Wystartował projekt Skra Elite Group!

W ubiegłym tygodniu ruszył projekt, dzięki któremu przed adeptami Akademii naszego klubu otworzy się kolejna droga do podnoszenia swoich umiejętności. Skra Elite Group będzie szansą dla najzdolniejszych zawodników występujących w drużynach młodzieżowych Skry Częstochowa. Co jednak najważniejsze, nowy projekt pozostanie również wielką motywacją dla graczy, którzy w przyszłości będą aspirowali do wypracowania sobie pozycji wśród naszych najlepszych młodych piłkarzy.

Treningi grup objętych projektem będą odbywały się raz w tygodniu. Warto jednak odpowiedzieć na pytanie, na czym dokładnie ma polegać nowy projekt Skra Elite Group. Z odpowiedzią spieszą koordynatorzy projektu, Łukasz Ocimek i Patryk Mrugacz: – Generalnie chodzi nam o to, żeby stworzyć dla chłopców i dziewcząt najlepsze możliwe środowisko treningowe, ponieważ właśnie w takich warunkach zawodnik się rozwija. Wybraliśmy 13 – osobową grupę zawodników z roczników 2005/2007 oraz 12 – osobową grupę z roczników 2008/2009 oraz dziewcząt z roczników 2007/2008. Do tego dołożyliśmy jeszcze dwóch najlepszych bramkarzy do obu grup. Łącznie daje nam to 14/15 zawodników na treningutłumaczy Łukasz Ocimek, który na co dzień pracuje jako analityk pierwszej drużyny Skry Częstochowa.

Podczas treningów młodzi adepci Akademii Skry mają czynić postęp, a stała obecność i aktywność kilku trenerów podczas każdych zajęć sprawia, że sesje będą bardzo zindywidualizowane. Warto zwrócić także uwagę na fakt, że większość ćwiczeń odbywać się będzie w warunkach meczowych: – W treningu będziemy uwzględniać technikę pozycyjną, taktykę indywidualną. Intencje, które tym młodym zawodnikom przydadzą się w każdej sytuacji: nie tylko w konkretnej drużynie, ale w ogóle w trakcie meczu. Robimy to w takiej grupie, ponieważ chcemy wprowadzać pewne rzeczy w środowisku gry, w którym przecież zawodnik najlepiej się rozwija. Celem jest stały rozwój i postęp tych młodych zawodników.opowiada Łukasz Ocimek.

Szczególnie istotnym elementem projektu z pewnością pozostaje możliwość awansu na treningi elitarnej grupy. Działa to jednak w obie strony, dzięki czemu uczestnicy projektu będą musieli stale podnosić sobie poprzeczkę i być „pod prądem”. Opowiada nam o tym koordynator, Patryk Mrugacz: – Zawodnicy do projektu zostali wybrani przez Radę Programową. Wytypowana przez nią grupa raz w tygodniu spotka się na wspólnych zajęciach, podczas których nad rozwojem ich umiejętności będzie czuwała grupa czterech trenerów oraz osoba trenera motorycznego. Kładziemy na ten projekt szczególny nacisk, obserwujemy, monitorując zawodników i zawodniczki podczas zajęć, rozgrywek ligowych, jak również codziennego funkcjonowania w procesie treningowym w swoim zespole. Jeśli ktoś nie spełnia wymagań, które przed nim stawiamy, nie jest w stanie wyjść ze strefy własnego komfortu, przekroczyć swoich granic i barier, zaangażować się w pracę przez mocne P, to ten projekt, to środowisko szybko zweryfikuje takich uczestników. My jako sztab nikogo nie zmuszamy do przebywania tutaj. Natomiast jeśli ktoś bardzo mocno pracuje w grupie swojego rocznika i robi wszystko, żeby tutaj trafić, to przed nikim nie zamykamy drzwi podkreśla szkoleniowiec, Patryk Mrugacz.

Trener Łukasz Ocimek zwraca również uwagę na fakt, że możliwość dołączenia do grupy powinna być dodatkową motywacją dla chłopców, którzy nie zostali wytypowani w pierwszej kolejności: – Myślę, że dla takiego zawodnika kluczowe jest to, żeby pracował w swojej drużynie, swoim roczniku, w którym występuje na co dzień, bo właśnie dzięki temu może trafić tutaj. To samo tyczy się zawodników, którzy należą do naszej grupy. Nie chodzi o to, że dany gracz będzie nam pokazywał na jednym treningu w tygodniu, że zasługuje na to, żeby tu zostać. Chodzi o zmotywowanie grupy do jeszcze cięższej pracy, poszerzania swoich granic, poświęcenia i wychodzenia ze strefy komfortu – podsumowuje trener Ocimek.

Ponadto młodzi zawodnicy wytypowani do udziału w projekcie mogą liczyć na szereg innych korzyści, które pozytywnie wpłyną na ich rozwój: – Założeniem programu jest kompleksowe rozwijanie zawodnika. Oczywiście kluczowym i najważniejszym elementem będzie proces treningowy i to, w jaki sposób zawodnicy obronią się na boisku. Natomiast piłka to również praca nad sobą: mam tu na myśli dietę, o którą zawodnicy – przy współpracy Pani dietetyk – będą musieli dbać, trening motoryczny, a więc pracę indywidualną na siłowni czy analizę swoich boiskowych zachowań poprzez nagrywanie zajęć mówi nam trener Mrugacz – Młodzi zawodnicy będą również odpowiedzialni za stworzenie odprawy przedtreningowej, która ma zawierać analizę treningu. Będą oceniać sami siebie. To jest kolejny trening wiedzy, poszerzenia granic i umiejętności techniczno – taktycznych – kończy Łukasz Ocimek.

Słowa koordynatorów projektu pokazują, że nasi młodzi piłkarze będą musieli wykazywać się nie tylko na boisku, ale także poza nim. Myślenie i wiedza dotycząca taktyki piłkarskiej pozostaje niezwykle istotnym elementem w rozwoju poszczególnych zawodników, a treningi w ramach Skra Elite Group wskażą im drogę, którą mają się poruszać, analizując swoją grę.

Podczas przedtreningowych odpraw trenerzy zwracają uwagę nie tylko na kwestie mentalne, taktyczne i stricte treningowe, lecz pokazują wzorcowe niemal zachowania piłkarzy z różnych meczów, nierzadko na przykładzie najwybitniejszych graczy na świecie.

Projekt współtworzony będzie także przez innego szkoleniowca, który należy do sztabu pierwszej drużyny, Konrada Geregę – asystenta trenera, Jakuba Dziółki. Nie ulega wątpliwości, że celem młodych zawodników biorących udział w projekcie jest dołączenie do drużyny seniorów Skry Częstochowa w najbliższych latach, a obecność na zajęciach trenerów z pierwszej drużyny, może stanowić dla nich źródło dodatkowej motywacji.

Wierzymy, że nowy projekt może okazać się kolejnym bodźcem do rozwoju adeptów naszej Akademii. Gracze wytypowani do Skra Elite Group dostaną dostęp do narzędzi, które pozwolą im stale podnosić swój poziom. A szczegółowe analizy, zindywidualizowane treningi, dieta i pomoc trenera przygotowania motorycznego mogą sprawić, że nasi piłkarze poczynią postęp w każdym aspekcie.

 

Copy link
Powered by Social Snap