Raport z meczów Akademii

Ważny mecz w ostatnich dniach rozgrywały piłkarki rywalizujące w Centralnej Lidze Juniorek. Cenne zwycięstwo nad Akademią BVB Łukasza Piszczka odnieśli nasi młodzicy. Co jeszcze działo się w meczach ligowych naszych najmłodszych piłkarzy? Zapraszamy na cotygodniowy raport z meczów Akademii Skry.

Centralna Liga Juniorek U-15, gr. C (01.05)

UKS SMS Łódź – Skra Częstochowa 10:1 (3:0)

Bramka dla Skry: 7:1 Oliwia Sirek (67’)

Skra Częstochowa: Błaszczyk – Przełożyńska, M. Sirek, Krok, Kucza, Kubiciel, Idzik (do 16. minuty), O. Sirek, Franiel, N. Młynek

Sytuacja przed meczem ostatniej kolejki grupy C Centralnej Ligi Juniorek U-15 pomiędzy UKS-em SMS-em Łódź a Skrą Częstochowa była jasna – jeśli Skrzatki zgarnęłyby pełną pulę, utrzymałyby się w CLJ. Niestety los nie sprzyjał naszym zawodniczkom i właściwie już przed pierwszym gwizdkiem ich sytuacja była bardo trudna.

Zacznijmy od tego, że z powodu reprezentowania barw narodowych w spotkaniu nie mogła wziąć udziału Zofia Dubiel, a nikogo nie trzeba przekonywać jak ważnym elementem układanki duetu Robert Ogrodniczek – Patryk Mrugacz, jest ta zawodniczka. Jakby tego było mało urazy spowodowały, że do Łodzi pojechało zaledwie dziesięć zawodniczek, z czego po 15 minutach gry ubyła… jeszcze jedna! Kontuzji nabawiła się bowiem Paulina Idzik. Trudno zatem mieć pretensje o wynik do naszych zawodniczek, ponieważ dały z siebie wszystko.

Pierwszy kwadrans to świetna organizacja w obronie, która dawała nadzieję, że możemy powalczyć o dobry wynik. Niestety od momentu kontuzji Pauliny Idzik trudno nam było się pozbierać – relacjonuje trener Robert Ogrodniczek.

Nasze zawodniczki pomimo straconych bramek i zdecydowanego osłabienia kadrowego nie składały broni i próbowały zagrozić bramce rywalek szybkimi kontratakami. Jedną z najładniejszych akcji przeprowadziła Amelia Krok, która po przebiegnięciu niemal 3/4 boiska z piłką u nogi, oddała strzał, który minimalnie minął bramkę łodzianek.

W drugiej odsłonie coraz większe przestrzenie między zawodniczkami spowodowały kolejne trafienia SMS-u – kontynuuje trener Ogrodniczek. – I gdy gospodynie myślały tylko o kolejnym punktowaniu, my przeprowadziliśmy świetny kontratak i w osłabieniu 9 na 11 zdobyliśmy honorową bramkę. Zimną głową i idealnym pójściem za akcją, a potem dobitką po strzale Pauliny Franiel popisała się Oliwia Sirek.

Dotkliwa porażka sprawiła, że częstochowianki po zajęciu piątego miejsca w grupie C opuszczają Centralną Ligę Juniorek. Wierzymy jednak, że szybko uda się powrócić w szeregi tego elitarnego grona, ponieważ nasze dziewczęta pokazały się naprawdę z bardzo dobrej strony i jedyne czego im zabrakło, to doświadczenie. Pamiętajmy, że dla naszego zespołu był to debiut w tej rywalizacji.

Spójrzmy jak wygląda końcowa tabela grupy C:

1. Śląsk Wrocław 21 29-3

2. GKS Gieksa Katowice 16 33-4

3. UKS SMS Łódź 13 29-6

4. KKS Czarni Sosnowiec 12 15-12

5. Skra Częstochowa 7 16-25

6. UKS Unia Opole 7 17-32

7. 1KS Ślęza Wrocław 6 7-14

8. KKS Włókniarz Konstantynów 0 2-52

Śląska Liga Młodziczek D1 (01.05)

Nasze młodziczki wygrały w dniu 1-majowego święta bardzo prestiżowy pojedynek ze swoimi rówieśniczkami z Rakowa. Więcej o derbach oraz sytuacji naszych młodych piłkarek przeczytacie tutaj:

II liga wojewódzka B1, junior młodszy (30.04)

Piast Gliwice – Skra Częstochowa 7:1

Niestety nie udał się wyjazd do Gliwic naszym juniorom młodszym B1. Zespół Skry musiał uznać wyższość gospodarzy w stosunku 1:7. Po tym zwycięstwie Piast zrównał się z naszą drużyną punktami w ligowej tabeli.

III liga wojewódzka B1, junior młodszy (01.05)

UKS MOSiR Myszków – Skra Częstochowa 1:5

Kolejny świetny mecz rozegrała nasza drużyna występująca w III lidze wojewódzkiej B1. Zespół naszych trampkarzy, rywalizujących ze starszymi przeciwnikami, nie pozostawił najmniejszych złudzeń piłkarzom z Myszkowa, wygrywając na ich terenie aż 5:1. Dzięki temu zwycięstwu nasi zawodnicy umocnili się na drugim miejscu w grupie, a ich pozycja wkrótce może być jeszcze lepsza, ponieważ mają jeszcze jeden zaległy pojedynek.

I liga wojewódzka C1, trampkarz (30.04)

Skra Częstochowa – GKS Jastrzębie 0:3

Niestety potknięcie zaliczyli nasi trampkarze, którzy musieli uznać wyższość depczącej im po piętach ekipy z Jastrzębia. Warto jednak zauważyć, że nasz zespół miał poważne braki kadrowe. Trener Paweł Rycharski nie mógł skorzystać z aż ośmiu ważnych zawodników! Pomimo porażki Skrzacy utrzymali się na drugiej pozycji w tabeli, jednak ich przewaga nad GKS-em stopniała do jednego punktu.

II liga wojewódzka C2, trampkarz (30.04)

Piast Gliwice – Skra Częstochowa 0:3

Piąte zwycięstwo tej wiosny zaliczyli piłkarze rywalizujący w II lidze wojewódzkiej C2. Tym razem bezapelacyjnie byli lepsi od zespołu gliwickiego Piasta i dzięki kolejnym trzem punktom utrzymali trzecią pozycję w ligowej tabeli.

I liga wojewódzka D1, młodzik (23.04)

Skra Częstochowa – ROW Rybnik 0:3 (0:3)

Skra: Famuła – Tatarczyk, Pilarski, Młynarczyk, Musiał, Siuda, Miarka, Węgier, Radło oraz Urbański, Nowak, Cienkusz, Radwański, Krawczyk, Filipek

Mecz z Rybnikiem miał wysokie tempo, na boisku było mnóstwo walki i w tej walce silniejszy był zespół gości – opowiada trener Mariusz Czok. – Mieliśmy duże problemy z utrzymaniem się przy piłce i zbudowaniem ataku.

Od początku widać było dużą determinację szeregach rybniczan, co zauważył po meczu trener naszych młodzików:

ROW od początku do końca zagrał bardzo agresywnie. Podeszli wysoko pressingiem, szybko doskakiwali i szybko odbierali piłkę. Szybko straciliśmy bramki po błędach indywidualnych i wydaje mi się, że ułożyły one to spotkanie. Próbowaliśmy walczyć, ale byliśmy dzisiaj dużo słabszym zespołem – przyznaje szczerze trener Czok.

I liga wojewódzka D1, młodzik (27.04)

BBTS Podbeskidzie Bielsko-Biała – Skra Częstochowa 2:0 (1:0)

Skra: Famuła – Radwański, Pilarski, Młynarczyk, Filipek, Siuda, Musiał, Węgier, Tatarczyk oraz Wojtasik, Jędruch, Cienkusz, Radło, Radomski

Mecz w Bielsku-Białej nie rozpoczął się po myśli naszych zawodników. Gospodarze już w 6. minucie objęli prowadzenie.

Po stracie bramki zespół zaczął reagować nerwowo. Widać było pojawiający się stres, który miał przełożenie na naszą grę – relacjonuje trener Mariusz Czok. – Po przerwie nasza gra się zmieniła. Budowaliśmy akcje, chcieliśmy się utrzymywać przy piłce, ale mieliśmy problem ze zbudowaniem sobie sytuacji strzeleckiej. Zespół Podbeskidzia dobrze grał w obronie i przewidywał nasze podania. Mimo wszystko szukaliśmy swoich szans, walczyliśmy, jednak w 53. minucie przytrafił nam się błąd po wprowadzeniu piłki, który wykorzystał napastnik Podbeskidzia, strzelając nam bramkę.

Mimo porażki naszym młodym zawodnikom nie można odmówić ambicji, co potwierdza trener Czok:

Zespół chciał dzisiaj bardzo zdobyć bramkę. Było widać charakter, walkę i złość piłkarską. Niestety nie uniknęliśmy błędów i dlatego przegrywamy.

I liga wojewódzka D1, młodzik (30.04)

Skra Częstochowa – Akademia BVB im. Łukasza Piszczka 2:1 (0:1)

Bramki dla Skry: 1:1 Siuda (43’ asysta: Tatarczyk), 2:1 Pilarski (47’ asysta: Tatarczyk)

Skra: Famuła – Radwański, Młynarczyk, Tatarczyk, Pilarski, Musiał, Siuda, Radomski, Węgier oraz Wojtasik, Cienkusz, Urbański, Filipek, Jędruch

Po dwóch ostatnich porażkach zespół naszych młodzików pałał ogromną żądzą rehabilitacji i zdobycia trzech punktów. Cel, jaki postawili sobie nasi piłkarze, wydawał się jednak trudny do zrealizowania, ponieważ Akademia BVB to czołowa drużyna ligi wojewódzkiej. Nasz zespół miał jednak pomysł jak zrealizować to trudne zadanie. Na uwagę zasługuje zabieg taktyczny naszego trenera, Mariusza Czoka, który nieco zmodyfikował dotychczas stosowane ustawienie.

Od początku meczu zespół starał się realizować założenia i nasza gra wyglądała bardzo dobrze – chwali swoich podopiecznych trener Czok. – Utrzymywaliśmy się przy piłce i cierpliwie budowaliśmy grę. Wiedzieliśmy, że zespół Piszczka będzie bardzo mobilny i będzie syzbko doskakiwał, dlatego też graliśmy szybciej piłką i tworzyliśmy przewagę w bocznych sektorach.

W piłce nożnej bywa tak, że zespół prowadzący grę popełnia błąd bezlitośnie wykorzystany przez rywali. Tak też było w tym przypadku. Chociaż nasi piłkarze kilkukrotnie zagrozili bramce Piszczka po dograniu futbolówki w pole karne zawodnik gości zamknął akcję, strzelając bramkę. Nie załamało to jednak naszych reprezentantów.

Ciężko się gra, kiedy się przegrywa, ale nie poddaliśmy się i walczyliśmy do końca, cały czas atakując. Po dwóch dograniach z bocznego sektora kończymy akcje bramkami. Gole jeszcze bardziej nas napędzały, ale wciąż musieliśmy uważać na ataki Piszczka, bo to bardzo dobry zespół. Cieszymy się bardzo z tego zwycięstwa. Na boisku było dużo walki, a my pokazaliśmy charakter – kończy trener naszych młodzików.

Warto zauważyć, że nasi zawodnicy, chociaż zajmują siódme miejsce w I lidze do wicelidera tabeli tracą zaledwie… trzy punkty. To najlepszy dowód na to z jak wyrównaną i emocjonującą rywalizacją mamy do czynienia tej wiosny. W przyszłym tygodniu nasi piłkarze udadzą się na mecz derbowy z Rakowem.

I liga okręgowa E1, orlik (29.04)

Skra Częstochowa – Raków 2012 Częstochowa 8:3

Z derbowym pojedynkiem mieliśmy do czynienia w I lidze okręgowej w kategorii orlików. Z przebiegu gry widać było przewagę naszego młodego zespołu. Nasi piłkarze częściej trafiali do bramki, a przy tym zachowywali czujność w obronie, dzięki czemu zaprezentowali się ze zdecydowanie lepszej strony od rywali.

III liga okręgowa E1, orlik (29.04)

Kmicic Kruszyna – Skra Częstochowa 2:11

Przewaga naszych piłkarzy od pierwszego do ostatniego gwizdka była niepodważalna. Nasi piłkarze dobrze rozgrywali pojedynki „1 na 1” i podejmowali szereg mądrych decyzji.

II liga okręgowa E2, orlik młodszy (30.04)

Skra Częstochowa – Ajaks II Częstochowa

Zgodnie z wytycznymi Polskiego Związku Piłki Nożnej w kategoriach orlików młodszych nie podaje się wyników, jednak niezaprzeczalnym pozostaje fakt, iż mieliśmy do czynienia z interesującym pojedynkiem. Młodzi zawodnicy zaprezentowali bardzo dobry futbol, a po wielu akcjach ręce kibiców same składały się do oklasków.

F1, żak, gr. 12

Ajaks Częstochowa – Skra Częstochowa

Ciekawy mecz, z dużą ilością sytuacji bramkowych.

Copy link
Powered by Social Snap