Naszym najbliższym ligowym rywalem będzie już w sobotę Olimpia Elbląg. Zanim zagramy o punkty przyjrzyjmy się historii tego klubu.
Elbląg to ponad 100-tysięczne miasto, którego korzenie sięgają XIII wieku. Było świadkiem trudnej i poplątanej historii rejonów dzisiejszego województwa warmińsko-mazurskiego. Po II wojnie światowej Elbląg po 170 latach powrócił do Polski. Wtedy też zaczęły powstawać pierwsze kluby, a jednym z nich była Olimpia, wówczas nazywana Olympią.
Jak w każdym rejonie kraju, tak i w Elblągu jedne kluby powstawały, inne się rozpadały, a jeszcze w innych przypadkach dochodziło do fuzji. Właśnie w wyniku tej ostatniej w grudniu 1959 roku Turbina i Polonia połączyły siły i odwołując się do historii ponownie zaczęły używać nazwy Olimpia. Co ciekawe w kwestii nazwy przeprowadzono głosowanie wśród pracowników patronujących firm.
W połowie lat 70-tych Olimpia odniosła największy sukces w ówczesnej historii, awansując do II ligi. Co prawda drugoligowa rzeczywistość przerosła ambitnych piłkarzy i po roku opuścili szeregi zaplecza najwyższej klasy rozgrywkowej, jednak bez wątpienia obecność w gronie takich zespołów, pozwoliła uwierzyć działaczom i zawodnikom, że powrót jest możliwy.
I rzeczywiście tak się stało. Od początku lat 80-tych Olimpia regularnie rywalizowała na drugoligowym szczeblu, najwyższe miejsce zajmując w sezonie 1986/87, kiedy uplasowała się na ósmej pozycji w tabeli.
Początek lat 90-tych był trudnym okresem dla niejednego klubu. Przemiany ustrojowe i gospodarcze oraz liczne zmiany organizacyjne sprawiły, że również Olimpia borykała się z wieloma problemami. Mimo wszystko udało jej się zanotować kolejny awans do II ligi. Niestety drugoligowa przygoda trwała tylko rok.
Po raz ostatni Olimpia znalazła się na zapleczu Ekstraklasy w sezonie 2011/12, jednak zamykając ligową stawkę spadła na trzeci poziom rozgrywkowy, na którym pozostaje praktycznie do dzisiaj (z dwuletnią przerwą w sezonach 2014/15-2015/16).
W ostatnich dwóch sezonach piłkarze z Elbląga plasowali się w środku ligowej stawki. Podobnie jest po dwudziestu kolejkach kampanii 2023/24. Warto jednak mieć na uwadze, że Olimpia ma jeszcze dwa zaległe spotkania do rozegrania i cztery punkty straty do strefy barażowej. Nie jest zatem wykluczone, że pokusi się o walkę o kolejny awans.
Ciekawostki o Olimpii:
– Olimpia 9-krotnie rywalizowała na poziomie II ligi
– asystentem trenera Olimpii na początku XXI wieku był Czesław Michniewicz
– przydomki klubu, to: Związkowi, Olimpijczycy
