Dzieje częstochowskiej piłki nożnej

/ zródło: www.grommiedzno.futbolowo.pl/

Lata 1909-1939

Początki piłki nożnej na ziemiach polskich datuje się na lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte XIX wieku. W latach 1900 – 1910 powstały pierwsze kluby piłkarskie we Lwowie i Krakowie a wśród nich między innymi Lechia Lwów, Czarni Lwów, Pogoń Lwów, Cracovia Kraków, Wisła Kraków, Garbarnia Kraków czy AZS Kraków.

W 1911 roku na terenie zaboru austriackiego założono Polski Związek Piłki Nożnej a w zaborze pruskim dwa lata później powstał Związek Polskich Towarzystw Sportowych. Zadaniem jednego i drugiego związku było przede wszystkim popularyzowanie i upowszechnianie polskiego sportu, w tym piłki nożnej.

Rozwój piłki nożnej Częstochowa zawdzięcza przede wszystkim przybyciu do miejscowych fabryk włókienniczych zagranicznych specjalistów, wśród których nie brakowało entuzjastów futbolu. To właśnie przybysze spoza granic Polski organizowali pierwsze drużyny piłkarskie, które powstawały przy fabrykach „Motte Meillasoux”, „La Czenstochovienne” czy „Pellzer et Fils”. Choć najwcześniej powstała drużyna przy fabryce „Motte Meillasoux” to prekursorem piłki nożnej w Częstochowie stała się drużyna zawiązana przy fabryce „La Czenstochovienne”, która od 1906 roku rozgrywała regularne spotkania a w 1909 zawiązał się pierwszy częstochowski klub piłkarski pod nazwą Towarzystwo Footballowe Częstochowianka.

Rozkwit Towarzystwa Footballowego Częstochowianka to lata 1910-1911, kiedy to do klubu trafili byli zawodowi zawodnicy angielskich klubów Notthingham Forest i Manchesteru City. Byli to Dood, Never, Norton i Smalay. Najsłynniejszym z tej piątki był Frank Smalay – doskonały bramkarz Manchesteru City, który został także trenerem piłkarzy częstochowskiego klubu.

W 1910 roku powstała kolejna piłkarska drużyna w Częstochowie. Był to zespół I Państwowego Gimnazjum, który funkcjonował pod nazwą Gimnazjalny Klub Footballowy Częstochowa a wśród częstochowskiej publiczności nazywany był „drużyną scyzoryków”. Wybuch II wojny światowej zakończył istnienie tej pierwszej szkolnej jedenastki w mieście.

Początki futbolowej gry nie niosły ze sobą dużej finezji w grze. Liczyło się osiągnięcie zwycięstwa za wszelką cenę. Celem napastników była bramka przeciwników, dążono do niej najprostszą drogą, a każdy, kto znalazł się na drodze ku niej, stanowił przeszkodę do sforsowania a dobitniej ujmując, bardziej do usunięcia aniżeli ominięcia. Z drugiej jednak strony napastnik zmierzający w stronę bramki był dla obrońcy niebezpieczeństwem, które należało jak najszybciej zlikwidować, nie kalkulując przy tym. Największą popularnością wśród kibiców cieszyły się tzw. „świece” – im wyżej była kopnięta piłka, tym większy był aplauz. Większość bramek zdobywano przez wepchnięcie bramkarza z piłką do bramki. Nie dziwiło, że przy tak ostrej grze „trup” padał gęsto a po meczu było kilku „inwalidów”. Co ciekawe, nie dochodziło na tym tle pomiędzy zainteresowanymi zawodnikami czy klubami do konfliktów! Nad faulami przechodzono do porządku dziennego – był to element gry. Każdemu spotkaniu towarzyszyła orkiestra dęta bez której nie mógł się odbyć żaden mecz. Uświetnienie marszem gola było obowiązkiem.

Kolejne kluby piłkarskie powstawały już po zakończeniu I wojny światowej. Jako pierwszy powstał w roku 1919 jednosekcyjny KS Częstochovia. Klub powstał z inicjatywy kół wojskowych. Założycielami klubu byli sierżanci rezerwy: Ireneusz Łęgosz, Stanisław Stafiej i Stefan Lindner. Czołowym działaczem tego klubu był L. Iwaszka. Piłkarze Częstochovii początkowo prezentowali przeciętny poziom czego dowodem może być prasowa wzmianka na łamach „Stadionu” z czerwca 1924, kiedy to gazeta relacjonowała spotkanie tego zespołu z rezerwami KS Dana Katowice. „ (…) drużyna Częstochovii przedstawia się jako zespół bardzo młody nieznający dyscypliny sportowej.”

2 grudnia 1921 założono KS Orlęta Częstochowa. Następnie KS Częstochovia i KS Orlęta Częstochowa na początku 1925 połączyły się i powstał Częstochowski Klub Sportowy – CKS. Następnie, na początku lat 30 – tych XX wieku problemy finansowe CKS – u skłoniły włodarzy klubu do podjęcia decyzji o wstąpieniu  do Stowarzyszenia Pracy Społeczno –  Wychowawczej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W wyniku tej decyzji 14 marca 1931 r. zespół przyjął nazwę Koło Sportowe (KoS) Brygada.

W 1920 roku powstał KS Sparta Raków, która prowadziła także działalność krajoznawczo – turystyczną. W marcu 1921 powstał Klub Sportowo – Footbalowy Rakovia Raków (klub został rozwiązany w 1925 a następnie reaktywowany w 1927 jako RKS Raków) a później powstawały inne kluby które prowadziły sekcję piłki nożnej: Klub Ogólno – Sportowy Viktoria Częstochowa (klub został założony w roku 1922), KS Ateny, KS Union, KS Sport, KS Zawisza, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, KS Concordia, KS Amatorzy, KS Orlę, KS Orły, KS Błękitni, KS Strzelec (założony w 1924 r.; był klubem Związku Strzeleckiego), CKS Burza, RKS Błyskawica, RKS Skra (założony na przełomie lat 1925/1926 w dzielnicy „Ostatni Grosz”), KS Ascola, KS Turyści (zespół powstał na przełomie 1926/1927 r.), Dzielnicowy RKS Dąbie, a także wojskowe WKS 27. Pułku Piechoty (założony z inicjatywy kadry oficerskiej w roku 1923), WKS Zacisze (założony z inspiracji korpusu oficerskiego II Dywizjonu 4. Pułku Altylerii Ciężkiej oraz 7. Pułku Altylerii Lekkiej w roku 1935) czy skupiające głównie ludność żydowską CKS Warta (klub został zawiązany w 1923), Żydowskie Towarzystwo Gimnastyczno – Sportowe Maccabi (działający od 1918), Częstochowski KS Polonia (późniejsza Jordania – powstał w roku 1922), KS Stern 1928, KS Barkochba czy Żydowski Robotniczy Klub Sportowy Hapoel założony w 1931. W 1927 roku założono Policyjny Klub Piłkarski – PKS a jego działalność rozciągała się oprócz powiatu częstochowskiego także na powiat włoszczowski. W latach 30 – tych powstała również KS Częstochówka. W latach 1934 – 1939 na Stradomiu działał KKS Stradom, który wspierała fabryka włókiennicza. Innym klubem, który miał oparcie w zakładzie przemysłowym (w fabryce Towarzystwa Przędzalniczego „La Czenstochovienne”) była powstała w 1937 roku KS Częstochowianka. Zakłady Chemiczne w Aniołowie wspierały natomiast działalność powstałego w 1934 KKS Błękitni Aniołów. W roku 1938 zarejestrowano wojskowy WKS Garnizon Częstochowa.
KS Częstochowa, KS Warta i KS Sparta Raków to pierwsze częstochowskie kluby, które w 1923 roku zostały zarejestrowane w Podokręgu Sosnowieckim, Krakowskiego OZPN. W roku 1924 do rozgrywek Klasy C przystąpił KSF Racovia, w 1925 Częstochowski Klub Sportowy i KOS Viktoria a w 1926 RKS Skra. W latach późniejszych ich śladem podążyły również CKS Burza oraz KS Concordia.

Największe sukcesy w rozgrywkach odnosiły CKS i KOS Viktoria. CKS w 1928 po spotkaniach barażowych z KOS Viktoria wywalczył przepustkę do gry w Klasie A. Po raz pierwszy klub z Częstochowy rywalizował w rozgrywkach ligowych z zespołami z Zagłębia Dąbrowskiego.

W lutym 1928 roku decyzją PZPN powstał Kielecki Okręgowy Związek Piłki Nożnej z siedzibą w Sosnowcu. 19 lutego 1928 roku doszło do utworzenia Częstochowskiego Podokręgu KOZPN, a w skład pierwszego zarządu weszli: Alfred Franke – przewodniczący, Alfred Szmekel – wiceprzewodniczący, Bolesław Szmerdt – sekretarz i skarbnik, a także Czesław Kempner, Władysław Borucki, Chaim Birencholc  – członkowie zarządu oraz z ramienia Referatu Obsady KOKSPN – D. Markiewicz. W czerwcu ze stanowiska zrezygnował Alfred Szmekel, a jego obowiązki przejął Władysław Borucki. Głównym celem działaczy piłkarskich było jednak aby siedziba Kieleckiego OZPN znajdowała się w Częstochowie. Cel został osiągnięty 21 sierpnia 1930. Władze województwa kieleckiego zalegalizowały działalność KZOPN z siedzibą w Częstochowie a jego biuro znajdowało się w budynku przy II Alei 29. Podokręg w Częstochowie swoją działalnością początkowo objął obszar powiatu częstochowskiego i radomszczańskiego. Później rozszerzył swoją działalność o Wieluń, Myszków i Zawiercie a na czele podokręgu stał Władysław Hyla, były piłkarz Cracovii.

Podokręgowe Związki Piłki Nożnej organizował rozgrywki Klasy A, B i C na swoim terenie. Mistrz Klasy A brał udział w rozgrywkach o mistrzostwo okręgu, a następnie w barażach o wejście do Ligi Państwowej. Podokręg Częstochowa początkowo jednak prowadził rozgrywki Klasy B i C a później dopiero Klasy A.

Problem, który miał duży wpływ na rozwój piłki nożnej w Częstochowie był brak odpowiedniej bazy sportowej. W większości piłkarze częstochowskich klubów treningi i zawody rozgrywali na specjalnie przygotowanych do tego celu placach. W pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości, z inicjatywą budowy obiektu sportowego w Częstochowie wystąpiły ówczesne władzy miasta z prezydentem Marczewskim na czele. Boisko znajdowało się  na placu graniczącym z ulicą Strażacką i Olsztyńską. Stadion ogrodzony parkanami mógł pomieścić około 6 tysięcy widzów. Otwarcie obiektu noszącego nazwę „I Miejskie Boisko na Zawodziu” miało miejsce 5 sierpnia 1923 roku.

Kolejne reprezentacyjne boisko powstało w Częstochowie dopiero w latach trzydziestych. W roku 1930 w Częstochowie, u zbiegu ulic Humbertowskiej i Kordeckiego powstał stadion piłkarski. Stadion wybudowano z inicjatywy Stowarzyszenia Pracy Społeczno – Wychowawczej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego a przy pomocy Rady Miejskiej i częstochowskiego społeczeństwa. Oficjalne otwarcie boiska nastąpiło 29 maja 1930. Na inauguracje nowego obiektu odbyło się spotkanie dwóch czołowych zespołów z Częstochowy: KOS Viktorii i CKS – u.

W roku 1931, jak zostało wspomniane już powyżej, w wyniku kłopotów finansowych CKS – u klub ten wstąpił do Stowarzyszenia Pracy Społeczno –  Wychowawczej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i powstało Koło Sportowe Brygada, zespół, który w latach trzydziestych był najlepszym częstochowskim klubem, z powodzeniem rywalizującym z drużynami z Zagłębia Dąbrowskiego.

W 1934 Brygada wygrała mistrzostwa Klasy A, podokręgu częstochowskiego, uzyskując w ten sposób prawo gry o mistrzostwo Kieleckiego OZPN. Częstochowianie na tym etapie rozgrywek rywalizowali z Unią Sosnowiec, WKS Kielce i RKS Radom. Brygada zajęła drugie miejsce w tej rywalizacji, przegrywając w dodatkowym spotkaniu barażowym z Unią Sosnowiec. Pierwszy tytuł mistrza Kieleckiego OZPN Brygada wywalczyła w następnym roku – 1935, dzięki czemu mogła walczyć w eliminacjach o awans do Ligi Państwowej. W dwumeczu z Dębem Katowice częstochowianie musieli uznać wyższość rywala, przegrywając 1:6 i remisując 0:0.

1934 roku w rozgrywkach podokręgu częstochowskiego oprócz Brygady uczestniczyły także: RKS Błyskawica Częstochowa, KS Częstochówka, ŻTGS Hakoach Radomsko, ŻRKS Hapoel Radomsko, SRWF Jutrznia Częstochowa, RSWF Jutrznia Radomsko, KS Korona Radomsko, SKS Legia Wieluń, ŻTGS Makkabi Częstochowa, TS Myszków, ŻRSS Naprzód Radomsko, KS Orlę Częstochowa, RKS Skra Częstochowa, KS Turyści, KS Warta Zawiercie i KOS Viktoria Częstochowa.

W 1936 roku Brygada powtórzyła sukces z 1935 roku, zdobywając mistrzostwo podokręgu Częstochowa oraz Kieleckiego OZPN. O wejście do I ligi walczyło 15 zespołów podzielonych na cztery grupy, do grupy finałowej wchodzili tylko zwycięzcy grup. Rywalami częstochowian byli w rozgrywkach międzyokręgowych: ŁTSG Łódź (mistrz Łódzkiego OZPN), KS Skoda Warszawa (mistrz Warszawskiego OZPN) i WKS Unia Lublin (mistrz Lubelskiego OZPN). Brygada dwukrotnie wygrała z Unią (6:2 i 3:0), wygrała i przegrała z ŁTSG (1:0 i 1:3), zremisowała i przegrała ze Skodą (1:1 i 1:2) i dzięki lepszemu bilansowi bramek zajęła pierwsze miejsce w grupie, wyprzedzając Skodę Warszawa. W grupie finałowej Brygada grała z: Cracovią, AKS Chorzów i Śmigłym Wilno. W tak doborowym towarzystwie Brygada nie miała szans na awans, zwyciężyła w spotkaniu u siebie z zespołem Śmigły Wilno 2:0, a w pozostałych poniosła porażki. W tym miejscu należy podkreślić, że w kolejnym sezonie Cracovia zdobyła mistrzostwo, a AKS Chorzów wicemistrzostwo Polski.

Piłkarze Brygady także w kolejnym sezonie uzyskali promocję do gry w rozgrywkach, które dawały bezpośredni awans do ligi państwowej. Tym razem zespół z Częstochowy był bardzo blisko awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. W pierwszej fazie okazali się lepsi od mistrza Śląska, Naprzodu Lipiny (2:1, 1:1) i lidera Krakowskiego OZPN – u, Podgórza Kraków (5:2, 2:1). W grupie finałowej Brygada zagrała z mistrzem Warszawy, Polonią Warszawa (1:4, 1:3), mistrzem Wileńszczyzny – Śmigłym Wilno (1:5, 3:1) i Unią Lublin (4:0, 3:1). W tabeli miała tyle samo punktów co Śmigły, ale to drużyna z Wilna miała lepszy bilans bramkowy i obok Polonii Warszawa awansowała do I ligi.

Do grona 10 najlepszych zespołów w kraju, jak można przeczytać powyżej, było dostać się niezwykle trudno. Rozgrywki eliminacyjne były w tym okresie dwustopniowe. Liderzy Klasy A czterech podokręgów: zagłębiowskiego, częstochowskiego, radomskiego i kieleckiego, walczyli o tytuł mistrzowski okręgu. Zwycięski zespół trafiał do grupy eliminacyjnej, złożonej z liderów trzech okręgów, z reguły Kielc, śląska i Krakowa. Zwycięzca przechodził do puli finałowej. W latach 1928 – 1935 tylko jedna drużyna mogła uzyskać awans do ligi państwowej; dopiero w roku 1936 liczbę zespołów awansujących powiększono do dwóch. Mimo, że Brygada w 1937 roku zajęła trzecie miejsce w rozgrywkach finałowych, istniał cień szansy na awans do ekstraklasy. Nadzieję te pokładano w powiększeniu ligi do 12 zespołów, gdyż taką propozycję złożyli działacze ŁKS – u i Warszawianki. Niestety wniosek ten, podobnie jak i drugi o utworzeniu II ligi państwowej, został odrzucony prze delegatów Nadzwyczajnego Zjazdu PZPN. Powiększenie ligi do 12 zespołów miało nastąpić dopiero w sezonie 1940 roku.

Delegacji zagłębiowscy, którzy uczestniczyli w 1937 r. w Nadzwyczajnym Zjeździe PZPN byli przeciwni poszerzeniu ligi do 12 zespołów, jak i utworzeniu II ligi państwowej. Ponadto, staraniem tych samych działaczy, w lipcu 1937 nastąpiła likwidacja Kieleckiego OZPN i utworzenie w jego miejsce Zagłębiowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej z siedzibą w Sosnowcu. Wszystko zabiegi zagłębiowskich działaczy były podyktowane zawiścią względem osiągnięć częstochowskiej Brygady.

W skład Zagłębiowskiego OZPN wchodził podokręg częstochowski i zagłębiowski. We wrześniu 1937 roku powołano nowy zarząd Częstochowskiego Podokręgu ZOZPN: Władysław Hyla – prezes, Tadeusz Piotrowski – wiceprezes i skarbnik, Tadeusz Ciesielski – I sekretarz, Marian Adamus – II sekretarz, Zenon Bus – kapitan związkowy, Karol Kanus i Zenon Bulski – członkowie zarządu, Szczerba, Szaja Gliksman, Władysław Kozłowski, Lucjan Herbsztrajt – zastępcy członków zarządu. Do Komisji Rewizyjnej weszli: Bolesław Szmerdt – przewodniczący, Bohdan Zbudkowski, Wolny – członkowie.

Powołanie Zagłębiowskiego OZPN spowodowało powołanie ligi okręgowej, którą tworzyły kluby sportowe z podokręgu częstochowskiego i zagłębiowskiego. Drużyna, która wygrała ligę okręgową, automatycznie awansowała do rozgrywek barażowych o wejście do ligi państwowej. Podokręg w Częstochowie nadal prowadził rozgrywki w Klasie A, B i C. W sezonie 1937/1938 prowadzono rozgrywki w Klasie A, cztery grupy Klasy B oraz dwie grupy Klasy C. Nowy system rozgrywek znacznie poprawił poziom sportowy.

W rozgrywkach Klasy A w sezonie 1937/1938 występowały: KKS Błękitni Aniołów, TS Myszków, RKS Naprzód Radomsko, KS Przemsza Poręba, RKS Raków Częstochowa, KOS Viktoria Częstochowa, KS Wysoka, KS IV SMP Częstochowa. Na terenie działalności podokręgu częstochowskiego w ówczesnym czasie funkcjonowało 13 boisk piłkarskich (z czego 6 mieściło się w samej Częstochowie a po 1 w Zawierciu, Radomsku, Myszkowie, Porębie, Wysokiej, Aniołowie i Wieluniu). W końcu 1938 r. Podokręg Częstochowa liczył 28 klubów.

W Zagłębiowskiej lidze okręgowej w sezonach 1937/1938 i 1938/1939 występowały Brygada Częstochowa, Skra Częstochowa i Częstochówka Częstochowa, a w sezonie 1939/1940 brały udział Brygada i Skra.

Najlepszym częstochowskim piłkarzem okresu międzywojennego zdecydowanie był Adolf Krzyk (bramkarz), który występował w Brygadzie Częstochowa, a także w reprezentacji Polski (6 występów w okresie 1937 – 1939).

 

Lata 1939 – 1975

Okres II wojny światowej nie zastopował definitywnie działalności klubów piłkarskich w regionie częstochowskim. Pomimo licznych prześladowań i represji ze strony niemieckiego okupanta, zawodnicy częstochowskich klubów piłkarskich uczestniczyli w tajnych rozgrywkach, jakie toczyły się w mieście pomiędzy poszczególnymi dzielnicami. Wynik tej rywalizacji nie był sprawą pierwszorzędną. Rywalizacja nie toczyła się o tytuły mistrzowskie, ale pokazaniu okupantowi odwagi polskich sportowców, a także krzewieniu wśród społeczeństwa postawy patriotycznej.

Większość działaczy i zawodników przodującego wówczas RKS Raków włączyła się w działalność konspiracyjną. Wielu z nich przypłaciło swoją misję życiem. Pomimo niebezpieczeństwa, zakazów i restrykcji działacze i zawodnicy Rakowa z Józefem Traucem na czele zorganizowali zespół, który uczestniczył w licznych nielegalnych meczach, w czasie których nawiązywano kontakty organizacyjne i polityczne, istotne dla pracy konspiracyjnej.

Zawodnicy i działacze RKS Skra Częstochowa także od pierwszych dni działań wojennych uczestniczyli w walce z wrogiem. We wrześniu 1939 r. zostali oni wciągnięci w konspiracyjną działalność Związku Walki Zbrojnej. Ich działalność polegała na kolportowaniu przepisywanych ręcznie informacji z radia „Londyn” oraz zbieraniu broni, która pozostała po kampanii wrześniowej. O działalność „skrzaków” w marcu 1940 dowiedziało się gestapo, które przeprowadziło akcję aresztowań zakończoną dla części działaczy śmiercią w obozach koncentracyjnych bądź rozstrzelaniem.

Znaczne straty wśród piłkarzy, trenerów i działaczy poniosła także częstochowska Brygada. Niemcy zniszczyli wówczas prawie wszystkie dokumenty i pamiątki klubowe.

Podczas okupacji hitlerowskiej nielegalnie istniały w Częstochowie KS Grom oraz działający wśród młodzieży gimnazjalnej KoS Goal.

Tuż po wojnie jednym z okręgów, który uformował się najwcześniej był okręg częstochowski. 15 kwietnia 1945 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Klubów Piłkarskich (reprezentowanych było kilkanaście klubów), na którym powołano do życia Częstochowski Okręgowy Związek Piłki Nożnej i wybrano jego władze w skład których weszli: Władysław Hyla – przewodniczący, Szmekiel – zastępca przewodniczącego; Wydział Spraw Sędziowskich – Filus, Kanus, Michniewski, Federak, Sowala; Wydział Gier i Dyscypliny – Malinowski, Buss, Pilawka, Adamus; Komisja Rewizyjna – Hellman, Sobieraj, Halptuch; Sąd Honorowy – Piotrowski, Błaszczyk, Ryszke. Swym zasięgiem CzOZPN obejmował powiaty: częstochowski, radomszczański, wieluński i zawierciański.

29 czerwca 1945 roku odbyło się Walne Zgromadzenie PZPN – prezesem został Tadeusz Kuchar. Na zgromadzeniu reprezentowane były okręgi: bydgoski, częstochowski, krakowski, lubelski, łódzki, poznański, śląski i warszawski. W skład Komisji Rewizyjnej weszło dwóch delegatów z Częstochowy, Tadeusz Malinowski i Maksymilian Kanus.

Po działaniach wojennych działalność reaktywowały: RKS Raków Częstochowa, KoS Brygada Częstochowa. Poza Częstochową odrodził się w 1945 RKS Blachownia (w 1953 roku zmienił nazwę na KS Stal Blachownia, a w 1957 na Terenowy Klub Sportowy Pogoń Blachownia). W 1945 roku pierwszą organizację sportową utworzono w Kłobucku gdzie powstał KOS Kłobuck. W II połowie lat 40 – tych XX wieku istniał także KS Zryw Zagórze. Kolejnym klubem piłkarskim w Kłobucku była częstochowska filia KS Gwardia utworzona w 1948 roku. W następnym roku zespół przyjął nazwę LZS Kłobuck. 15 lutego 1946 powstał Górniczy Klub Sportowy Lot Konopiska. Reaktywowały się i powstawały nowe kluby także w powiecie lublinieckim, a także w okolicach Myszkowa i w samym Myszkowie.

Ton rozgrywkom mistrzowskim, tuż po wojnie w regionie, nadawały Skra, Victoria, WKS Orzeł z Częstochowy i Unia z Radomska. Do finału rozgrywek o eliminacyjnego mistrza rozgrywek na rok 1945 weszły Skra, WKS Orzeł (wygrana w barażu z Victorią 3:2) i Unia Radomsko. W barwach WKS Orzeł grało dwóch późniejszych zawodników Legii Warszawa i reprezentacji Polski: Zdzisław Mordarski – rozegrał w reprezentacji Polski 12 spotkań i strzelił 2 bramki oraz Tadeusz Waśko – rozegrał w reprezentacji 7 spotkań a także Cyganik i Szczurek, którzy również reprezentowali barwy narodowe. Celem eliminacji było wyłonienie czołowych zespołów do rozgrywek o mistrzostwo Polski.

W 1946 roku toczyły się systemem pucharowym rozgrywki o mistrzostwo Polski, w których uczestniczył RKS Skra. Niestety, w pierwszej edycji, w 1/8 finału, częstochowski klub musiał uznać wyższość Tęczy Kielce (porażka 3:5). Rok później Skra ponownie walczyła o wejście do I ligi, zajmując ostatecznie VII miejsce w grupie eliminacyjnej. W 1948 roku w II lidze walczyła ponownie Skra, a w roku 1949 dołączyła do niej Victoria, która w gronie II – ligowców znalazła się dzięki wygranym barażom. Victoria na II – ligowym froncie grała tylko przez rok a Skra tymczasem utrzymywała się w górnych regionach tabeli zajmując w 1950 roku piąte miejsce, a w 1951 – szóste. W 1952 roku Skra zakończyła rozgrywki w swojej grupie rozgrywkowej na ostatnim miejscu i opuściła II ligę.

W 1952 nastąpiła także reorganizacja władz sportowych. W miejsce OZPN powstała sekcja piłki nożnej przy Miejskim Komitecie Kultury Fizycznej.

W 1956 w związku z reorganizacją magistratury piłkarskiej powołano do życia dwa samodzielne okręgi: śląski i zagłębiowski w skład którego wszedł region zawierciański i częstochowski.

W roku 1957 Victoria zdobyła mistrzostwo III ligi i kolejny raz stanęła przed szansą awansu do II ligi; ponownie jednak bez powodzenia. Zespół do końca lat 70 – tych XX wieku występował – z małymi wyjątkami – na boiskach III ligi.

Na początku 1961 roku, podczas dorocznego zebrania sprawozdawczo – wyborczego zostały wybrane nowe władze częstochowskiego Podokręgu. Na stanowisku prezesa lokalnej piłki ponownie zasiadł Józef Barański. Wiceprezesami zostali: Zbigniew Widera, Hugon Helman i Tytus Bednarski. Sekretarzem został Eugeniusz Zyzik. Skarbnikiem – Tadeusz Gałkowski a członkami Zarządu Stanisław Śledź i Józef Zimnicki.

Do roku 1962 rozgrywki były prowadzone w systemie wiosna – jesień i tytuł mistrzowski zdobywała drużyna za dany rok kalendarzowy. Od sezonu 1962/1963 rozgrywki toczyły się systemem jesień – wiosna.

Częstochowska piłka na II – ligowy poziom powróciła właśnie w 1962 (w zreformowanym już systemie rozgrywkowym) za sprawą Rakowa Częstochowa. Na tym szczeblu rozgrywek zespół ten występował do roku 1966. W sezonie 1962/1963 w Lidze Zagłębiowskiej (III poziom rozgrywek w Polsce wówczas) występowały częstochowskie Victoria, CKS Budowlani i Skra. W rozgrywkach Klasy A (IV poziom rozgrywkowy) udział brały wówczas Start Częstochówka, Stal Myszków, Górnik Dźbów i Stradom.

Przed sezonem 1966/1967 utworzono klasę międzywojewódzką (III poziom rozgrywek w kraju). W czterech grupach terytorialnych rywalizowały 64 zespoły. Z grona 9 zespołów z regionu Śląskiego swoje miejsce w tej lidze miał także częstochowski Raków (de facto jako spadkowicz z II ligi).

Przed sezonem 1969/1970 Wydział Gier i Dyscypliny Katowickiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej podjął decyzję o utworzeniu częstochowskiej grupy piłkarskiej Klasy A. Występowało w niej 13 ekip: Raków II Częstochowa, Skra Częstochowa, Victoria Częstochowa, Górnik Dźbów, Sparta Lubliniec, Start Częstochówka, Stradom, Pogoń Blachownia, Barbara, Lot Konopiska, Budowlani Częstochowa, Górnik Panki (mistrz klasy B), Unia Kalety (mistrz Klasy B). Do zawierciańskiej Klasy A przeniesiono: Stal Poręba, Włókniarz Zawiercie, MZKS Myszków. Do wyższej klasy rozgrywkowej (klasy okręgowej) awansować miał tylko zwycięzca rozgrywek, degradacja czekała zespół tylko z ostatniego miejsca. Starania o utworzenie częstochowskiej Klasy A trwały już przynajmniej od roku 1963.

Jak podkreślał Józef Barański, prezes Podokręgu Częstochowa, utworzenie tej grupy rozgrywkowej to awans jednej z drużyn z regionu do wyższej klasy rozgrywkowej, co pociągnie za sobą doskonalenie umiejętności piłkarzy, a także lepszą organizacji pracy szkoleniowej.

Największym sukcesem piłki nożnej w regionie częstochowski w omawianym okresie był udział Rakowa Częstochowa w finale Pucharu Polski w roku 1967. Raków w pojedynku finałowym dopiero po dogrywce dał się pokonać Wiśle Kraków (2:0).

W okresie powojennym częstochowską piłkę reprezentowali w barwach narodowych: Jerzy Orłowski, Romuald Chojnacki (RKS Skra), Wojciech Pędziach (Viktoria Częstochowa), Jerzy Stachowiak, Jacek Berdnik (Raków) oraz Jan Słowik (Stradom).

Lata 1975 – 1998

1 czerwca 1975 roku został wprowadzony nowy podział administracyjny kraju, który przewidział jednocześnie utworzenie województwa częstochowskiego. Nowy podział administracyjny kraju spowodował także dostosowanie się struktur sportowych. 1 lipca 1976 roku powstał Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Częstochowie, a także Podokręgi Piłki Nożnej w Częstochowie i w Oleśnie. Związek ten powołano z delegatury OZPN w Katowicach.

Pierwszym Prezesem Częstochowskiego OZPN został Lucjan Wojciechowski, jego zastępcami Zbigniew Widera i Jan Bzowy, sekretarzem Marian Migalski, skarbnikiem Jerzy Wiatrowski, przewodniczącymi wydziałów: gier i wychowania – Janusz Gołda, sędziowskiego – Tadeusz Stępień, szkolenia – Janusz Poniedziałek, członkami zarządu – Ryszard Skubała, Jan Muś i Tadeusz Wachowski. Kolejnymi Prezesami CzOZPN byli: Zbigniew Widera, Andrzej Faltur (1977 – 1981), Leszek Tazbir (1981 – 1986), Józef Wypych (1986 – 1988) i Jan Bzowy (1988 – 1998).

W pierwszych latach istnienia Częstochowski OZPN działał przy Wojewódzkiej Federacji Sportu i nie był samodzielną organizacją. 27 czerwca 1981 r., podczas Walnego Zebrania podjęto uchwałę o zmianie statutu CzOZPN co spowodowało, że związek stał się samodzielną, niezależną organizacją, posiadającą osobowość prawną.

 

W sezonie 1975/1976 nadzór nad rozgrywkami sprawowała Delegatura Sekcji Piłki Nożnej w Częstochowie podlegająca Wojewódzkiej Federacji Sportu w Katowicach. Natomiast od sezonu 1976/1977 rozgrywki prowadził już Częstochowski OZPN. W skład Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Częstochowie wchodziły trzy podokręgi: częstochowski, lubliniecki (od roku 1989) i oleski.

CzOZPN na szczeblu okręgu prowadził rozgrywki w klasie wojewódzkiej (14 drużyn) oraz rozgrywki młodzieżowe juniorów i trampkarzy. Podokręg Częstochowa odpowiedzialny był za rozgrywki w Klasie A, B i C. Podokręg Olesno prowadził rozgrywki w Klasie A (I grupa), Klasie B (II grupy – oleska i lubliniecka), Klasie C (II grupy – oleska i lubliniecka) oraz rozgrywki młodzieżowe juniorów i trampkarzy (od 1989 r.). W 1989 r. zlikwidowano rozgrywki Klasy C, które prowadził Podokręg Olesno. Powodem takiej decyzji była mała ilość drużyn uczestniczących w rozgrywkach spowodowana tym, że z Podokręgu Olesno wyodrębniono w 1989 r. Podokręg Lubliniec, który rozgrywki prowadził w Klasie A i B a także rozgrywki młodzieżowe juniorów i trampkarzy.

Częstochowski OZPN, bezpośrednio przed meczami seniorów Klasy A i B wprowadzał rozgrywki juniorów. Zespoły występujące w klasie wojewódzkiej musiały posiadać w rozgrywkach młodzieżowych dwa zespoły juniorów i jeden trampkarzy. Decyzja taka była podyktowana na wymuszeniu przez władze piłkarskie na klubach większego zaangażowania w  szkoleniu dzieci i młodzieży.

W latach 1989 – 1998 CzOZPN prowadził rozgrywki w klasie wojewódzkiej, lidze juniorów starszych i młodszych oraz w lidze trampkarzy starszych i młodszych. Był odpowiedzialny także za  prowadzenie rozgrywek w lidze międzyokręgowej i lidze międzyokręgowej juniorów naprzemiennie z okręgami tworzącymi daną ligę.

W roku 1981 OZPN Częstochowa zrzeszał w poszczególnych klasach rozgrywkowych następującą ilość drużyn:

– III liga – 1 drużyna (Raków Częstochowa – spadkowicz)

– klasa okręgowa – 11 drużyn (w rozgrywkach tych występowały m.in. Raków Ib Częstochowa, Skra Komobex Częstochowa, Victoria Częstochowa, Znicz Kłobuck, Pogoń Blachownia, Liswarta Krzepice, Motor Praszka, Sparta Lubliniec, Unia Kalety, Start Dobrodzień, Start Olesno)

– klasa A – 29 drużyn (dwie grupy)

– klasa B – 45 drużyn (cztery grupy)

– klasa C – 47 drużyn (pięć grup)

– liga międzyokręgowa juniorów – 4 drużyny

– liga juniorów starszych – 7 drużyn

– liga juniorów młodszych – 11 drużyn

– juniorzy klasa A – 28 drużyn (dwie grupy)

– juniorzy klasa B – 22 drużyny (dwie grupy w Podokręgu Olesno)

– trampkarze, młodzicy – 17 drużyn (dwie grupy 12 + 5).

Dawało to w sumie 222 zespoły. Przyjmując średnio, że każda z drużyn posiadała kadrę w ilości 20 zawodników to w Okręgu było 4440 zawodników. 186 drużyn, a więc ok. 3720 zawodników to przedstawiciele LKS/LZS. Na każdą jednostkę organizacyjną przypadało więc około 70 zawodników, na każde miasto (w sumie 17) około 260 zawodników. Częstochowa posiadająca 7 klubów skupiała 520 zawodników co stanowiło ok. 0,25% mieszkańców. Średnia województwa  0,6%, średnia krajowa 0,8%.

19 listopada 1984 roku z udziałem władz politycznych województwa częstochowskiego, a także przedstawicieli PZPN odbyło się zebranie sprawozdawcze CzOZPN za okres:  sierpień 1983 – lipiec 1984. Dyskutowano m.in. o tym, że poziom piłkarstwa w województwie od dłuższego czasu nie zadawala kibiców. Brakowało działaczy, sponsorów, sędziów a wielu zawodników przenosiło się do klubów innych województw. W rozgrywkach mistrzowskich, za okres sprawozdawczy, we wszystkich klasach, grupach i podokręgach województwa startowały 243 drużyny, w tym 137 seniorów, 83 juniorów i 23 trampkarzy.

Stan „posiadania” CzOZPN na kwiecień 1985 roku wynosił według ówczesnego prezesa związku mgr Leszka Tazbira 127 klubów, 246 drużyn, 6395 piłkarzy. Prezes związku mówił, że liczba drużyn jest niezadowalająca a co za tym idzie również liczba piłkarzy. Stanowczo za mało jest drużyn juniorów i trampkarzy. Według wymogów regulaminowych PZPN, każda drużyna III – ligowa, klasy okręgowej czy klasy A musi prowadzić drużynę młodzieżową.

W 1986 roku dzięki staraniom Częstochowskiego OZPN powstała Liga Międzyokręgowa Piotrkowsko – Częstochowska. W pierwszym sezonie występowało w niej 14 zespołów. Województwo częstochowskie reprezentowały Sparta Lubliniec, Victoria Częstochowa, Papiernik Myszków, Raków I b Częstochowa, Olimpia Huta Stara, Jedność Boronów i Unia Kalety. Skład ligi uzupełniały zespoły z  okręgu piotrkowskiego Pilica Tomaszów, Piotrkovia Piotrków, Concordia Piotrków, RKS Radomsko, Skrzydła Glinik, Włókniarz Zelów, Stal Niewiadów. Jej mistrz awansować miał bezpośrednio do III ligi. Ponadto regulamin przewidywał dla uatrakcyjnienia spotkań możliwość zmiany w trakcie meczów dwóch zawodników z pola oraz bramkarza. Stosowana miała być także oprócz czerwonej i żółtej kartki tzw. biała kartka. Piłkarz który ją otrzymał był czasowo wykluczony z gry. Poziom rozgrywek jednak nie był najwyższy co spowodowało niezadowolenie obu Okręgów. W ten sposób zaniechano tych rozgrywek po sezonie 1989/1990. W następnym sezonie (1990/1991), dzięki zgodzie PZPN – u, utworzoną Ligę Międzyokręgową Bielsko – Opolsko – Częstochowską. W sezonie 1997/1998 powołano Ligę Katowicko – Opolsko – Częstochowską.

 

Najlepszym zespołem okresu 1975 – 1998 w regionie częstochowskim był Raków Częstochowa, który jednocześnie był jedynym z województwa częstochowskiego, który występował w rozgrywkach najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. W sezonach 1975/1976 – 1977/1978 brał udział w rozgrywkach III ligi. W sezonie 1977/1978 pod wodzą Janusza Poniedziałka awansował do II ligi, w której występował także w sezonach 1979/1980, 1981/1982 – 1983/1984, 1990/1991 – 1993/1994. Największe sukcesy zespół ten osiągnął w latach 90 – tych XX wieku. W sezonie 1993/1994 Raków wywalczył awans do I ligi (trenerem zespołu był wówczas Zbigniew Dobosz). W pierwszym sezonie w gronie najlepszych zespołów w kraju Raków zajął 13 miejsce (trenerzy: Zbigniew Dobosz – jesień i Gothard Kokott – wiosna). W kolejnym sezonie 1995/1996 klub zajął 8 miejsce. Następny sezon, 1996/1997, Raków pod opieką Huberta Kostki zakończyli na 9 miejscu. Ostatnim ekstraklasowym sezonem dla Rakowa był sezon 1997/1998. Raków odnosił także sukcesy w piłce młodzieżowej. W 1985 r. juniorzy Rakowa wywalczyli złote medale w XII OSM w Rzeszowie. W tamtym zespole występowali m.in. były trener Rakowa, wielokrotny reprezentant kraju, wicemistrz olimpijski z Barcelony, Jerzy Brzęczek oraz obecny Prezes Rakowa, Krzysztof Kołaczyk, ówczesny król strzelców mistrzostw co zaowocowało powołaniem do kadry narodowej juniorów. W 1993 roku juniorzy młodsi Rakowa wywalczyli wicemistrzostwo Polski. Zaowocowało to powołaniem do kadry Reprezentacji Polski do lat 18 Jacka Magiery i Grzegorz Skwary. W roku 1996 do seniorskiej kadry narodowej powołany został Paweł Skrzypek. Ponadto powołania do młodzieżowych reprezentacji Polski w latach 90 – tych otrzymywali: Piotr Bański, Marcin Bojarski, Marcin Ciepły, Przemysław Hobot, Bartłomiej Kozakiewicz, Sławomir Piwiński, Sebastian Pluta, Krzysztof Stępień, Witold Miller, Maciej Kras.

W latach 90 – tych wyróżniającym się zespołem piłkarskim z regionu częstochowskiego był także KS Papiernik Myszków. Jeszcze w latach 80 – tych XX w. klub ten występował w częstochowskiej klasie okręgowej. W sezonie 1992/1993 piłkarze z Myszkowa wywalczyli awans do III ligi. W sezonie 1993/1994 klub pod nazwą KS Krisbut Myszków wywalczył awans do II ligi (trenerem zespołu był wówczas Zbigniew Myga) w której to występował do sezonu 2001/2002. W tym okresie najwyższe, IV miejsce w rozgrywkach, myszkowianie zajmowali w sezonach 1995/1996, 1996/1997, 1997/1998.

Inne kluby z regionu częstochowskiego w latach 1975 – 1998 nie przekroczyły III – ligowego szczebla rozgrywkowego. Wśród zespołów, które rywalizowały na III – ligowych boiskach były: Victoria Częstochowa (sezony: 1977/1978, 1982/1983) , MRKS Skra Częstochowa (1983/1984, 1986/1987) i ZKS Motor Praszka (1979/1980, 1984/1985 – 1988/1989).

W rozgrywkach ligi międzyokręgowej (IV stopień rozgrywek) w okresie 1986/1987 – 1997/1998 występowały z województwa częstochowskiego: Lubliniecki KS Sparta, LKS Znicz Kłobuck (1992/1993 – tylko runda jesienna), LKS Zawisza Pajęczno (1994/1995), LKS Deal Panki (1995/1996), KS Błękitni Aniołów (1987/1988 – 1988/1989), RKS Unia Kalety (1988/1989), GKS Budex Huta Stara (1989/1990) i LKS Lot Konopiska (1993/1994).

W sumie CzOZPN w roku 1998 zrzeszał pod swoimi skrzydłami 112 klubów, co czyniło w sumie 310 drużyn. Zrzeszonych było 7 520 zawodników. Pod względem liczbowym wyglądało to następująco:

A. Rozgrywki seniorskie:

– II liga – 2 zespoły

– IV liga – 2 zespoły

– Klasa Okręgowa – 16 zespołów

– Klasa A – Podokręg Częstochowa – 18 zespołów

– Podokręg Lubliniec – 15 zespołów

– Podokręg Olesno – 12 zespołów

– Klasa B – Podokręg Częstochowa – 27 zespołów

– Podokręg Lubliniec – 13 zespołów

– Podokręg Olesno – 10 zespołów

B. Rozgrywki juniorskie:

– Liga juniorów – Makro – 2 zespoły

– Liga juniorów starszych – 18 zespołów

– Liga juniorów młodszych – 11 zespołów

– Juniorzy przed klasą A – Podokręg Częstochowa – 15 zespołów

– Podokręg Lubliniec – 14 zespołów

– Podokręg Olesno – 11 zespołów

– Juniorzy przed klasą B – 10 zespołów

– Trampkarze starsi – Podokręg Częstochowa – 28 zespołów

– Podokręg Lubliniec – 13 zespołów

– Podokręg Olesno – 8 zespołów

– Trampkarze młodsi – 10 zespołów

– UKS – y – 44 zespoły.

Oprócz powyżej wspomnianych Brzęczka i Skrzypka barwy narodowe reprezentował, w omawianym okresie, pochodzący z Gidel, Sławomir Majak

Lata 1999 – 2014

Od 1 stycznia 1999 roku ponownie zmienił się podział terytorialny, obowiązujący do dziś. Pomimo zmian administracyjnych w Częstochowie pozostawiono OZPN, który skupiał w swoich strukturach zespoły z powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, myszkowskiego i lublinieckiego. W sezonie 1998/1999 po raz ostatni w częstochowskiej „okręgówce” wystąpiły drużyny powiatu oleskiego i pajęczańskiego, które zostały przeniesione odpowiednio do województwa opolskiego oraz łódzkiego.

Omawiany okres to regres piłki nożnej w regionie częstochowskim, a jedynym pocieszeniem jest to, że wywodzący się z klubu KS Częstochowa, Jakub Błaszczykowski, jest wyróżniającym się zawodnikiem reprezentacji narodowej.

Najwyższą klasą rozgrywkową w której występowały zespoły w byłego województwa częstochowskiego była II liga (obecnie I). Występowały w niej MKS Myszków (do sezonu 2001/2002) oraz Raków Częstochowa (w sezonie 1999/2000). Dopiero w wyniku reformy rozgrywek do zreformowanej II ligi (obecnie trzeci poziom rozgrywkowy) w sezonie 2008/2009 awansował Raków Częstochowa, który na tym szczeblu rozgrywek występuje do dziś.

Na III ligowych boiskach występowały: Raków Częstochowa (sezony 2000/2001; 2005/2006 – 2007/2008) oraz MKS Myszków (sezon 2002/2003). Po reformie w III lidze opolsko – śląskiej występowały : Orzeł Babienica/Psary (sezon 2008/2009 – 2010/2011), który w sezonie 2011/2012 odsprzedał licencję na grę w tej klasie rozgrywkowej Skrze Częstochowa, która uczestniczy w tych rozgrywkach do dziś. Ponadto w III lidze występowała także Victoria Częstochowa (sezony 2009/2010 – 2011/2012).

Na przestrzeni lat 1999 – 2014 w rozgrywkach IV ligi śląskiej uczestniczyło z regionu częstochowskiego 18 zespołów.

Największy upadek częstochowskiej piłki miał miejsce w sezonach 2003/2004 – 2004/2005. Wówczas to najwyższą klasą rozgrywkową w jakiej występowały kluby reprezentujące CzOZPN była śląska IV liga.

W sezonie 2012/2013 w rozgrywkach Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Częstochowie uczestniczyło ponad 250 zespołów. W II i III lidze region częstochowski reprezentowały odpowiednio Raków i Skra. W IV lidze występowało pięć zespołów. Okręg prowadził rozgrywki:

– Klasy Okręgowej – 16 drużyn

– Ligi Juniorów Starszych – 11 drużyn

– Ligi Juniorów Młodszych (V grup) – 32 drużyny

Podokręg Częstochowa prowadził rozgrywkach:

– Klasa A (dwie grupy) – 29 zespołów

– Klasa B (dwie grupy)  – 22 zespoły

– Liga Trampkarzy C1 – 21 zespołów

– Liga Trampkarzy C2 – 6 zespołów

– Liga Młodzików D1 – 20 zespołów

– Liga Młodzików D2 – 13 zespołów

– Liga Orlik (cztery grupy) – 27 zespołów

– Ligi Żak (trzy grupy) – 12 zespołów

W sumie dawało to 150 zespołów. Dla porównania w sezonie 1999/2000 Podokręg Częstochowa prowadził rozgrywki dla 70 zespołów.

Podokręg Lubliniec prowadził natomiast rozgrywki:

– Klasa A – 14 zespołów

– Klasa B – 12 zespołów

– Liga Juniorów (dwie grupy)

– Liga Trampkarzy (dwie grupy)

– Liga Młodzików (dwie grupy)

W roku 2009 dwudziestolecie działalności obchodził Podokręg Piłki Nożnej w Lublińcu, którego inicjatorami byli tacy działacze jak Zygmunt Budzik, Alfons Doleżych, Idzi Famuła czy Henryk Gołaś. W tym miejscu należy także wspomnieć, że z regionu lublinieckiego wywodzi się dwójka reprezentantów kraju – Joachim Pierzyna, urodzony w Sierakowie, wychowanek LKS Lubliniec oraz Zygmunt Anczok, wychowanek Sparty Lubliniec.

Obecnie sternikiem częstochowskiej piłki, od 2012 roku, jest Waldemar Bugaj, który na tym stanowisku zastąpił Jana Bzowego. Prezesem Podokręgu Częstochowa jest Cezary Suchar, który na tym stanowisku w 2012 r. zastąpił  Euzebiusza

Close Menu