Tydzień Akademii w pigułce (10-16.10.2022)

Mnóstwo emocji towarzyszyło meczom piłkarzy oraz piłkarek Akademii Skry. Rewelacyjną dyspozycją podtrzymują trampkarki, z bardzo dobrej strony prezentują się również juniorzy młodsi. Pochwalić musielibyśmy się wynikami jeszcze przynajmniej kilku naszych grup młodzieżowych, ale uczynimy to w poniższym tekście. Zapraszamy na raport z meczów Akademii.

Śląska liga trampkarek C1 (13.10.2022)

ROW Rybnik – Skra Częstochowa 0:2

Bramki dla Skry: Paulina Franiel (X2)

Skra Częstochowa: Błaszczyk – Klepczyńska, Kaczmarek, Cierpiał, Krok – Kubiciel, Idzik, Sikora, Poroś – Franiel, Kowalska oraz Gosiewska, Sygizman, Sterczewska

Po krótkiej przerwie do walki o punkty śląskiej ligi trampkarek wróciły nasze Ladies U-15, które wybrały się do Rybnika na mecz z tamtejszym ROW-em. Bez wątpienia był to przeciwnik, który mógł sprawić psikusa naszym zawodniczkom, jednak podopieczne Mateusza Majchrzyka nie dość, że zachowały czyste konto, to jeszcze zaaplikowały rywalkom dwie bramki, przesądzające o ich triumfie.

Mamy połowę października, a tak naprawdę sezon dla nas zaczął się dopiero teraz. Ktoś może zapytać: jak to, przecież rozegraliście już kilka spotkań? I odpowiedź brzmi: to prawda, ale jednak te wcześniejsze mecze były z rywalami, którzy są dopiero na początku swej piłkarskiej drogi – przyznawał trener Majchrzyk na oficjalnym profilu FB Skry Ladies. – Rybnicki ROW to już zupełnie inna półka i przede wszystkim dużo większe obycie boiskowe. Dlatego cieszę się, że dobrze rozpoczęliśmy tę drugą połowę sezonu. Wracając do teraźniejszości, trzeba jasno powiedzieć, że całe spotkanie dziewczyny miały pod kontrolą. Pomimo kilku świetnych, niewykorzystanych okazji, my byliśmy stroną dominującą i rywal nie miał dziś wiele do zaoferowania. Gratuluję drużynie w pełni zasłużonego zwycięstwa.

Śląska liga trampkarek C1 (16.10.2022)

Skra Częstochowa – AP Tygryski Świętochłowice 2019 21:0

Bramki dla Skry: Dominika Kowalska (X5), Paulina Franiel (X4), Zuzanna Kubiciel (X4), Amelia Krok (X2), Maja Poroś (X2), Julia Gosiewska, Paulina Idzik, Zuzanna Sikora

Skra Częstochowa: Błaszczyk – Klepczyńska, Kaczmarek, Cierpiał, Krok, Kubiciel, Idzik, Sikora, Poroś, Franiel, Kowalska oraz Gosiewska, Sygizman, Sterczewska, Piosek

Festiwal strzelecki urządziły sobie w niedzielne południe trampkarki Ladies wygrywając efektownie 21:0 z Tygryskami Świętochłowice. Wynik zdecydowanie potwierdza to, co działo się na boisku. Skrzatki były stroną dominującą, przewyższając rywalki ze Świętochłowic w każdym aspekcie piłkarskiego rzemiosła.

Krok numer sześć został zrobiony, a w zasadzie oczko, bo po raz kolejny wpadło dużo bramek – i na tym można by zakończyć komentarz – mówi trener naszej kadry U-15, Mateusz Majchrzyk. – Sam mecz nie był porywającym widowiskiem. Rywal nie zawiesił nam zbyt wysoko poprzeczki, co poskutkowało wysokim wynikiem. Po takim spotkaniu ciężko o materiał do analizy i o jakieś konkretne wnioski.

Zobaczymy jak trening strzelecki, który urządziły sobie nasze trampkarki, przełoży się na spotkanie z również niepokonaną ekipą UKKS-u Katowice. Spotkanie – być może – rozstrzygające kwestię awansu do Centralnej Ligi Juniorek odbędzie się na boisku przy ulicy Powstańców w środę, 26 października, o godzinie godzinie 18:30.

W imieniu naszych utalentowanych zawodniczek już teraz zapraszamy! Wcześniej jednak czeka je derbowy pojedynek z Rakowem. Emocji zatem w najbliższych dniach nie zabraknie.

Śląska liga młodziczek D1 (15.10.2022)

Skra Częstochowa – Mitech Żywiec 1:2

Bramka dla Skry: 1:0 Laura Niedworok

Skra Częstochowa: Massalska – Kruk, Skwara, Kulej, Bujnowicz, Niedworok, Glejzer, Kucharska, Jelonek oraz Knop, Trószyńska, Kubik

Młodziczki Skry nie były faworytkami starcia z Mitechem Żywiec, jednak sprawiły piłkarkom z Beskidu Żywieckiego sporo problemów. Dość powiedzieć, że to one objęły prowadzenie, którym zakończyły pierwszą odsłonę spotkania. Niestety w drugiej połowie Mitech nie tylko odrobił straty, ale zdołał nawet objąć prowadzenie, które utrzymał do końca rywalizacji.

Mimo porażki trenerki naszych młodziczek, Sonia Sikorska oraz Oliwia Pająk, dostrzegały pozytywy w grze swoich podopiecznych:

Był to nasz najlepszy mecz do tej pory – powiedziała po zakończeniu spotkania Sonia Sikorska. – Pierwsza połowa w naszym wykonaniu była zdecydowanie lepsza od drugiej. Wygrałyśmy więcej pojedynków 1X1, byłyśmy lepiej zorganizowane i mocno skoncentrowane na wykonywaniu założeń taktycznych. W drugiej połowie na chwilę spadła dziewczynom koncentracja, co spowodowało utratę dwóch bramek, co zaważyło na końcowym wyniku. Ale tak jak wcześniej mówiłam ten mecz mógł się podobać, bo wreszcie nasze zawodniczki od pierwszej minuty wyszły w 100% skoncentrowane, zmobilizowane i chcące narzucić rywalowi swój styl gry. Dziękuję za walkę!

II liga wojewódzka B1, junior młodszy (16.10.2022)

Stal Śrubiarnia Żywiec – Skra Częstochowa 1:4

Bramki dla Skry: Mikołaj Kasprzycki (X2), Artur Ostaszewski, Dawid Marchewka

Skra Częstochowa: Frukacz – Brodziak, Leśniak, Małysz, Wasilewski – Żakowski, Teperski, Szydzisz, Szałaj, Ostaszewski – Kasprzycki oraz Marchewka, Kożuch, Korzeniewski, Dylewski, Podsiedlik, Kabacik

Mecz w Żywcu rozpoczął się w wymarzony dla naszych juniorów młodszych sposób. Kilkanaście sekund po pierwszym gwizdku arbitra na prowadzenie wyprowadził ich Artur Ostaszewski, po precyzyjnym podaniu Miłosza Szałaja. Chwilę później było już 2:0 po skutecznym wyegzekwowaniu rzutu karnego przez Mikołaja Kasprzyckiego. Wtedy jednak do głosu zaczęli dochodzić gospodarze.

W 20. minucie daliśmy tlen przeciwnikowi i po faulu w polu karnym gospodarze złapali kontakt – opowiada trener naszych piłkarzy z kategorii B1, Karol Pikoń.

Bramka kontaktowa była jednak wszystkim, na co stać było Stal- Śrubiarnię.

Druga połowa nie pozostawiła złudzeń, która drużyna tego dnia była w lepszej dyspozycji i najpierw za sprawą świeżo wprowadzonego Marchewki, a później po precyzyjnym strzale głową wygrywamy zasłużenie trzema bramkami różnicy – relacjonuje trener Pikoń.

Warto dodać, że nasi zawodnicy napotkali w Żywcu bardzo trudne warunki. Boisko było grząskie i nierówne, co utrudniało skuteczne konstruowanie akcji, jednak Skrzacy świetnie sobie poradzili w tak trudnym środowisku i dopisali do swojego dorobku trzy punkty, dzięki którym znajdują się na pozycji wicelidera rozgrywek z trzypunktową stratą do Zagłębia Sosnowiec.

I liga wojewódzka B2, junior młodszy (15.10.2022)

Podbeskidzie Bielsko-Biała – Skra Częstochowa 1:0

Juniorzy młodsi B2 postawili trudne warunki niepokonanej ekipie Podbeskidzia, jednak lider tabeli zdołał zwyciężyć w najmniejszym z możliwych rozmiarów. W najbliższy weekend częstochowianie wybiorą się do Jaworzna na mecz z drużyną, z którą sąsiadują w rankingu I ligi.

II liga wojewódzka C1, trampkarz, gr. płn (15.10.2022)

Skra Częstochowa – Mydlice Dąbrowa Górnicza 3:0 (1:0)

Bramki dla Skry: 1:0 Dutka (18’), 2:0 Tarnowski (61’, asysta: Przetak), 3:0 Cieślak (77’, asysta: Tyczyński)

Skra Częstochowa: Gołąbek (40’ Rajczykowski) – Tarnowski, Pawelak, Półtorak (70’ Czajkowski), Szałaj (70’ Miler), Lis, Dutka (65’ Kołodziejczyk), Klekot, Szega (55’ Przetak) Cieślak, Bajor (50’ Tyczyński)

Po potknięciu w Zabrzu na zwycięską ścieżkę wrócili nasi trampkarze pewnie pokonując Mydlice 3:0. Dzięki temu zwycięstwu nasi trampkarze wciąż utrzymują dwupunktową stratę do znajdującego się na szczycie tabeli Górnika Zabrze i bez wątpienia wykorzystają potknięcie zabrzan, by jak najszybciej wrócić na pierwsze miejsce.

Spotkanie z drużyną Mydlic rozpoczęliśmy z kilkoma zmianami personalnymi. Było to spowodowane lekkimi urazami zawodników, jak i słabszą dyspozycją, ale od razu trzeba zaznaczyć, że zmiennicy wywiązali się z zadania i dopisaliśmy kolejne cenne zwycięstwo do tabeli – mówi trener Łukasz Łykowski. – Od początku chcieliśmy zaznaczyć swoją dominację poprzez odbiór wysokim pressingiem i szybkie tworzenie sobie sytuacji strzeleckich. Zespół gości nie zagroził nam w żaden sposób i zachowujemy czyste konto. Jesteśmy zadowoleni z gry naszego zespołu, bo udało nam się narzucić nasz styl gry, przez co mogliśmy spokojnie kontrolować to co się działo na boisku.

I liga wojewódzka C2, trampkarz (16.10.2022)

Akademia BVB im. Łukasza Piszczka – Skra Częstochowa 1:2

Cenne zwycięstwo odnieśli trampkarze C2 w meczu z Akademią BVB. Dzięki zwycięstwu umocnili się w pierwszej trójce pierwszoligowej tabeli. Przewaga Skry nad czwartym zespołem ligi wynosi już sześć oczek i może być jeszcze większa, bowiem w sobotę Skrzacy podejmą na własnym obiekcie ROW Rybnik.

II liga wojewódzka D1, młodzik, gr. płn (16.10.2022)

Skra Częstochowa – Sportowa Częstochowa 2:3

Mecz walki mają za sobą nasi młodzicy, którzy w małych derbach przegrali ze Sportową Częstochową 2:3. W niedzielę czeka ich jeszcze trudniejsze zadanie, bowiem wyjeżdżają do Katowic na mecz z Rozwojem, obecnie plasującym się na trzeciej pozycji w tabeli.

III liga wojewódzka D2, młodzik młodszy (15.10.2022)

Skra Częstochowa – Raków Częstochowa 2:2 (0:0)

Bramki dla Skry: 1:0 Wawrzkiewicz (37’, asysta: Glapiński), 2:2 Glapiński (58’)

Skra Częstochowa: Pawelak – Brondel, Drążkiewicz, Dąbrowski, Glapiński, Wawrzkiewicz, Kiczor, Szewczyk, Rusek oraz Kostarczyk, Żaczkowski, Radwan, Szczygłowski

Młodzicy młodsi, prowadzeni przez Mariusza Czoka, wciąż pozostają niepokonani, jednak po raz pierwszy w tym roku stracili punkty. W meczu na szczycie ligi wojewódzkiej D2 zremisowali w meczu na szczycie z Rakowem.

Hit rundy nie zawiódł zgromadzonych na trybunach kibiców, a nasi młodzicy zaprezentowali się z naprawdę dobrej strony. Oddajmy głos trenerowi Czokowi, który podsumował występ swoich podopiecznych:

– Pierwsza część spotkania była bardzo dobra w naszym wykonaniu. Realizowaliśmy założenia, zagraliśmy bardzo dobrze w obronie i dobrze wychodziliśmy spod pressingu Rakowa i stwarzaliśmy sobie sytuacje, po których powinny wpaść do bramki, lecz naszych ataków nie zakończyliśmy bramkami. Druga połowa, to zdecydowanie lepsza gra Rakowa, my natomiast nieco opadliśmy z sił. Zaczęły pojawiać się błędy indywidualne, ale zespół nadrabiał charakterem, walczył o każdą piłkę i to przyniosło nam bramki, ale też popełniliśmy błędy, które kosztowały nas utratę bramek. Zespół pokazał dziś olbrzymi charakter i dużą determinację w dążeniu do zwycięstwa.

* * *

Sobotę spędzili w Kleszczowie piłkarze z rocznika 2015, uczestnicząc w turnieju Progress Cup. W jego ramach rozegrali pięć spotkań, z których wygrali wszystkie i ostatecznie legitymowali się imponującym bilansem bramkowym 41:3!

Chłopcy zaprezentowali się bardzo dobrze, a najbardziej cieszy zrealizowanie celów indywidualnych i zespołowych – powiedział zaraz po zakończeniu rywalizacji trener Bartek Gałkowski.

W najbliższy weekend Skrzacy 2015 nie będą próżnować i wybiorą się na kolejny turniej – tym razem do Zabrza.