Srebro okraszone łzami

Nikola Młynek i Zofia Dubiel wystąpiły w finałowym turnieju XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich, będącym jednocześnie finałem Mistrzostw Polski Kadr Wojewódzkich. W finale wzięło udział osiem zespołów, które przez kilkanaście tygodni rywalizowały w turniejach eliminacyjnych. Do Częstochowy obie nasze zawodniczki wróciły ze srebrnymi medalami, chociaż o finałowych kontrowersjach będziemy pewnie rozprawiali jeszcze długo.

Od 1 do 6 lipca trwał w Łopusznej i Gronkowej na Podhalu finałowy turniej Mistrzostw Polski Kadr Wojewódzkich w piłce nożnej dziewcząt U-15, rozgrywany w ramach XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. O miano najlepszej kadry rywalizowało osiem reprezentacji, wśród których znalazła się drużyna Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Na turniej powołane zostały dwie reprezentantki Skry Ladies – Nikola Młynek oraz Zofia Dubiel.

Źródło: Śląski Związek Piłki Nożnej

Drużyny podzielone zostały na dwie czteroosobowe grupy. „Frelkom” – jak nazywana jest pieszczotliwie reprezentacja Śląskiego ZPN, przyszło walczyć o wielki finał z kadrami Pomorskiego ZPN, Wielkopolskiego ZPN oraz Łódzkiego ZPN. Wielką niewiadomą pozostawała ta ostatnia ekipa, z którą podopieczne Krzysztofa Klonka nie miały okazji się spotykać w ostatnim czasie. Co więcej z kadrą województwa łódzkiego przyszło naszym piłkarkom mierzyć się już w pierwszym spotkaniu. Obawy okazały się nieuzasadnione i mecz zakończył się pewnym zwycięstwem kadry Śląska. Co dla nas ważne wynik otworzyła w 13. minucie Zofia Dubiel.

Bardzo podobny przebieg miało spotkanie rozgrywane następnego dnia. W nim również rywal naszej kadry, Wielkopolski ZPN, nie miał nic do powiedzenia, a worek z bramkami ponownie otworzyła Zofia Dubiel i to już w 5. minucie.

Świetną dyspozycję nasz zespół potwierdził w ostatnim spotkaniu grupowym, w którym 2:0 pokonał Pomorski ZPN, co oznaczało, że pewnie triumfował w fazie grupowej, notując komplet zwycięstw i nie tracąc ani jednej bramki.

Nasz zespół prezentuje wyrównany poziom – mówił po zakończeniu spotkań grupowych dla oficjalnego serwisu Śląskiego Związku Piłki Nożnej Krzysztof Klonek. – Cieszy forma drużyny. Przed turniejem bazowaliśmy na tym, by się dobrze zregenerować. Zgrupowanie w Lublińcu opierało się na regeneracji, wypoczynku i integracji drużyny. Teraz koncentrujemy się, by dobrze wypocząć przed środowym, finałowym meczem.

Źródło: Śląski Związek Piłki Nożnej

Jak się okazało wypoczynek był bardzo potrzebny, bowiem nasze zawodniczki czekał długi i trudny pojedynek z kadrą mazowiecką. Zespół Śląskiego Związku Piłki Nożnej dwukrotnie wychodził na prowadzenie, ale rywalki skutecznie odrabiały straty. Oznaczało to, że o ostatecznym zwycięstwie zadecyduje loteryjny konkurs rzutów karnych. I właśnie w tym momencie doszło do kontrowersji, o której wspominaliśmy na początku. Oddajmy głos oficjalnemu portalowi ŚlZPN-u:

O losach meczu zadecydowała – jak się ostatecznie okazało – czwarta seria. Rozpoczynająca ją Wiktoria Durnaś uderzyła pod poprzeczkę, ale piłka odbiła się od wewnętrznej części obramowania bramki i spadła na murawę, a następnie wyszła w pole gry. Strzelająca zawodniczka oraz kibice, pokazujący nakręcone zza bramki nagrania przekonywali, że futbolówka przekroczyła linię bramkową, ale sędzia główna i jej asystentka stwierdziły, że gola nie było. A ponieważ zamykająca kolejkę Lena Marczak oraz wykonujące karne w piątej serii Zofia Dubiel i Natalia Gonta były skuteczne festiwal karnych został zakończony, a do protokołu wpisano wynik 3:2. Nic więc dziwnego, że ostatnie akcenty Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży przebiegały w nerwowej atmosferze, a Przewodnicząca Komisji Piłki Nożnej Kobiet Zbigniew Bartnik próbował tonować emocje. Udało się na tyle, że ceremonia dekoracji została przeprowadzona do końca.

Źródło: Śląski Związek Piłki Nożnej

Bez wątpienia emocje będą towarzyszyły jeszcze naszym zawodniczkom przez kilka dni. Po tym czasie jednak na pewno zarówno Nikola Młynek, Zofia Dubiel jak i znajdujący się w sztabie reprezentacji kadry wojewódzkiej Patryk Mrugacz, spojrzą na srebrny medal inaczej, doceniając sukces, którego stali się częścią.

Źródło: Śląski Związek Piłki Nożnej

Grupa A, 1. kolejka (01.07.2022), Łopuszna

Łódzki ZPN U15 – Śląski ZPN U15 0:4 (0:2)

0:1 Dubiel (13’), 0:2 Czekańska (31’), 0:3 Kawucka (37’), 0:4 Niesłańczyk (60’)

Grupa A, 2. kolejka (02.07.2022), Łopuszna

Wielkopolski ZPN U15 – Śląski ZPN U15 0:4 (0:3)

0:1 Dubiel (5’), 0:2 Piekarska (10’), 0:3 Witek (29’), 0:4 Krakowiak (43’)

Grupa A, 3. kolejka (04.07.2022), Łopuszna

Śląski ZPN U15 – Pomorski ZPN U15 2:0 (1:0)

1:0 Baumert (30’), 2:0 Kawulka (35’)

Finał (06.07.2022), Gronków

Mazowiecki ZPN U15 – Śląski ZPN U15 2:2 (1:2), k. 3:2

0:1 Niesłańczyk (2’), 1:1 Chrzanowska (13’), 1:2 Witek (24’), 2:2 Związek (52’)

Rzuty karne: 0:0 Młynek, 1:0 Jankiewicz, 1:1 Kawulka, 1:1 Kałun, 1:1 Bednarek, 1:1 Związek, 1:1 Durnaś, 2:1 Marczak, 2:2 Dubiel, 3:2 Gonta

Źródło: Śląski Związek Piłki Nożnej
Copy link
Powered by Social Snap