Szykują się zmiany w „okręgówce”

W ostatnim czasie wiele mówiło się o możliwej reformie rozgrywek prowadzonych przez Śląski Związek Piłki Nożnej. Decyzją Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Delegatów Śląskiego Związku Piłki Nożnej pod koniec czerwca zmiany te oficjalnie weszły w życie. Jak wyglądać będzie wkrótce organizacja rozgrywek na szczeblu wojewódzkim?

O możliwych zmianach i reformie IV ligi mówiło się od dłuższego czasu. Wszyscy zdawali sobie sprawę, że reforma IV ligi, pociągnie za sobą zmiany również w niższych klasach rozgrywkowych. Przez kilka tygodni pomysł reformy był intensywnie konsultowany z Podokręgami i Klubami i wreszcie pod koniec czerwca w Świętochłowicach odbyło się Walne Zgromadzenie Delegatów ŚlZPN, które oficjalnie zadecydowało o zmianach, wchodzących w życie od sezonu 2024/2025.

Jak zatem będzie wyglądała organizacja rozgrywek czwartoligowych i pozostałych, prowadzonych przez Śląski Związek Piłki Nożnej?

Zacznijmy od szczytu piramidy. Najważniejsza zmiana dotyczy powstania jednej IV ligi, docelowo liczącej 18 zespołów, nazywanej I ligą śląską. II ligą śląską będzie V liga. Zagrają w niej podzieleni na dwie grupy spadkowicze z IV ligi oraz mistrzowie klas okręgowych 2023/2024. Mistrzowie z klas okręgowych okręgów Bytom-Zabrze, Częstochowa-Lubliniec i Katowice-Sosnowiec, znajdą się w grupie północnej. Co ciekawe istnieje możliwość uzupełnienia składu klasy okręgowej na podstawie średniej arytmetycznej dla wicemistrzów, a nawet drużyn z trzecich miejsc.

Organizacją rozgrywek III ligi śląskiej zajmą się już Podokręgi, a uczestnicy zostaną podzieleni na sześć grup. Również Podokręgi prowadzić będą rozgrywki klasy A.

Jak widać czeka nas bardzo ciekawy sezon klasy okręgowej 2023/2024. Zapadną w nim bowiem rozstrzygnięcia kto rywalizować będzie w I lidze śląskiej w następnej kampanii.