Skra Ladies. Statystyczne podsumowanie rundy jesiennej

Takiego śniegu na przełomie listopada i grudnia nie pamiętają najstarsi górale. To wyraźny znak, że za nami runda jesienna piłkarskich rozgrywek. Czas najwyższy zatem na podsumowanie minionych kilku miesięcy. Jak zwykle o tej porze, przyjrzymy się występom naszych Pań od strony statystycznej.

Po niezłym poprzednim sezonie zwieńczonym miejscem na ligowym podium w częstochowskim obozie przyszedł czas na przygotowania do nowej batalii, z którą wiązaliśmy spore nadzieje. Latem, co prawda udało się utrzymać trzon Ladies, jednak w kadrze doszło do kilku zmian personalnych. Do łódzkiego SMS przeszła Milena Kowalska, do futsalowej drużyny bielskiego Rekordu – Ola Kaim, Iwona Dannheisig wybrała myszkowski MKS, na Ukrainę wróciły Svietlana Kohut oraz Valeria Olkhovska a rozbrat z piłka wzięły Maja Tomczyk i Oliwia Pająk. Tę wyrwę sztab trenerski musiał załatać transferami z zewnątrz. Na przełomie lipca i sierpnia do drużyny dołączyły Frederica Dall’ara, Aleksandra Zielińska, Natalia Kuźdub, Paulina Czechowska, Sonia Nierychło, Weronika Szmatuła i Emila Wrońska. W skład drużyny seniorek weszły także trzy juniorki, które nabyły prawa występów na pierwszoligowych boiskach – Zuzanna Kubiciel, Zuzanna Sikora oraz Kaja Cierpiał.

Tak skonstruowany zespół po rozegraniu kilku sparingów przystąpił do rozgrywek, które ostatecznie zakończyliśmy na piątym miejscu ze stratą siedmiu punktów do liderującej Resovii oraz dwóch do wicelidera z Gdyni (trzeba jednak pamiętać że Polonia Środa Wielkopolska ma zaległy mecz, który może spowodować zwiększenie straty do wicelidera).

Nie da się ukryć, że była to runda, w której nasz zespół grał w kratkę. Potrafiliśmy zagrać kapitalne spotkania z Polonią, Resovią czy Lechem UAM, ale jednocześnie przydarzyły nam się bolesne porażki z zespołami niżej notowanymi – z Bydgoszczy i Radomia. Ostatecznie rundę jesienną zakończyliśmy z bilansem 6 zwycięstw, 2 remisów i 3 porażek. Do tego doszła wygrana i porażka w Pucharze Polski.

Przejdźmy teraz do nieco bardziej szczegółowej analizy. Rozpocznijmy od bloku obronnego. Wydaje się, że względem poprzedniego sezonu w defensywie zanotowaliśmy widoczną poprawę.

– W tej rundzie straciliśmy 11 bramek (średnio 1,0 gol/na mecz), co jest dużo lepszym wynikiem niż w sezonie 22/23 gdzie na półmetku rozgrywek mieliśmy straconych aż 17 bramek (1,7 na mecz) – mówi trener Patryk Mrugacz. – To budujące, tym bardziej, że obecnie tylko 3 bramki straciliśmy „z gry”. Najlepiej w całej lidze bronimy przestrzeni – to duża wartość ! Dla porównania dodam, że w tym samym okresie poprzedniego sezonu straciliśmy aż 12 bramek „z gry”. Punktem newralgicznym, który musimy usprawnić to obrona SFG – 8 goli straconych w tej rundzie do 5 straconych analogicznie w poprzednim sezonie na półmetku daje sporo do myślenia. Tutaj musimy popracować nad optymalizacją działań obronnych przy SFG. Mała poprawa była już widoczna w końcówce rundy i jestem przekonany, że na wiosnę to będzie nasza duża broń – dodał trener Mrugacz.

– W ofensywie także zanotowaliśmy statystyczny progres. Działania w ataku przyniosły nam w obecnych rozgrywkach 25 bramek do analogicznej rundy z sezonu 22/23, kiedy strzeliliśmy 21 bramek. Musimy jednak pamiętać, że średnio w meczu oddajemy 10 strzałów, z czego do bramki rywali wpadają tylko dwa celne trafienia. To zdecydowanie za mało i nad tym aspektem musimy mocno popracować – podsumował trener Mrugacz.

Przejdźmy teraz do tego co jest solą statystki czyli do cyferek.

Minuty gry:

Na przestrzeni całej rundy barw naszej drużyny reprezentowało w sumie 22 zawodniczki. Liderem w tej kategorii jest Karolina Szulc, która broni dostępu do naszej bramki. Poniżej pełne zestawienie minut, jakie spędziły na boisku poszczególne piłkarki:

1. Karolina Szulc – 979

2. Justyna Matusiak – 947

3. Pola Lulkowska – 898

4. Kinga Baszewska – 863

5. Stefania Wodarz – 814

6. Natalia Liczko – 766

7. Natalia Kuźdub – 722

8. Weronika Szmatuła – 685

9. Zofia Dubiel – 634

10. Oliwia Frontczak – 630

11. Aleksandra Zielińska – 619

12. Maja Ozieriańska – 574

13. Federica Dall’ara – 504

14. Justyna Chudzik – 394

15. Nikola Młynek – 285

16. Paulina Czechowska – 227

17. Sonia Nierychło – 145

18. Lena Mesjasz – 87

19. Zuzanna Kubiciel – 54

20. Hanna Czerwińska – 37

21. Zuzanna Sikora – 17

22. Oliwia Młynek – 11

Ilość meczów w pierwszym składzie

Mamy dwie zawodniczki, które we wszystkich jedenastu spotkaniach wychodziły zawsze w pierwszej jedenastce. Brawa tym razem należą się Justynie Matusiak i Karolinie Szulc:

1. Karolina Szulc , Justyna Matusiak – 11 meczów

2. Natalia Liczko, Pola Lulkowska – 10

3. Kinga Baszewska, Weronika Szmatuła, Stefania Wodarz – 9

4. Zofia Dubiel – 8

5. Oliwia Frontczak, Natalia Kużdub, Maja Ozieriańska – 7

6. Aleksandra Zielińska – 6

7. Federica Dall’ara – 5

8. Justyna Chudzik, Paulina Czechowska, Nikola Młynek – 3

9. Sonia Nierychło – 2

10. Lena Mesjasz – 1

Najlepsze strzelczynie:

W rundzie jesiennej na listę strzelczyń wpisało się łącznie aż 10 zawodniczek. To zdecydowanie więcej niż w analogicznych okresach minionych sezonów. W związku z tym nie mamy już zdecydowanej liderki, która odskoczyłaby reszcie o kilka trafień. Klasyfikację najskuteczniejszych otwiera duet Frontczak – Matusiak. Oto pełne zestawienie:

1. Oliwia Frontczak, Justyna Matusiak -5

2. Natalia Liczko, Natalia Kużdub – 3

3. Federica Dall’ara, Zofia Dubiel, Justyna Chudzik – 2

4. Zuzanna Kubiciel, Weronika Szmatuła, Maja Ozieriańska -1

Zanotowaliśmy niestety także dwa trafienia samobójcze – niefortunnymi strzelczyniami były Justyna Matusiak i Stefania Wodarz

Asysty:

Gole są najważniejsze, ale nie byłoby ich bez podań otwierających drogę do bramki. W tej klasyfikacji mamy jedną zdecydowaną liderkę:

1. Natalia Liczko – 7

2. Justyna Matusiak, Justyna Chudzik – 3

3. Zofia Dubiel, Oliwia Frontczak, Weronika Szmatuła, Stefania Wodarz – 2

4. Nikola Młynek, Kinga Baszewska, Pola Lulkowska -1

Kartki:

Jedenaście piłkarek zostało ukaranych kartkami. W swoim dorobku mają tylko kartoniki w kolorze żółtym. Graliśmy fair więc czerwone kartki – w trakcie naszych spotkań – zawsze pozostawały w kieszeni sędziów.

1. Paulina Czechowska, Zosia Dubiel, Justyna Matusiak, Sonia Nierychło, Stefania Wodarz – 2

2. Hanna Czerwińska, Federica Dall’ara, Pola Lulkowska, Maja Ozieriańska, Weronika Szmatuła, Karolina Szulc -1

Współpraca: Adam Ozieriański