Nasz pierwszy Ośrodek Szkolenia Kobiet oficjalnie otwarty!

Wczorajszego popołudnia w Urzędzie Gminy Kłomnice doszło do podpisania umowy o współpracy naszego klubu z miejscową Pogonią w zakresie szkolenia dziewcząt, które w przyszłości będą trafiały do Skry Częstochowa. Tym samym nasz pierwszy Ośrodek Szkolenia Kobiet został oficjalnie otwarty. W spotkaniu wziął udział wójt gminy, Piotr Juszczyk, a także działacze obu klubów. Ambasadorką przedsięwzięcia została młoda zawodniczka Skry Ladies, Nicola Wojciechowska.

Nadużyciem z pewnością nie będzie stwierdzenie, że za nami niezwykle ważny dzień dla społeczności naszego klubu. Szalenie istotny jest fakt, że dzięki Ośrodkom Szkolenia przed wieloma młodymi dziewczynami zafascynowanymi piłką nożną otworzy się możliwość udziału w treningach i meczach. Nie ulega wątpliwości, że każda tego typu inicjatywa jest przedsięwzięciem z ogromną paletą zalet.

Zwraca na to uwagę prezes naszego klubu, Artur Szymczyk: – . Najważniejsze jest to, aby w regionie było jak najwięcej miejsc, w których dziewczynki będą mogły bawić się w piłkę, a z czasem trenować jak na profesjonalnych treningach. – kontynuuje prezes – Zaczęliśmy u siebie. Z czasem okazało się, że dziewczynek, które chcą grać w piłkę nożną jest dużo i nie zawsze mogą one dojeżdżać do Częstochowy. Po prostu – razem z Pogonią Kłomnice, a w przyszłości z innymi klubami, pokonujemy tę barierę.

W podobnym tonie wypowiada się wójt gminy Kłomnice. Nawet po krótkiej rozmowie z Piotrem Juszczykiem nietrudno dojść do wniosku, że sport jest dla niego bardzo istotną częścią funkcjonowania lokalnej społeczności: – To jest bardzo dobra droga, żeby z  mniejszych klubów wyciągać chłopców czy dziewczynki. Tutaj młodzież może mieć prawdziwą odskocznię, aby trafić potem do takiego klubu jak Skra. I to jest bardzo optymistyczne, bo przede wszystkim wyciągamy dzieciaków od komputera, od różnych innych rzeczy. Cieszę się, że dzisiaj w Polsce większy nacisk kładzie się na sport, na piłkę nożną. – z satysfakcją podkreśla Piotr Juszczyk.

Zarówno przedstawiciele naszego klubu, jak i działacze Pogoni tudzież reprezentanci gminy nie kryją zadowolenia z nawiązania współpracy. Każda ze stron jasno komunikuje, że mówimy o projekcie dużej wagi. Odbija się to chociażby w słowach wiceprezesa Pogoni Kłomnice, Mariusza Misiewicza: – Dla mnie to będzie oczko w głowie. Bardzo bym chciał, żeby ten projekt  rozwinął się w sposób maksymalny. Sam będę cały czas się temu przyglądał, będę chciał to korygować, jeśli coś będzie nie tak. Jeżeli wszystko będzie szło do przodu, chciałbym, żebyśmy byli równorzędnym partnerem dla Skry – mówi nam wiceprezes Pogoni, któremu wtóruje wójt, Piotr Juszczyk – Jestem przekonany, że nasza współpraca będzie dobrze się układać. Wszystko zależy od ludzi, a Wasz klub jest bardzo zaangażowany. Wszyscy działacze, a także trener chcą współpracować. To rokuje na przyszłość.

Piotr Juszczyk w krótkiej rozmowie podkreśla także swoją satysfakcję, że klubem, z którym współpracę nawiązuje gmina, jak i miejscowy zespół, jest właśnie Skra. Wójt zwraca uwagę na rozwój naszej drużyny na różnych płaszczyznach, ale także na ludzi, którzy tworzą klub z „Lorety”.

Zakładamy jednak, że niektórzy z Was chcieliby nieco dokładniej poznać plan funkcjonowania naszych Ośrodków Szkolenia. Z odpowiedzią śpieszy nam koordynator projektu z ramienia naszego klubu, trener Patryk Mrugacz: – Współpraca z Ośrodkiem Kłomnice to pierwszy, a zarazem najważniejszy z kroków do zapewnienia profesjonalnego szkolenia dziewcząt w tym regionie. Cały ten projekt będzie się skupiać na podniesieniu poziomu sportowego piłki kobiecej w regionie. Jest to projekt mocno przemyślany, do którego poczyniliśmy odpowiednie przygotowania – przede wszystkim wytyczyliśmy pewne ścieżki, którymi będziemy podążać, by rozwijać piłkę kobiet w regionie częstochowskim.

Jak zaznacza Patryk Mrugacz, kluby dołożą wszelkich starań, by cały proces przebiegał bardzo profesjonalnie. Koordynator projektu zwraca także uwagę, że nawiązywanie współpracy w zakresie szkolenia dziewcząt to kolejny krok w rozwoju naszego klubu: – Moim celem jako koordynatora jest ciągły rozwój tej sekcji i ten projekt jest kolejnym zakładanym etapem. Chcemy dotrzeć do miejsc gdzie wychowuje się dużo zdolnych zawodniczek, dać im odpowiednie środowisko do rozwoju – mam tu na myśli Program Szkolenia, w który uzbrajamy trenerów prowadzących zajęcia. Myślę o wspólnych szkoleniach, poszukiwaniu drogi do rozwoju dla każdej z zawodniczek będącej członkiem Ośrodka Szkolenia. Wszystko po to, by finalnie pozwolić jak największej ilości dziewcząt zaistnieć w piłce kobiet na szczeblu centralnym. Niech przykładem tego będzie zawodniczka pierwszoligowej Skry Ladies, Nicola Wojciechowska – mieszkanka Kłomnic – która została Ambasadorem tego Ośrodka. – podkreśla Patryk Mrugacz.

Wszyscy, którzy przyczynili się do wczorajszej inauguracji Ośrodka, zgodnie podkreślają, że spodziewają się sporego zainteresowanie ze strony młodych dziewczyn z okolic, które chciałyby rozwijać się piłkarsko: – Mam nadzieję, że będzie duży popyt na ten projekt związany ze szkoleniem dziewczynek. Chociażby jedna dziewczynka już do nas dojeżdża z miejscowości Gidle. Myślę, że to będzie taki asumpt, który zachęci pozostałych. Później już dochodzi kwestia naboru i małymi kroczkami wszystko się powinno udać. Waszą zasadą: nic na hura, krok po kroku, systematycznie, ale dobrze i na pewno coś dobrego się z tego urodzi. – komentuje wójt, Piotr Juszczyk.

O skali zainteresowania projektem mówi także trenerka, która będzie odpowiadała za szkolenie młodych zawodniczek w Kłomnicach, Agnieszka Kosmala: – Wydaje mi się, że to jest bardzo dobry pomysł, bo – nie oszukujmy się – w mniejszych miejscowościach jest bardzo ciężko, jeśli chodzi o drużyny. Sama wiem po sobie, i po Nikoli (ambasadorce projektu). Nie było nam tutaj łatwo, bo musiałyśmy na początku grać z chłopakami, nie było dla nas sekcji. Odbiór tego wszystkiego jest bardzo dobry. – kontynuuje Agnieszka, która jeszcze niedawno reprezentowała barwy Skry Ladies na boisku – Chcemy szukać w gminie obok, gdzie nie ma drużyny. Będziemy szukać dziewczynek w różnych okolicach, bo to jedyna sekcja kobieca w pobliżu. Zrobimy wszystko, żeby było nas tu jak najwięcej.

Podobne spojrzenie prezentuje wiceprezes Pogoni, Mariusza Misiewicza: – Na razie, przy minimalnym marketingu, na pierwszym treningu było u nas już piętnaście dziewczynek, i to głównie z naszej gminy. A bardzo wierzę, że to nie będzie to tylko nasza gmina, tylko też gminy ościenne, dlatego chciałbym żeby tych dziewczyn było jak najwięcej i taki właśnie mamy plan. – konkluduje wiceprezes.

Wszyscy w Kłomnicach mają ogromną nadzieję i mocno wierzą, że niejedna zawodniczka, która będzie podnosiła swoje umiejętności w Ośrodku, w przyszłości zagości na szczeblu centralnym, reprezentując Skrę Ladies. Odbija się to chociażby w przemyśleniach Piotra Juszczyka: – Chciałbym, aby dziewczyny ze Skry grały w przyszłości w najwyższej lidze, były powoływane do kadry i niech to będzie nasz wspólny cel. Życzę tego sobie i Wam. Jestem pełen optymizmu i wiary, że kiedyś powiemy: proszę bardzo, dziewczyny ze Skry grają w pierwszej drużynie narodowej, a wśród nich jest na przykład jedna dziewczyna, wychowanka z Kłomnic. podsumowuje wójt gminy Kłomnice.

Na koniec warto dodać, że projekt Ośrodków Szkolenia może okazać się absolutnie przełomowy. Świadczą o tym słowa Patryka Mrugacza, który prezentuje nam kolejne korzyści płynące z nowej inicjatywy: – Jeśli projekt spełni swoje oczekiwania – mam tu na myśli stworzenie wszystkich zakładanych Ośrodków Szkolenia – przy założeniu obecności 30 dziewcząt w każdym z Ośrodków w dwóch kategoriach wiekowych, mówimy o skali bardzo dużego rozrostu ilości trenujących zawodniczek, co jest dla nas pierwszym z filarów tego projektu.

Filary, na których będzie opierała się praca i rozwój ośrodka, mają być trzy: – Kolejne to stworzenie rywalizacji z drużynami kobiecymi – mam tu na myśli organizowanie cyklicznych szkoleniowych rozgrywek dla Ośrodków. – kontynuuje Patryk Mrugacz – Trzeci z filarów to merytoryka – wszystko to będzie przebiegać pod naszą czujną obserwacją – zarówno realizacji Programu Szkolenia, jak również sfery organizacyjnej zajęć. Ośrodki będą podlegały corocznemu Rankingowi Szkółek. Generalnie czeka nas wszystkich dużo pracy i życzyłbym sobie, żeby jej efekty zaskoczyły również i nas samych – opowiada koordynator niezwykle ambitnego projektu.

Reasumując, nietrudno dojść do konkluzji, że nasz klub w skali regionu jest prawdziwie wyjątkowym miejscem zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet, które uprawiają piłkę nożną. O satysfakcji z poziomu rozwoju piłki kobiecej w naszym klubie mówił prezes, Artur Szymczyk: – Cieszę się, że piłka nożna kobiet rozwija się w naszym regionie. Osobiście nie pamiętam, aby środowisko piłkarskie zrzeszone w Częstochowskim Okręgowym Związku Piłki Nożnej było tak bardzo zainteresowane piłką kobiet. Fakt, że Skra Częstochowa jest częścią tego rozwoju, a kluby chcą współpracować właśnie z nami, jest dowodem na to, że od 2019 roku wykonaliśmy dobrą pracę. – podsumowuje sternik naszego klubu.

Pierwszy, niezwykle ważny krok został wykonany. Jak widzicie, wszyscy, którzy są zaangażowani w projekt, emanują dużą wiarą, że pomysł realizacji projektu Ośrodków Szkolenia Kobiet, będzie wyjątkowo trafiony.

Daniel Flak