Głos o Skrze w telewizyjnej debacie

Ważą się losy przepisu o obowiązkowym udziale w meczach ligowych zawodników młodzieżowych. W środowisku piłkarskim trwa ożywiona dyskusja na ten temat. Z obu stron padają argumenty zarówno za utrzymaniem tego przepisu jak i za jego likwidacją. Często w dyskusjach przewija się przykład naszego klubu.

23 maja Polski Związek Piłki Nożnej ma podjąć decyzję odnośnie przyszłości przepisu o młodzieżowcu. W kuluarach mówi się o tym, że przepis zostanie zlikwidowany, jeśli chodzi o PKO BP Ekstraklasę, natomiast być może pozostanie utrzymany w ligach niższych – chociaż nie brakuje głosów optujących za jego całkowitą likwidacją.

Czy ewentualne wykreślenie przepisu o młodzieżowcu w regulaminie jest dobrym ruchem? Dyskusja w środowisku piłkarskim trwa w najlepsze, nie brakuje argumentów za jak i przeciw. Osoby broniące tego zapisu argumentują, że trudno oceniać program po zaledwie trzech latach jego funkcjonowania (pierwsze spotkanie, w trakcie którego zagrali obowiązkowo młodzieżowcy odbyło się w Ekstraklasie 19 lipca 2019 roku). Natomiast osoby opowiadające się za zniesieniem tego zapisu są przekonane, że zdolni polscy zawodnicy i bez pomocy przepisów znajdą miejsce w składzie drużyn, a szkolenie w Akademiach w żaden sposób nie ucierpi.

Trudno nie zauważyć, że dzięki obowiązkowej grze juniorów w meczach ligowych wypromowało się wielu młodych zawodników, a kluby sprzedawały ich za rekordowe kwoty. Dość powiedzieć, że dziewięć z dziesięciu z najwyższych transferów z Ekstraklasy to właśnie transfery zawodników młodzieżowych.

W ostatnich dniach na antenie Canal+Sport wyemitowany został program „Debata+”. W dyskusji prowadzonej przez Filipa Surmę i Rafała Dębińskiego wzięli udział zaproszeni goście: Robert Graf – dyrektor sportowy Rakowa Częstochowa, Dariusz Banasik – były trener Radomiaka Radom, z którym przeszedł drogę od 2 ligi do Ekstraklasy, Krzysztof Paluszek – dyrektor ds. rozwoju sportowego Śląska Wrocław oraz Maciej Murawski – były reprezentant Polski.

Zaproszeni goście w sposób merytoryczny przedstawiali argumenty dotyczące obu stron. Zdania były oczywiście podzielone.

W pewnym momencie wywiązała się dyskusja o powiązaniu przepisu o młodzieżowcu z Pro Junior System, wyróżniającym 25 klubów z czterech najwyższych szczebli rozgrywkowych. Wówczas głos zabrał Krzysztof Paluszek, który powiedział:

Mamy przykład Skry Częstochowa, która zdominowała 1 ligę jeżeli chodzi o zawodników młodzieżowych i Pro Junior System. Czyli można od samego początku przyjąć taką politykę jak Skra Częstochowa. Utrzymała się już w lidze kilka kolejek przed zakończeniem, grała bardzo dobrze w rundzie jesiennej, wiosną trudniej było zdobywać punkty, ale do końca dograła tymi młodymi chłopakami, samymi Polakami, i zdecydowanie prowadzi w Pro Junior System. Określona polityka klubu doprowadziła do tego, że tych młodych zawodników, zarówno swoich jak i wypożyczanych, można promować.

W studiu jeden z gości skomentował tę wypowiedź krótko: „Brawo!”

Jeśli chcecie przeczytać więcej o rywalizacji Pro Junior System, zapraszamy do naszego artykułu:

Nie da się ukryć, że Skra jest doskonałym przykładem łączenia filozofii szkolenia z grą na centralnym poziomie rozgrywkowym. O tym, jak ważnym elementem strategii funkcjonowania naszego zespołu, jest rozwój młodych zawodników może świadczyć fakt, iż bywały spotkania, w których w pewnym momencie na boisku przebywało kilku zawodników urodzonych w 2001 roku i młodszych! Takie podejście jest doceniane w piłkarskim świecie. Jak niedawno zauważył w rozmowie z naszym portalem trener kadry narodowej U-21 Maciej Stolarczyk, Aleksander Paluszek mocno rozwinął się, grając regularnie w Skrze, a potwierdzeniem tych słów jest powołanie naszego obrońcy – jako jedynego pierwszoligowca, na mecze eliminacyjne mistrzostw Europy U-21. Inny przykład to choćby powołanie Bartosza Baranowicza na zgrupowanie kadry do lat 20.

Nie możemy również zapominać o zawodnikach, którzy przeszli drogę przez Skrę do młodzieżowych barw narodowych. Żeby daleko nie szukać wystarczy wspomnieć ostatnie powołania na zgrupowanie kadry U-20 dobrze znanych naszym kibicom Oskara Krzyżaka czy Bartosza Neugebauera. A przecież w wiosennych meczach reprezentacji do lat 20 grał z powodzeniem wychowanek naszego klubu – Radosław Gołębiowski!

Skoro już mowa o wychowankach Akademia Skry funkcjonuje bardzo dobrze, czego najlepszym przykładem są regularne wyróżnienia certyfikatami Polskiego Związku Piłki Nożnej i ponad dwadzieścia grup regularnie trenujących pod okiem doświadczonych i wciąż rozwijających się trenerów. Doskonale przy tym zdajemy sobie sprawę, że na efekty szkolenia trzeba czekać i jest to jedno z zamierzeń długofalowej polityki, którą przyjęli działacze w zaciszu klubowych gabinetów.

Jedno jest pewne. Niezależnie od decyzji, które zapadną w najbliższych dniach, w Skrze nic się nie zmieni. Bez względu na przepisy nadal będziemy inwestować w młodzież.

Copy link
Powered by Social Snap