Zakończyć wakacje zwycięstwem

W najbliższą sobotę (31 sierpnia) piłkarze Skry rozegrają kolejny mecz o punkty Betlic 2. Ligi. Tym razem ich rywalem będzie GKS Jastrzębie. Bilans ostatnich starć nie jest korzystny dla Skrzaków, ale wierzymy w to, że w sobotni wieczór przełamią złą passę i powiększą swój dorobek o trzy oczka. 

GKS Jastrzębie rozpoczęło sezon od imponującego zwycięstwa nad Hutnikiem Kraków (5:0), ale później nieco spuściło z tonu. Porażki z Pogonią Grodzisk Mazowicki i Polonią Bytom przeplatane remisami z Olimpią Elbląg oraz Podbeskidziem Bielsko-Biała musiały zaniepokoić fanów GKS-u. Przełamanie przyszło dopiero w ubiegły weekend, kiedy w domowym starciu ze Świtem Szczecin jastrzębianie, dzięki bramce w doliczonym czasie gry, zainkasowali trzy oczka. To pozwoliło wywindować się naszemu najbliższemu rywalowi w okolice środkowej strefy tabeli. 

Co ciekawe GKS w ligowych delegacjach radzi sobie całkiem przyzwoicie. Podopieczni Dawida Pędziałka dwukrotnie dopisywali do swojego dorobku punkt, jednak z pewnością chcieliby w sobotni wieczór wreszcie powiększyć swój dorobek o trzy oczka. 

Tak się jednak składa, że taki sam plan mają nasi piłkarze. Nie ma co ukrywać, że potrzebujemy punktów, by zmniejszyć dystans do zespołów, które plasują się nad nami w tabeli Betclic 2. Ligi. 

Zadanie nie będzie łatwe, tym bardziej, że bilans naszych ostatnich starć nie jest korzystny dla Skry. Po raz ostatni zgarnęliśmy pełną pulę 14 listopada 2021 roku! A sięgając pamięcią wstecz o dekadę trudno dopatrzeć się domowego zwycięstwa naszej ekipy. Połowa z ostatnich dziesięciu meczów pomiędzy Skrą a GKS-em kończyła się zwycięstwem naszych sobotnich gości, czterokrotnie padł remis. 

Każda seria jednak kiedyś się kończy i wierzymy w to, że przełamując niekorzystne statystyki historyczne dopiszemy trzy oczka do tabeli. 

Betclic 2. Liga – 7. kolejka 

Skra Częstochowa – GKS Jastrzębie 

Sobota, 31 sierpnia, godz. 18:00 

Sędziują: Arkadiusz Nestorowicz (Międzyrzecz Podlaski, sędzia główny), Paweł Smyk (sędzia asystent), Patryk Zielant (sędzia asystent), Przemysław Burliga (sędzia techniczny) 

GKS Jastrzębie, historia klubu: 

Jastrzębie-Zdrój, położone jest niedaleko polsko-czeskiej granicy i przez lata było senną miejscowością. Wszystko zmieniło się w XIX wieku, kiedy podczas poszukiwań węgla natrafiono na solankę jodowo-bromową. Krótko później hrabia Feliks von Koenigsdorff rozpoczął budowę obiektów służących leczeniu, a sama miejscowość zmieniła nazwę na Bad Koenigsdorff-Jastrzemb, która utrzymała się aż do 1922 roku. 

Historia klubu sportowego jest oczywiście krótsza, ale i tak bardzo interesująca. Górnik Jastrzębie powołany został do życia 15 czerwca 1961 roku. Przez lata klub kursował między II a III ligą. Po perturbacjach na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku mozolnie wydostawał się z szóstego poziomu rozgrywkowego, by wreszcie w 2018 roku zagościć na zapleczu ekstraklasy. 

Przygoda z I ligą trwała przez cztery sezony. Najbardziej udana była pierwsza z kampanii, ukończona przez jastrzębian na piątej lokacie. Później było już nieco gorzej i ostatecznie po sezonie 2021/2022 GKS opuścił szeregi Fortuna 1. Ligi, lądując w 2. lidze. 

Warto wspomnieć, że GKS w swojej historii zasmakował gry na najwyższym poziomie w naszym kraju. Miało to miejsce w sezonie 1988/89. Piłkarze z Jastrzębia wśród najlepszych walczyli dzielnie, odnosząc 8 zwycięstw i notując 8 remisów. Dało im to 14. miejsce w 16-zespołowej lidze, przez co sezon wydłużył się dla nich o potyczki barażowe z Zawiszą Bydgoszcz. Pierwsze starcie zakończyło się bezbramkowym remisem, natomiast w drugim bydgoszczanie triumfowali 2:0, gwarantując sobie miejsce w elicie. 

Nieco ponad dekadę wcześniej piłkarze z Górnego Śląska osiągnęli swój największy sukces w Pucharze Polski. Dotarli bowiem aż do półfinału edycji 1975/76, eliminując kolejno Motor Praszka (4:2), Wisłę Kraków (1:0), Legię Warszawa (0:0, po karnych) oraz Stal Rzeszów (1:0 po dogrywce). Pochód jastrzębian zatrzymała dopiero Stal Mielec (z Grzegorzem Lato, Henrykiem Kasperczakiem czy Janem Domarskim w składzie), która w finale uległa Śląskowi Wrocław. 

GKS Jastrzębie, kadra: 

BRAMKARZE: Grzegorz Drazik, Jakub Trojanowski, Wiktor Rusin 

OBROŃCY: Paweł Baranowski, Jan Flak, Jakub Iskra, Konrad Kargul-Grobla, Paweł Kucharczyk, Sebastian Rogala, Michał Walczak, Jan Ziewiec 

POMOCNICY: Farid Ali, Karol Fietz, Kamil Jadach, Oliwier Jakuć, Wojciech Katus, Szymon Kiebzak, Kacper Masiak, Szymon Maszkowski, Krystian Mucha, Oskar Paprzycki, Gracjan Sajdak 

NAPASTNICY: Michał Bednarski, Szymon Matysek, Kacper Zych 

SZTAB: Dawid Pędziałek (I trener), Mateusz Wrana (asystent trenera), Patryk Szymik (asystent trenera), Mariusz Pawełek (trener bramkarzy), Kamil Błachut (kierownik drużyny), Patryk Maroszek (fizjoterapeuta), Dagmara Szczot (masażystka) 

Copy link
Powered by Social Snap