Przedstawiamy rywala: KKS Kalisz

Już w sobotę ostatni mecz sezonu. Tym razem zmierzymy się z KKS-em Kalisz. Historia kaliskiej piłki sięga lat 20-tych XX wieku. Wówczas, dokładnie w 1925 roku, powstał Kaliski Klub Sportowy.

Zespół przez niemal dekadę musiał radzić sobie z problemami typowymi dla międzywojennego futbolu. Wreszcie w 1934 roku przejęty został przez właścicieli prężnie działających zakładów przemysłowych – braci Hugona i Wilhelma Mullerów. Był to impuls do rozwoju na różnych płaszczyznach, ponieważ klub był wówczas wielosekcyjny. Piłka nożna zajmowała jednak szczególne miejsce wśród zainteresowań lokalnej społeczności, która miała coraz więcej powodów do radości. Bielarnia Kalisz znalazła się bowiem w A-Klasie, będącej wówczas bezpośrednim zapleczem najwyższego poziomu rozgrywkowego. Niestety wojna przerwała rozwój klubu i po kilku latach pożogi trzeba było zaczynać od początku.

W 1949 doszło do połączenia czterech klubów: odrodzonej po wojnie Bielarni, Garbarni, Drzewiarza i Pluszowni, co dało początek Włókniarzowi Kalisz. W połowie lat 70-tych klub stanął przed szansą awansu na drugi poziom rozgrywkowy. Dzięki zwycięstwu w lidze wojewódzkiej mógł brać udział w barażach, które rozpoczął od zwycięstwa z Polonią Bydgoszcz (3:1), a następnie wywalczył cenne remisy w pojedynkach ze Startem Łódź (2:2) i AZS-em Warszawa (1:1). Po pierwszej części rywalizacji kaliszanie przewodzili tabeli, jednak runda rewanżowa pogrzebała szanse na historyczny sukces.

Blisko było również w sezonie 1977/78, kiedy to Włókniarz uplasował się na drugim miejscu w tabeli na trzecim froncie rozgrywkowym.

W 1992 roku doszło do przemianowania nazwy klubu na Wistil Kalisz, co było wyraźnym nawiązaniem do przeszłości klubu, bowiem Wistil był ściśle związany z zakładami przemysłowymi braci Mullerów. Do nazwy KKS powrócono jednak jeszcze w tym samym sezonie.

Dziesięć lat później doszło do kolejnej fuzji w historii organizacji. KKS połączył się z Prosną, ale nie zatrzymało to piętrzących się problemów, w związku z którymi KKS Prosna po zajęciu ostatniego miejsca w IV lidze w sezonie 2005/2006 został rozwiązany.

Schedę przejął po nim KKS 1925 Kalisz, który powstał jeszcze w 2005 roku. Działacze rozpoczęli mozolną wędrówkę od B-Klasy w sezonie 2006/2007 i bardzo szybko zawędrowali na poziom III ligi. Średnio awans klasę wyżej następował co trzy sezony.

W sezonie 2019/2020 po pięciu latach gry na czwartym poziomie rozgrywkowym kaliszanie przekroczyli próg poziomu centralnego, gdzie goszczą do dzisiaj. Już pierwszy sezon pobytu w II lidze mógł skończyć się awansem, jednak – jak wszyscy doskonale pamiętamy – po pokonaniu wyżej rozstawionych Wigrów Suwałki po rzutach karnych kaliszanie przegrali 0:3 ze Skrą, co pozbawiło ich szans na awans do Fortuna 1 Ligi. Kibice w tym niemal 100-tysięcznym mieście wierzą, że uda się to w tym roku.

KKS 1925 Kalisz

Barwy: niebiesko-biało-zielone

Kadra:

Bramkarze: Marcin Furtak, Maciej Krakowiak, Michał Stefaniak

Obrońcy: Maciej Białczyk, Adam Dębiński, Mateusz Gawlik, Bartosz Gęsior, Bartosz Kieliba, Wiktor Smoliński, Jakub Staszak, Patryk Waliś

Pomocnicy: Michał Bednarski, Adrian Cierpka, Dawid Głowacki, Oskar Kalenik, Wojciech Karasiewicz, Kamil Koczy, Bartłomiej Putno, Wiktor Staszak, Mateusz Wysokiński

Napastnicy: Nestor Gordillo, Hubert Sobol, Filip Szewczyk, Mateusz Żebrowski

Copy link
Powered by Social Snap