Powstanie Kompleks Treningowy Akademii Skry Częstochowa!

Urząd Miasta przekazał naszemu klubowi w wieloletnie użytkowanie tereny przy ulicy Kopalnianej, gdzie powstanie Kompleks Treningowy Akademii Skry. Efektem powziętej inwestycji będą między innymi trzy pełnowymiarowe boiska i cała infrastruktura, dzięki której młodzi piłkarze z Częstochowy i okolic otrzymają najlepsze z możliwych warunków do treningu.

Skra Częstochowa od lat dużą wagę przykłada do szkolenia. W treningach grup młodzieżowych Skry uczestniczy ponad pół tysiąca młodych adeptów, a Akademia naszego klubu należy do grona akademii wyróżnionych Złotym Certyfikatem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Warto nadmienić, że w Polsce takie wyróżnienie posiadają 42 kluby, a na samym Śląsku tylko 7. Ciągła praca na wielu płaszczyznach już niedługo zaowocuje kolejnym, ogromnym krokiem w przód.

W wyniku porozumienia pomiędzy Ludowym Klubem Sportowym Płomień Częstochowa, a Klubem Sportowym Skra Częstochowa S.A. oraz Fundacją Skry Częstochowa Urząd Miasta przekazał im w wieloletnie użytkowanie tereny znajdujące się przy ulicy Kopalnianej, gdzie już wkrótce powstanie Kompleks Treningowy.

Główne boisko stadionu przy ulicy Kopalnianej

Bardzo się cieszymy, że współpraca z Miastem rozwija się i cały czas idzie w dobrą stronę. Nie tylko w imieniu swoim, ale przede wszystkim w imieniu zawodników Akademii dziękuję Prezydentowi Miasta, panu Krzysztofowi Matyjaszczykowi oraz wszystkim Wydziałom zaangażowanym w sprawę bez których pomocy to, co się dzieje, nie byłoby możliwe – mówi prezes Skry, Artur Szymczyk. – Dziękujemy Magistratowi za zaufanie jakim nas obdarzył. Widać, że wieloletnia, codzienna praca jaką wykonujemy z najmłodszymi zawodnikami i zawodniczkami przynosi efekty i została zauważona. Jesteśmy pewni, że jest to kolejny krok ku rozwojowi marki Skry Częstochowa i dowód na to, że Miastu Częstochowa leży na sercu dobro lokalnego sportu.

Trybuny w zimowej scenerii

Włodarze naszego klubu doskonale zdają sobie sprawę, że podstawą funkcjonowania zespołu, jest stały dopływ utalentowanej młodzieży, która może zasilić szeregi zarówno Skry jak i drużyn z regionu. Już teraz możemy pochwalić się wychowankami z powodzeniem rywalizującymi w ligach centralnych. Nie można również zapominać, że Skra to także sekcja kobieca, której młode zawodniczki regularnie powoływane są na zgrupowania kadry narodowej.

Warto zauważyć, że podpisane porozumienia to kolejny krok, po utworzeniu Szkoły Mistrzostwa Sportowego, w kierunku rozwoju Akademii. Poprawienie bazy oraz infrastruktury sportowej, to dopiero początek, a nasze plany są naprawdę szeroko zakrojone – mówi sternik Skry. – Na powstaniu Kompleksu Treningowego przy ulicy Kopalnianej skorzystają nie tylko Skra oraz Płomień, ale przede wszystkim dzieci i młodzież z Częstochowy i okolic. Dzięki tym obiektom najmłodsi piłkarze będą mogli w doskonałych warunkach doskonalić swoje umiejętności. Naszym celem jest położenie szczególnego nacisku na szkolenie młodzieży z naszego miasta i okolic, co zresztą praktykujemy od lat. Baza ma służyć głównie częstochowianom i zawodnikom z regionu – dodaje prezes Szymczyk.

Warto zauważyć, że równocześnie z powstaniem Kompleksu Treningowego gruntowny remont przejdzie boisko przy ulicy Powstańców. Wymieniona zostanie płyta boiska oraz dojdzie do odnowienia pomieszczeń socjalnych.

Boisko boczne przy ulicy Kopalnianej

Wracając jednak do Kompleksu Treningowego, inwestycja w dzielnicy Dźbów przebiegać będzie wieloetapowo. Skra złożyła już wniosek do Ministerstwa Sportu i Turystyki o dofinansowanie inwestycji z ramienia „Programu rozwoju infrastruktury piłkarskiej – edycja 2022”. W ramach projektu powstaną dwa pełnowymiarowe boiska oraz niezbędne zaplecze. W budynku znajdującym się na terenie kompleksu powstaną biura, szatnie, siłownia i gabinet medyczny. Standard ośrodka pozwoli młodym piłkarzom i piłkarkom realizować swoje sportowe marzenia.

Warto podkreślić, że jest to pierwszy z zaplanowanych etapów. Finalnie na otrzymanych z Magistratu terenach znaleźć się mają trzy boiska, z czego jedno kryte halą pneumatyczną, tzw. balonem. Główne boisko ma spełniać wymogi licencyjne dla rozgrywek III ligi i docelowo grać mają na nim rezerwy złożone głównie z młodych, częstochowskich zawodników.

Budynek klubowy Płomienia

Warto zauważyć, że dyrekcja Akademii już w tym momencie myśli o zapewnieniu jak najdogodniejszych warunków młodym piłkarzom oraz piłkarkom. Dzieci i młodzież uczestnicząca w zajęciach będzie mogła korzystać z linii klubowego busa na trasie „Loretańska – Kompleks Treningowy”. Pozwoli usprawnić to proces organizacji zajęć, a dla rodziców będzie bez wątpienia korzystnym rozwiązaniem ekonomicznym, które jednocześnie pozwoli zaoszczędzić sporo czasu.

Jeśli wziąć pod uwagę trwającą akcję crodwfundingową, zbliżającą się do końca wymianę murawy przy ulicy Loretańskiej i remont budynku klubowego operatywność działaczy Skry musi budzić uznanie.

Działamy na wielu polach – przyznaje prezes Artur Szymczyk. – Gra seniorów w Fortuna 1 Lidze, bardzo dobre wyniki Ladies w 1 lidze kobiecej, powołania reprezentacyjne dla adeptów naszej Akademii, a także systematyczny rozwój na polu zarówno sportowym jak i infrastrukturalnym potwierdzają, że warto inwestować w nasz klub – kończy.

Ławka rezerwowych

Jak widać w kwestii szkolenia Skra Częstochowa nastawia się na długofalowe działanie. Już teraz możemy przedstawić Państwu projekt Kompleksu Treningowego, który w najbliższym czasie powstanie przy ulicy Kopalnianej w Częstochowie.

Plan zagospodarowania terenu przy ulicy Kopalnianej
Copy link
Powered by Social Snap