Przedstawiamy rywala: Wisła Puławy

Historia Wisły Puławy sięga czasów dwudziestolecia międzywojennego. Klub założyli uczniowie jednego z tamtejszych gimnazjów, którzy z czasem zaczęli korzystać z uprzejmości wojska. Najlepszy okres w historii Wisły przypada na XXI wiek.

Historia klubu z Puław sięga jeszcze czasów przedwojennych. W 1923 uczniowie jednego z gimnazjów założyli klub piłkarski. Kierował nimi z pewnością młodzieńczy zapał, bowiem klub nie miał początkowo ani boiska ani sprzętu. Dopiero z czasem pomocną dłoń wyciągnął w ich kierunku komendant 2 Pułku Saperów Kaniowskich, który pozwolił na korzystanie z boiska wojskowego.

Przerwę w działalności klubu wymusiła oczywiście wojna, po której reaktywowano klub. Ten przez lata krążył w okolicach lig okręgowych i międzyokręgowych. Wreszcie kampania 1981/82 zakończyła się awansem do III ligi, w której klub utrzymał się przez dekadę.

Po degradacji klub na dłużej utknął na czwartym i piątym ligowym poziomie. Zmiany przyniósł dopiero przełom pierwszej i drugiej dekady XXI wieku. Wisła najpierw uzyskała premierę do III ligi, a już dwa lata później awansowała na poziom II ligi.

Po pięciu sezonach doszło do największego sukcesu w historii klubu. Chociaż puławianie uplasowali się na czwartym miejscu w II ligi, jednak dzięki nieprzyznaniu licencji Zawiszy Bydgoszcz Wisła znalazła się na zapleczu PKO BP Ekstraklasy.

Niestety przygoda z I ligą potrwała tylko rok. Trzeba jednak przyznać, że Duma Powiśla walczyła dzielnie i do rywalizacji barażowej o utrzymanie ambitnym piłkarzom zabrakło zaledwie dwóch oczek. Jeśli ktoś myślał, że puławianie szybko włączą się do walki o powrót na zaplecze I ligi musiał być srogo zawiedziony. Dwanaście miesięcy po degradacji z I ligi, kibicom przyszło przełknąć gorycz spadku do III ligi.

W niej Wisła rywalizowała przez trzy sezony, zawsze kręcąc się w okolicach czołowych miejsc. Mówi się, że do trzech razy sztuka i rzeczywiście – trzeci sezon puławianie zakończyli zwyciężając w cuglach, z 23 punktami przewagi nad drugim miejscem. Mało tego, jako jedyni dobili do granicy stu strzelonych bramek!

W minionym sezonie Wisła sezon zakończyła na piątym miejscu, co pozwoliło jej walczyć w barażach. Tam niestety musiała uznać wyższość Stomilu Olsztyn (1:3). Z tego faktu jednak nikt w Puławach nie robi tragedii. Mimo wszystko w tym roku cele się zmieniły. Po imponującym początku Wisła spuściła z tonu i obecnie walczy o utrzymanie w II lidze.

Przydomek: Duma Powiśla

Barwy: biało-niebieskie

Rok powstania: 1923

Wisła Grupa Azoty Puławy (Kadra):

Bramkarze: Paweł Łakota, Oskar Mielcarz, Kacper Murat

Obrońcy: Dominik Cheba, Jan Flak, Adam Gałązka, Kacper Kaczorowski, Danian Pavlas, Radosław Seweryś, Maksymilian Tkocz, Łukasz Wiech

Pomocnicy: Robert Janicki, Kamil Kargulewicz, Mateusz Klichowicz, Karol Noiszewski, Damian Kołtański, Mikołaj Kosior, Kamil Kumoch, Franciszek Łuczuk, Janusz Nojszewski, Manuel Ponce Garcia, Oskar Przywara, Krystian Puton, Przemysław Skałecki

Napastnicy: Maciej Bortniczuk, Piotr Giel, Kacper Szymanek