Z Szachtara Donieck do Skry Ladies

Do naszego zespołu Ladies dołączyły dwie piłkarki dotychczas występujące w ukraińskim Szachtarze Donieck. Valeriya Olkhovska i Svetlana Kohut – bo właśnie tak nazywają się nowe zawodniczki Skry – trafiły do Polski w poszukiwaniu schronienia przed okrutną wojną, która toczy się za naszą wschodnią granicą.

Obie piłkarki mogą stanowić bardzo duże wzmocnienie zespołu trenerki Marty Miki. Szachtar jest jednym z najbardziej znanych i utytułowanych ukraińskich klubów. Do momentu, w którym inwazja przerwała piłkarskie rozgrywki w całym kraju, drużyna z Doniecka plasowała się na 1. miejscu w ukraińskiej Pierwszej Lidze. Warto jednak bliżej przedstawić obie piłkarki, które z pewnością jeszcze bardziej podniosą poziom naszego zespołu.

Valeriya Olkhovska to 27 – letnia zawodniczka, która najlepiej czuje się w linii obrony. Urodziła się w Kupyansku w obwodzie Charkowskim. W 2010 roku rozpoczęła profesjonalną karierę. Trafiła do zespołu Zhytlobud – 2. Warto dodać, że wraz z drużyną zdobyła tytuł mistrza Ukrainy, a także wywalczyła wicemistrzostwo. Przed dołączeniem do Szachtara Donieck, występowała jeszcze w kilku innych klubach. Prawdziwą liderką linii defensywnej była chociażby w zespole Bukovynska Nadiia. Należy także nadmienić, iż Olkhovska w przeszłości występowała w reprezentacji Ukrainy U – 19.

Nietrudno dojść do wniosku, iż mówimy o zawodniczce bardzo doświadczonej i cenionej na ukraińskim rynku. Najlepsze lata kariery Valeriya wciąż ma jednak przed sobą, co pozwala sądzić, iż szybko stanie się bardzo ważnym elementem zespołu trenerki Marty Miki.

Druga z ukraińskich piłkarek, Svetlana Kohut, gra w sposób nieco bardziej ofensywny, lepiej odnajdując się w pomocy. 25 – letnia zawodniczka rozpoczynała swoją karierę w lokalnym klubie, Ternopolyanka. Później również trafiła do zespołu Bukovynska Nadiia, a następnie do Szachtara Donieck. Svetlana występowała także w reprezentacji Ukrainy U – 17 oraz U – 19, a swój niewątpliwie duży talent będzie teraz prezentować na boiskach polskiej Pierwszej Ligi Kobiet.

Jesteśmy pełni wiary, że Valeriya Olkhovska i Svetlana Kohut świetnie zaaklimatyzują się w naszym kraju, a także w szatni Skry Ladies. Ponadto przejawiamy wielką nadzieję, że występy w naszej drużynie sprawią, iż obie zawodniczki będą w stanie choć na chwilę oderwać się od traumatycznych wspomnień i doświadczeń związanych z wojną na Ukrainie.