Zmiany w formacie rozgrywek ligowych

Od zbliżającego się sezonu zmianie ulegną zasady dotyczące awansów i spadków na poziomie 2., 3. oraz 4. ligi.

Poznaliśmy treść uchwały Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej odnośnie zasad spadków klubów 2. ligi, awansów i spadków klubów 3. ligi oraz awansów z 4. ligi. Najważniejsza zmiana jest taka, że po sezonie zasadniczym rozegraną zostaną mecze barażowe.

Po sezonie 2024/25 – podobnie jak było w tym roku – cztery ostatnie zespoły w tabeli 2. ligi spadną do 3. ligi, z której awans uzyskają zwycięzcy poszczególnych grup. Zespoły sklasyfikowane na miejscach 13-14 w 2. lidze oraz na miejscach drugich w czterech trzecioligowych grupach wezmą udział w spotkaniach barażowych, rozgrywanych w następującym formacie:

Etap I:

pary utworzone z wiceliderów każdej grupy 3. ligi zostaną wylosowane i rozegrają po jednym meczu. Zwycięzcy uzyskają awans do Etapu II.

Etap II:

zwycięzca pary numer 1 rozegra mecz i rewanż z trzynastym zespołem 2. ligi sezonu 2024/25,

zwycięzca pary numer 2 rozegra mecz i rewanż z czternastym zespołem 2. ligi sezonu 2024/25.

Zmianie uległ również system spadków z 3. ligi oraz awansów z 4. Z czwartym poziomem rozgrywkowych (3. liga) pożegnają się zespoły z miejsc 15-18 z każdej grupy, z tym, że uczyniono zastrzeżenie, że liczba spadkowiczów może być większa, jeśli z 2. ligi spadnie określona ilość zespołów przynależnych terytorialnie do danej grupy 3. ligi.

Skład trzecioligowców uzupełniony zostanie przez zwycięzców poszczególnych grup 4. ligi. Zespoły, które zajmą drugie miejsce po sezonie zasadniczym rozegrają między sobą baraże (po jednym meczu na terenie wylosowanego gospodarza) o awans do 3. ligi.

Copy link
Powered by Social Snap