– Możemy powiedzieć, że Akademia co roku dostarcza zawodników na poziom centralny. To jest też sygnał dla pozostałych, że warto tutaj zostać, zaufać, być cierpliwym i dojść do poziomu pierwszej drużyny – mówi dyrektor Akademii Skry Częstochowa, Tomasz Musiał, który w rozmowie z nami podsumował miniony rok, odniósł się do rozwoju młodych zawodników i przybliżył cele na najbliższy czas.
Dyrektor skomentował również wyróżnienie, które w ostatnim czasie zostało przyznane Skrze Częstochowa. Jak informowaliśmy, nasza Akademia po raz kolejny otrzymała Złotą Gwiazdkę w certyfikacji PZPN.
Jak opisałby pan filozofię Akademii Skry Częstochowa?
Tomasz Musiał, dyrektor Akademii Skry: – Wizja klubu cały czas się nie zmienia. Na poziomie różnych roczników mamy nabory, które muszą nam dostarczać zawodników. My mamy ich szkolić i dostarczać na poziom centralny – do pierwszej drużyny bądź do zespołów grających jeszcze wyżej.
Myślę, że to jest dobrze ułożone – na tyle, że widać, iż idziemy w dobrym kierunku. Osoby, które kończą swoją przygodę w Akademii znajdują miejsce w pierwszej drużynie.
Co nas wyróżnia?
Na pewno w tym roku mieliśmy wysoką jakość trenerów. Dobrze funkcjonowała współpraca z pierwszą drużyną – mam na myśli płynne przekazywanie zawodników do “jedynki”. Tutaj trzeba przede wszystkim wspomnieć o tym, że rozwój młodych zawodników kierowany przez sztab pierwszego zespołu jest na bardzo wysokim poziomie i to jest dobre miejsce do tego, żeby oni mogli się rozwijać.
Jednym z przykładów jest Paweł Kołodziejczyk, który w bieżącym sezonie zaczął regularnie występować w pierwszym zespole. Czy uważa pan, że to jest przykład zawodnika, którego ścieżka mogłaby być wzorem dla pozostałych wychowanków Akademii?
Paweł jest osobą, która bardzo wiele zawdzięcza przede wszystkim sobie. Jest bardzo pracowity, sumienny i cierpliwy w tym co robi. Zawdzięcza wiele trenerom Akademii, którzy dołożyli swoją rękę do tego, by dać mu umiejętności piłkarskie. W tej chwili najwięcej zawdzięcza sztabowi pierwszej drużyny, który bardzo mocno go indywidualnie rozwija.
To jest duży sukces Akademii. Trzeba też wspomnieć, że począwszy od rocznika 2000 – gdzie mamy Sebastiana Rogalę, później Radka Gołębiowskiego, Mikołaja Biegańskiego – możemy powiedzieć, że Akademia co roku dostarcza zawodników na poziom centralny. To jest też sygnał dla pozostałych, że warto tutaj zostać, zaufać, być cierpliwym i dojść do poziomu pierwszej drużyny.
Czy myśli pan, że ta ciągłość zostanie zachowana, patrząc na to jak wyglądają zawodnicy z młodszych roczników?
Wspólnie ze sztabem szkoleniowym pierwszej drużyny wybraliśmy w grudniu piątkę zawodników, którzy już rozpoczęli przygotowania z pierwszą drużyną – one na razie polegają na indywidualnym treningu motorycznym, wzmacnianiu tych elementów, które pozwolą im lepiej wejść w trening z pierwszym zespołem 9 stycznia, gdy rozpoczną się docelowe przygotowania.
Jest to grupa coraz młodszych zawodników, bo w tej chwili mówimy o rocznikach 2007 i 2008. Wierzę, że z tej piątki zawodników chociaż część – choć chciałbym, żeby wszyscy – grała na poziomie centralnym. Bardzo wiele zależy od nich. Wiemy, że miejsce, środowisko, w którym są i sztab trenerski na pewno pozwolą im się rozwinąć.
Myślę, że warto porozmawiać o środowisku, w którym Ci zawodnicy na ten moment grają w meczach ligowych. Mam na myśli chociażby drugą drużynę, która występuje na poziomie seniorskim w klasie okręgowej. Jak pan ocenia tę koncepcję, która już od kilku sezonów funkcjonuje w naszym klubie?
Druga drużyna to praktycznie kontynuacja juniora starszego. Niemal wszystkie osoby, które tam występują, mogłyby grać w kategorii A1, a są tam jeszcze młodsi zawodnicy, którzy grają również w kategorii B1. Prowadzi ich bardzo dobry trener.
Chcemy, mimo wszystko, postawić na to, żeby to środowisko dla nich było jeszcze trudniejsze. Mamy swój plan na to i mam nadzieję, że uda się go zrealizować. Wierzę, że w czerwcu będziemy mogli cieszyć się osiągnięcia celu, który został postawiony przed drużyną.
Czy myśli pan, że w aktualnym składzie personalnym awans drugiej drużyny jest realny?
Młodzież ma to do siebie, że jest bardzo chimeryczna, jeśli chodzi o mecze. Na podsumowaniu z trenerem Szymczakiem doszliśmy do wniosku, że z ośmiu spotkań u siebie nasi zawodnicy wygrali siedem. Gorzej wiodło im się na wyjazdach, gdzie atmosfera lokalnych boisk sprawiała im czasem pewne małe problemy. Dlatego wiemy, że musimy wzmocnić drużynę nieco starszymi zawodnikami, którzy mają nam pomóc w realizacji założonego celu.
Pierwsza drużyna gra wysokim pressingiem, utrzymuje się przy futbolówce, charakteryzuje ją “niska budowa”. Czy naszym celem jest to, by młodzieżowe grupy grały w podobny sposób i według zasad, które cechują pierwszą drużynę?
Każdy z tych młodych ludzi ma wpojone zasady na swoich pozycjach i musi je rozwijać. Styl jest w dużej mierze dobierany również do tego, z kim gramy, z jakim przeciwnikiem, ale również po to, by młodzi zawodnicy poznali grę w różnych modelach. To jest dla nich najważniejsze.
Wiadomo, że pierwsza drużyna opiera się na swoim modelu gry, natomiast my staramy się dostarczać zawodników, którzy mają opanowane zasady i wchodząc do takiego modelu, nie mają problemu z adaptacją.
Kolejny rok z rzędu nasza Akademia otrzymała Złotą Gwiazdkę PZPN.
Jeśli chodzi o program certyfikacji, jesteśmy w nim od samego początku. Uczestniczyliśmy jeszcze w programie pilotażowym. Gwiazdka pozwala nam, jako Akademii, po pierwsze – zbudować większy budżet, po drugie – uporządkować sprawy związane z formalnościami, które są przestrzegane w certyfikacji.
To kosztuje dużo pracy?
My się do tego przyzwyczailiśmy. Faktycznie, kosztuje to dużo pracy. Wiele osób zajmuje się tą pracą, jest dodatkowy obowiązek dla mnie, także dla prezesa Wierzbickiego, żeby gwiazdka cały czas była na złotym poziomie.
Czego życzy pan sobie w nadchodzącym roku w kontekście rozwoju Akademii? Czy stawiacie sobie jakieś cele?
Zawsze wyznaczamy sobie cele. Chciałbym, żebyśmy rozwinęli to, co kuleje najbardziej, czyli infrastrukturę. Wiem, że prezes Szymczyk bardzo mocno się stara, żeby w miejscu naszej bazy treningowej przy ulicy Kopalnianej ruszyły prace. Wszystko jest na dobrej drodze. To jest dla nas bardzo ważne miejsce do tego, by móc rozwinąć Akademię. Cieszę się z celów sportowych, które w większości zostały w tym roku zrealizowane.
Jestem zadowolony, że trenerzy zwiększyli swoje kwalifikacje, doszło także kilka nowych osób w sztabie trenerskim Akademii. Prężnie się rozwijają. Nie ukrywam, że szukam również kolejnych osób, bo pracy jest coraz więcej.
Sobie, trenerom i piłkarzom życzę przede wszystkim roku bez kontuzji, żeby ci młodzi ludzie mogli realizować swoje marzenia w dobrych warunkach, żeby byli zdrowi, by dawać z siebie wszystko co najlepsze i grać na wysokim poziomie.