Skra się nie zatrzymuje. Sandecja pokonana!

Końcówka rundy jesiennej jest w wykonaniu naszej drużyny wręcz niesamowita. Skra wygrywając w środę (17.11) zaległe spotkanie w Nowym Sączu z Sandecją odniosła czwarte zwycięstwo z rzędu, awansowała na 8. miejsce w tabeli Fortuna 1 Ligi i aktualnie ma… punkt straty do baraży o PKO Ekstraklasę. Jedynego gola meczu z rzutu karnego zdobył Mikołaj Kwietniewski.

Wielka szkoda, że stadion w Nowym Sączu cały czas jest placem budowy i zaległego meczu 6. kolejki Fortuna 1 Ligi pomiędzy Sandecją a Skrą nie mogli zobaczyć kibice na stadionie. Od początku było to bowiem szybkie, żywe widowisko, w którym akcje przenosiły się z jednego pola karnego w drugie. Brak goli w pierwszej połowie był naprawdę sporym zaskoczeniem, bo okazji ku temu obie drużyny stworzyły sobie bez liku. Gospodarze po raz pierwszy zagrozili bramce Mateusza Kosa w 4. minucie uderzając celnie w środek bramki. Podopieczni Dariusza Dudka postanowili mocno zepchnąć nas do defensywy od samego początku, ponieważ w pierwszym kwadransie jeszcze kilka razy poważnie zagrozili naszej bramce grając przy tym w szybkim tempie.

Skra pierwszy raz odpowiedziała w 12. minucie, kiedy to kontrę Łukasza Winiarczyka lewą stroną celnym, ale zbyt lekkim strzałem zakończył Piotrek Nocoń. Najlepszą okazję na objęcie prowadzenia mieliśmy trzy minuty później. Oskar Krzyżak otrzymał doskonałe podanie i wydawało się, że musi paść z tego bramka, niestety uderzenie z bliska z najwyższym trudem na rzut rożny wybronił Dawid Pietrzkiewicz. Przetrwaliśmy okres największego naporu Sandecji i potem akcje już przenosiły się z jednego pola karnego w drugie. Pod koniec pierwszej odsłony dwie niezłe okazje dla nas zmarnował jeszcze Mikołaj Kwietniewski. Mimo optycznej przewagi Sandecji, przyznać trzeba, że klarowniejsze sytuacje na zdobycie bramki wykreowała sobie Skra.

Drugą odsłonę rozpoczęliśmy od dwóch strzałów: Krzyśka Napory z bliska nad poprzeczką oraz Maćka Masa w boczną siatkę z większej odległości dwie minuty później. W 55. minucie w polu karnym gospodarzy padł „Kwiecień”, ale sędzia postanowił ukarać naszego zawodnik żółtą kartką za próbę wymuszenia jedenastki. Obie drużyny nadal grały w taki sposób, który zdawał się wysyłać komunikat, że podział punktów je nie interesuje. W 64. minucie z dobrego odebrania od „Nocka” nie skorzystał niestety Maciek Mas.

W 72. minucie na placu gry pojawił się Dawid Niedbała, który zastąpił Naporę. W pierwszym kontakcie z piłką wycofał do Krzyżaka, ten zagrał prostopadłą piłkę na prawej stronie do wychodzącego na czystą pozycję Masa. Jedynym sposobem na powstrzymanie naszego napastnika był faul Tomasza Boczka w polu karnym. Tym razem sędzia Włodzimierz Bartos nie miał żadnych wątpliwości wskazując na „wapno”. Pewnym egzekutorem jedenastki okazał się Mikołaj Kwietniewski, który nie dał szans Pietrzkiewiczowi strzałem lewą nogą w prawy róg.

Sandecja próbowała odpowiedzieć natychmiastowo. W 76. minucie soczystym strzałem Kosa próbował pokonać Damir Sovsić, ale nasz golkiper kolejny raz potwierdził świetną dyspozycję w tej rundzie. Kolejny dowód na to dał „Kosik” w 86. minucie broniąc bardzo trudny strzał Sebastiana Rudola. W doliczonym czasie gry miejscowi jeszcze dwa razy próbowali sforsować naszą bramkę, ale zdało się to na nic, bo dzięki wielkiej konsekwencji i dyscyplinie dowieźliśmy czwartą z rzędu wygraną do końca.

– Chcieliśmy zakończyć tę rundę z punktami w Nowym Sączu i udało nam się to. Jest duża radość w naszej szatni. To jest bardzo dobre podsumowanie końcówki tej rundy. Zostały nam jeszcze trzy mecze do rozegrania w tym roku, ale dziś jest czas na radość. Sandecja to bardzo trudny przeciwnik, skutecznie grająca drużyna z dobrymi zawodnikami, doświadczonym trenerem. Kolejny raz też nie straciliśmy bramki, mieliśmy też swoje sytuacje, aby zdobyć więcej goli, ale na pewno nie będziemy wybrzydzać. Taka wygrana będzie nas mobilizować do dalszej pracy – chwalił swoją drużynę trener Jakub Dziółka. Szkoleniowiec Sandecji był pełen uznania dla gry naszego zespołu: – Liczyliśmy przynajmniej na jeden punkt. Graliśmy z bardzo dobrym zespołem. Skra niczym mnie nie zaskoczyła, wiedziałem, że będzie bardzo trudno. Częstochowianie to bardzo dobrze zorganizowany zespół, który praktycznie w ogóle nie traci bramek. Mówiłem chłopakom, że to będzie mecz do pierwszej bramki. Popełniliśmy błąd i rywale dostali rzut karny, który wykorzystali. Szkoda, bo ta wyczekiwana inauguracja w Nowym Sączu nie dała nam punktów. W tym miejscu chciałbym też podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, abyśmy w końcu mogli zagrać na naszym stadionie – podsumował Dariusz Dudek

Wygrana z Sandecją ma dla nas niezwykle miłe konsekwencje w tabeli Fortuna 1 Ligi. Na półmetku sezonu 2021/2022 Skra zgromadziła 26 punktów, które dają nam 8. miejsce w tabeli. Aktualnie mamy zaledwie punkt straty do szóstego GKS-u Tychy, a to miejsce na koniec sezonu daje baraże o PKO Ekstraklasę! W tym momencie trzeba oczywiście zachować chłodną głowę i skupić się na sobotnim (20.11, godz. 20.30) meczu z Koroną Kielce. Drżeć o utrzymanie w tym momencie jednak nie musimy. Nad 16-tym Zagłębiem Sosnowiec Skra ma 14 punktów przewagi.

Sandecja Nowy Sącz – Skra Częstochowa 0:1 (0:0)

0-1 Mikołaj Kwietniewski 74’ (z rzutu karnego)

Sandecja: Pietrzkiewicz Ż, Maissa Fall, Janicki Ż (Małkowski), Szczepanek (Zych), Sovsić Ż (Salamon), Rudol, Słaby, Chmiel (Walski), Piter-Bućko, Boczek, Wolny (Prochownik)

Skra: Kos, Brusiło, Mesjasz, Winiarczyk, Krzyżak, Szymański Ż, Kwietniewski Ż (Stromecki), Sajdak, Nocoń (Baranowicz), Napora (Niedbała Ż), Mas