Raport organizacji i stanu bezpieczeństwa PZPN opublikowany

Polski Związek Piłki Nożnej opublikował raport dotyczący organizacji i stanu bezpieczeństwa podczas meczów szczebla centralnego w sezonie 2020/2021. Pochwalić możemy się kategorią oceny pracy kierownika ds. bezpieczeństwa. Tutaj okazaliśmy się najlepsi w lidze ex aequo z Wigrami Suwałki (nota 4,94). Najgorzej w całej lidze wypadliśmy natomiast w kategorii, na którą jako klub nie mieliśmy większego wpływu, czyli przygotowanie boiska (2,09). Przyjrzyjmy się jak wypadliśmy we wszystkich z 11 kategorii.

– Fakt, że rozgrywki szczebla centralnego sezonu 2020/21 ponownie udało się przeprowadzić w pełnym wymiarze, uważam za sukces wszystkich osób zaangażowanych w organizację i zabezpieczenie meczów – przekazał przedstawicielom wszystkich klubów prezes PZPN, Zbigniew Boniek. W eWinner 2. Lidze rywalizowało 19 drużyn, które rozegrały 342 mecze w 38 kolejkach. Raport zbiorczy został opracowany na podstawie: raportów Delegatów Meczowych PZPN, informacji organizatorów zawodów oraz oceny stanu nawierzchni boisk dokonanej przez sędziów. Ze względu na pandemię aż 78 procent meczów w trzech czołowych polskich ligach odbyła się jako imprezy niemasowe, bez udziału publiczności lub z jej ogromnym ograniczeniem. Rekord frekwencji w eWinner 2. Lidze należał do Motoru Lublin. Mecz z Błękitnymi Stargard oglądało 3680 widzów. Lublinianie zdominowali zresztą większość kategorii.

Zacznijmy od parkingów dla drużyn i oficjeli. Bezapelacyjnie najlepszy był Motor (5,22). Skra zajęła czwarte miejsce od końca z notą 3,61. Gorzej pod tym względem wypadły tylko oba krakowskie kluby (Hutnik i Garbarnia) oraz Błękitni Stargard.

Kolejna kategoria to warunki pracy stanowiska dowodzenia. Ponownie wygrywa Motor (5,11), a na ostatnim miejscu niestety Skra (2,56). Najlepsze warunki pracy mediów zapewniał ponownie Motor Lublin (5,00). Najgorzej pod tym względem było w Garbarni Kraków, Olimpii Grudziądz oraz Lechu II Poznań. Skra z notą 3,72 zajęła czwarte miejsce od końca.

O przygotowaniu boiska już wspominaliśmy. Tu wypadliśmy niestety zdecydowanie najgorzej. Nota 2,09 może stanowić spory wstyd dla Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Częstochowie. Nasz klub od wielu sezonów apeluje o wymianę płyty na obiekcie przy Loretańskiej. Najlepszy oczywiście Motor (5,70). W przypadku polityki informacyjnej ponownie najlepsi lublinianie z notą 4,94. Tutaj najgorzej wypadł Znicz Pruszków (3,44). Skra z notą (3,94) uplasowała się w środku stawki.

Teraz w końcu czas na kategorie, w których nie mamy się czego wstydzić. W ocenie pracy stewardów i ochrony Skra skończyła na piątym miejscu z notą 4,44. Najwyżej oczywiście lublinianie (4,83), podobnie jak w ocenie pracy służb medycznych (4,72). Skra w środku stawki z notą 4,11. Nieźle wypadliśmy w ocenie współpracy podmiotów. Z notą 4,44 zajęliśmy szóste miejsce. Tutaj lublinian minimalnie wyprzedziły Wigry Suwałki (4,89).

Wreszcie czas na ocenę pracy kierownika ds. bezpieczeństwa. Tutaj okazaliśmy się najlepsi w lidze ex aequo z Wigrami Suwałki (4,94) za sprawą wiceprezesa ds. bezpieczeństwa – Piotra Wierzbickiego. Wigry wygrały również klasyfikację oceny pracy spikera (5,17). Skra w tym wypadku w środku stawki z notą 4,50. Dobrze wypadliśmy w ocenie organizacji meczów. Nota 4,56 dała nam szóste miejsce. Najlepsze Wigry (5,00) przed Motorem Lublin.

Mariusz Rajek