Przedstawiamy rywala: Pogoń Siedlce

W najbliższy piątek nasza ekipa zmierzy się z liderem 2. ligi – Pogonią Siedlce. Historia siedleckiej piłki sięga czasów przedwojennych, natomiast losy Pogoni datuje się od 1944 roku.

Pierwsze kluby piłkarskie powstały w Siedlcach na początku lat 20-tych XX wieku. Spore zainteresowanie budziły wyniki zespołów, powstających wokół stacjonujących tutaj garnizonów wojskowych. Drużyna WKS 22. pułku piechoty awansowała nawet do Ligi, po wyeliminowaniu w finale eliminacji zespołu Naprzód Lipiny.

Różne były koleje przedwojennej piłki w Siedlcach. Jak w każdym innym zakątku kraju niemały wpływ na rozwój sportu – a właściwie jego zahamowanie – miała II wojna światowa. Kiedy jednak Siedlce zostały wyzwolone w lipcu 1944 roku, jedną z pierwszych myśli mieszkańców była… gra w piłkę nożną.

Już 10 października 1944 roku rozegrany został mecz pomiędzy reprezentacją Siedlec a warszawską Pragą. Kiedy drugowojenny front jeszcze bardziej przesunął się na zachód powołano do życie Ognisko Siedlce. Klub zmieniał nazwy, by w końcu w 1955 roku przyjąć nazwę Pogoń.

Bez wątpienia za najlepsze lata siedleckiej piłki trzeba uznać połowę drugiej dekady XXI wieku. Wówczas bowiem klub przez cztery sezony grał na zapleczu Ekstraklasy, w sezonie 2016/17 plasując się na 11. pozycji.

Rok później Pogoń spadła na trzeci poziom rozgrywkowy, jednak degradację osłodziła kibicom piękna przygoda w Pucharze Polski. Pogoniści zawędrowali aż do ćwierćfinału tej rywalizacji.

W Siedlcach swoją przygodę ze sportem rozpoczynał Artur Boruc, a były selekcjoner reprezentacji, Henryk Apostel, właśnie tutaj po raz pierwszy na poważnie zajął się trenowaniem, prowadząc Pogoń w latach 1974-77.

Copy link
Powered by Social Snap