Jak grała Akademia? (03-09.10.2022)

Idące jak burza przez rozgrywki ligowe trampkarki w minionym tygodniu odpoczywały, co nie oznacza, że nie mieliśmy powodów do radości. Ze świetnej strony zaprezentowały się drużyny juniorów młodszych. Zwycięstwa zanotowali również trampkarze oraz młodzicy, a kolejny sparing mają za sobą młodzi piłkarze z rocznika 2016.

II liga wojewódzka B1, junior młodszy (08.10.2022)

Skra Częstochowa – Ruch Radzionków 8:0

Bramki dla Skry: Mikołaj Kasprzycki (X2), Miłosz Szałaj (X2), Natanel Kolebacz, Dawid Marchewka, Adam Matyja, Daniel Żakowski

Skra Częstochowa: Frukacz – Brodziak, Leśniak, Małysz, Wasilewski – Kożuch, Szydzisz, Żakowski – Szałaj, Ostaszewski, Matyja oraz Dylewski, Korzeniewski, Kasprzycki, Teperski, Marchewka, Kolebacz, Podsiedlik

W związku z remontem obiektu przy ulicy Loretańskiej po raz pierwszy od niepamiętnych czasów juniorzy młodsi rozegrali swoje spotkanie na boisku przy ulicy Powstańców. Ich rywalem był zespół Ruchu Radzionków, który w bieżących rozgrywkach prezentuje nieobliczalną formę, dlatego też trudno było przewidzieć, co czeka podopiecznych Karola Pikonia. Tym bardziej, że po ostatnich spotkaniach oni również mieli o czym myśleć.

I być może właśnie to, czyli wyciągnięcie wniosków z ostatnich pojedynków, wpłynęło na mocny początek w wykonaniu naszej ekipy.

Po słabym spotkaniu w Katowicach ze zdwojoną siłą od początku ruszyliśmy po swoje, będąc drużyną nadającą tempo spotkaniu od pierwszej do ostatniej minuty – opowiada trener piłkarzy z kategorii B1, Karol Pikoń. – W początkowej fazie spotkania brakowało nam jedynie skuteczności.

Pierwszego trafienia naszych zawodników sędzia nie zaliczył z powodu spalonego. Jednak co się odwlecze, to nie uciecze. Nasi piłkarze szybko zweryfikowali swój styl gry i co nie udało się krótkimi podaniami, udało się długim, gdy Dominik Leśniak, widząc wbiegającego z głębi pola Daniela Żakowskiego, zagrał piłkę za linię obrony do kolegi, który ze spokojem umieścił ją w bramce.

W drugiej połowie do dobrej gry dokładamy skuteczność – kontynuuje trener Pikoń. – Podwyższamy już na początku połowy, gdy świeżo wprowadzony Dylewski pierwszym kontaktem z piłką otwiera drogę do bramki Szałajowi, który przerzuca piłkę nad głową bezradnego bramkarza. W końcowym rozrachunku wysoko wygrywamy i już teraz czekamy na daleki wyjazd na trudne boisko w Żywcu.

Wspomniany przez naszego trenera mecz ze Stalą Śrubiarnią Żywiec odbędzie się w niedzielę 16 października. Skrzacy przystąpią do niego z pozycji wicelidera, natomiast gospodarze pojedynku są w tym momencie „czerwoną latarnią” rozgrywek.

I liga wojewódzka B2, junior młodszy (08.10.2022)

Naprzód-23 Rydułtowy – Skra Częstochowa 2:6

Juniorzy młodsi B2 jechali na mecz z Naprzodem w roli faworyta i z tej roli wywiązali się bardzo dobrze. Pewne zwycięstwo umocniło ich na piątej pozycji w tabeli.

II liga wojewódzka C1, trampkarz, gr. płn (04.10.2022)

Skra Częstochowa – Gwarek Zabrze 4:0 (0:0)

Bramki dla Skry: 1:0 Lis (50’), 2:0 Gembała (52’), 3:0 Czerkieski (57’, asysta: Tyczyński), 4:0 Turek (71’, asysta: Cieślak)

Skra Częstochowa: Szymczyk (70’ Rajczykowski) – Turek, Tarnowski (60’ Szałaj), Czerkieski (70’ Miler), Półtorak (40’ Pawelak) – Lis, Dutka (70’ Szega), Przetak – Bajor (40’ Tyczyński), Gembała, Cieślak

Po pierwszym z dwóch ubiegłotygodniowych spotkań powody do zadowolenia mieli trampkarze C1. We wtorek (04.10) pokonali bowiem w rewanżowym spotkaniu Gwarek Zabrze aż 4:0.

Bardzo dobry mecz w naszym wykonaniu. W pełni zrealizowaliśmy zadania i założenia, o których mówiliśmy przed spotkaniem – zauważa trener Łukasz Łykowski. – Każdy z zawodników zostawił sporo siebie na boisku, co przyniosło nam na koniec radość w postaci wygranego meczu.

Trampkarze prowadzeni przed duet Mariusz Czok – Łukasz Łykowski stworzyli sobie wiele okazji strzeleckich. Długo utrzymywali się przy piłce i cierpliwie budowali grę.

Co ciekawe pierwsza połowa zakończyła się wynikiem bezbramkowym. Niektórzy zaczęli tym samym zastanawiać się czy nie dojdzie do powtórki z pierwszego spotkania, w którym padł bezbramkowy remis. Jednak nic z tych rzeczy.

W szatni szybko skorygowaliśmy błędy, co przyniosło nam efekt już w 50. minucie. Pięknym uderzeniem z rzutu wolnego popisał się Mateusz Lis, a chwilę później padł kolejny gol – Gembała uderzył z dystansu pod poprzeczkę – opowiada trener Łykowski.

Obserwując poczynania swoich kolegów gorszy nie chciał być Filip Czerkieski, który również popisał się ładnym uderzeniem w 57. minucie spotkania, nie dając szans bramkarzowi rywali, a wynik spotkania ustalił Turek po dobrze rozegranym rzucie rożnym.

Mecz do końcowego gwizdka pod naszą kontrolą. Pokazaliśmy w tym spotkaniu kawał dobrej gry, co przed następnymi kolejkami ligowymi daje nam sporo optymizmu i chęci do jeszcze większej pracy na treningach – kończy szkoleniowiec naszych młodych piłkarzy.

II liga wojewódzka C1, trampkarz, gr. płn (08.10.2022)

Górnik Zabrze – Skra Częstochowa 3:1 (0:0)

Bramka dla Skry: 0:1 Tyczyński (45’, asysta: Gembała)

Skra Częstochowa: Szymczyk – Turek, Tarnowski (60’ Szałaj), Czerkieski, Pawelak (25’ Półtorak) – Lis, Dutka, Przetak (38’ Tyczyński), Gembała (65’ Klekot), Bajor (65’ Czajkowski), Cieślak

W sobotnim spotkaniu trampkarzy C1 mieliśmy do czynienia z niemal bliźniaczą sytuacją do meczu wtorkowego. Na przerwę oba zespoły schodziły przy bezbramkowym remisie, a po przerwie częstochowianie szybko objęli prowadzenie. Niestety różnica polegała na tym, że później trafiali już tylko reprezentanci Górnika.

Od początku był to słaby mecz w naszym wykonaniu. Do gry wkradło się sporo chaosu i złych decyzji przez co zespół Górnika mocno nas zdominował. Z przebiegu całego spotkania stworzyliśmy sobie za mało sytuacji bramkowych, aby zdobyć choćby punkt, a nasze błędy rywale wykorzystali bezlitośnie. Musimy mocno przepracować kolejny mikrocykl, by w kolejnym meczu pokazać charakter i w zdecydowany sposób narzucać rywalom nasz styl gry – podsumował spotkanie wyraźnie zawiedziony trener Łykowski.

Okazja do tego, by pokazać wspomniany przez trenera Łykowskiego styl gry nadarzy się już w sobotę, 15 października. Wówczas do Częstochowy zawita KS Mydlice Dąbrowa Górnicza, mający ogromna ochotę na zmniejszenie dystansu dzielącego ich z naszym zespołem.

I liga wojewódzka C2, trampkarz (09.10.2022)

Skra Częstochowa – Gieksa Katowice 0:2

Ze sporymi problemami muszą radzić sobie nasi trampkarze kategorii C2. W meczu z Gieksą podopieczni Pawła Rycharskiego borykali się ze sporymi brakami kadrowymi, co musiało wpłynąć na przebieg pojedynku i jego ostateczny rezultat, chociaż jak zauważa trener Rycharski:

Przegraliśmy 0:2, chociaż w wielu elementach byliśmy drużyną lepszą. W ostatnim czasie z kadry wypadło nam z powodu kontuzji kilku zawodników, stanowiących trzon zespołu: Pilarski, Miarka, Dec czy Wrzalik, co nie ułatwia nam zadania. Bez tych piłkarzy, jest nam bardzo ciężko – mówi trener naszych trampkarzy.

Kontuzje sprawiły, że nasz zespół osunął się w tym momencie na trzecie miejsce w ligowej tabeli. Znając jednak ambicję Skrzaków jesteśmy przekonani, że nie złożą broni i do końca walczyć będą o jak najlepszy rezultat. Najbliższym rywalem w I lidze wojewódzkiej C2 Skry jest Akademia BVB im. Łukasza Piszczka.

II liga wojewódzka D1, młodzik, gr. płn (09.10.2022)

MUKP Dąbrowa Górnicza – Skra Częstochowa 5:0

Dzięki zwycięstwu nad naszymi młodzikami MUKP Dąbrowa Górnicza objął prowadzenie w grupie północnej II ligi wojewódzkiej. W następnym meczu nasi młodzicy podejmą w małych derbach miasta Sportową Częstochowę. Wygrana Skry pozwoliłaby odbić się naszemu zespołowi od dolnych rejonów tabeli.

III liga wojewódzka D2, młodzik młodszy, gr. 2 (08.10.2022)

Skra Częstochowa – Pogoń Kamyk 6:0 (2:0)

Bramki dla Skry: 1:0 Żaczkowski (18’), 2:0 Radwan (25’), 3:0 Jędrzejkiewicz (43’), 4:0 Wawrzkiewicz (52’, asysta: Jędrzejkiewicz), 5:0 Brondel (55’, asysta: Wawrzkiewicz), 6:0 Wawrzkiewicz (63’)

Skra Częstochowa: Pawelak – Brondel, Drążkiewicz, Dąbrowski – Glapiński, Wawrzkiewicz, Kiczor – Radwan, Jędrzejkiewicz oraz Kostarczyk, Rusek, Żaczkowski

Mianem niepokonanych mogą wciąż określać się młodzicy młodsi, prowadzeni przez Mariusza Czoka. Tym razem wyraźnie pokonali Pogoń Kamyk. Pomimo zwycięstwa sporo uwag do gry swoich zawodników miał ich opiekun:

Pierwsza połowa spotkania, to bardzo słaba gra zespołu. Mieliśmy duże problemy ze zbudowaniem ataku, brakowało ruchu po piłkę i dużego zaangażowania – relacjonuje Mariusz Czok. – W drugiej części tego spotkania nasza gra się ożywiła. Byliśmy już innym zespołem, chcieliśmy dominować i cały czas atakować, być pod grą oraz narzucać swoje warunki i tak się stało. Stworzyliśmy sobie sytuacje, po których wpadały bramki.

W sobotę 15 października czeka nas hit ligi. Niepokonana Skra podejmie w derbowym pojedynku rówieśników z Rakowa, którzy do tej pory tylko raz przegrali – właśnie ze Skrą i bez wątpienia pałają rządzą rewanżu.

***

W sobotni poranek piłkarze z rocznika 2016 rozegrali mecz towarzyski z Ajaksem Częstochowa. Kibice zgromadzeni na trybunach obejrzeli naprawdę ciekawy pojedynek, stojący na wysokim poziomie, co potwierdza trener Maciej Suszczyk:

Po chłopcach widać było coraz większą chęć do gry oraz odwagę w rozwiązywaniu problemów boiskowych. Na pewno zauważyć można było chęć odbioru piłki oraz waleczność, gdy jej nie było przy nodze. Nie zabrakło również dużo uśmiechu na twarzach zawodników obu drużyn oraz ładnych bramek – kończy trener naszych młodych piłkarzy.