Rywal wygrał tylko raz, ale nie można go lekceważyć

W niedzielę kolejne bardzo ważne starcie naszej ekipy. Udajemy się do Lubina na starcie z rezerwami tamtejszego Zagłębia. Mecz odbędzie się w niedzielę (10 listopada) o godzinie 14:00.

To nie jest sezon marzeń w wykonaniu rezerw ekstraklasowego Zagłębia. Młodzi piłkarze z Lubina okupują ostatnie miejsce w tabeli, a po raz ostatni zwyciężyli niemal dwa miesiące temu, podczas starcia z inną “dwójką” – z Łodzi. To zresztą jedyne zwycięstwo, jakie w tym roku odnieśli podopieczni Pawła Sochackiego! Sześciokrotnie dzielili się punktami z rywalami.

Remisem zakończyło się także ostatnie ligowe starcie naszego najbliższego rywala w Szczecinie. Zagłębie prowadziło trzykrotnie, by… zremisować 4:4! Ma więc czego żałować.

Zupełnie odmienne nastroje panują w naszym obozie. W tym momencie zbudowaliśmy serię trzech meczów bez porażki, co w bieżącym sezonie jeszcze się nie zdarzyło. Jak wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia, co oznacza, że nie obrazilibyśmy się na dopisanie kolejnych punktów do naszego dorobku.

Patrząc na postawę Skrzaków w ostatnich meczach nie można absolutnie powiedzieć, że w niedzielę stoimy na straconej pozycji, jednak do Zagłębia musimy podejść z odpowiednim respektem. Przede wszystkim nigdy nie wiadomo czy w kadrze meczowej nie znajdą się zawodnicy z pierwszej drużyny, co automatycznie podnosi poprzeczkę. Poza tym Zagłębie gra młodymi zawodnikami, po których spodziewać można się wszystkiego.

Warto podkreślić, że statystyki są po naszej stronie. Ostatnie mecze pomiędzy Skrą a rezerwami Zagłębia kończyły się zwycięstwami Skrzaków. Na potwierdzenie tej tezy przypomnijmy sobie ubiegły sezon. Wówczas w delegacji wygraliśmy 2:0, natomiast domowe starcie zakończyliśmy zwycięstwem 2:1. W niedzielę takie wyniki przyjęlibyśmy w ciemno, bo patrzeć chcemy tylko w górę.

Betclic 2. liga – 17. kolejka

Zagłębie II Lubin – Skra Częstochowa

Niedziela (10 listopada), godz. 14:00

Sędziują: Paweł Wrzeszczyński (Kalisz – sędzia główny), Mariusz Borkowski (sędzia asystent), Michał Wikszta (sędzia asystent), Eliasz Pawlak (sędzia techniczny)

Transmisja: brak. Zapraszamy na relację tekstową na naszym profilu na platformie X.

Zagłębie II Lubin, historia:

Losy rezerw Zagłębia Lubin w XXI wieku są dość burzliwe, co wynika ze zmian regulaminowych i kwestii związanych z funkcjonowaniem pierwszego zespołu w pierwszej dekadzie XXI wieku.

Pierwszy taki przypadek miał miejsce po sezonie 2006/2007, gdy drużyna rezerw utrzymała się na poziomie III ligi, jednak ze względu na powstanie Młodej Ekstraklasy w gabinetach prezesów zdecydowano o wycofaniu drużyny rezerw. W premierze Młodej Ekstraklasy Zagłębie uplasowało się w środku stawki. Po sezonie, ze względu na perturbacje związane z degradacją pierwszej drużyny, zdecydowano się na przywrócenie rezerw, jednak ponownie po ostatniej kolejce, po powrocie Zagłębia do elity, zrezygnowano z drugiej drużyny na rzecz zespołu grającego w Młodej Ekstraklasie. I tutaj młodzi piłkarze Zagłębia zrobili prawdziwą furorę, wygrywając edycje 2009/2010 oraz 2010/2011, a rok później ustępując miejsca tylko Legii Warszawa. Rozgrywki tymczasem przeszły do historii i zastąpiono je Centralną Ligą Juniorów. Podjęto wówczas decyzję o powrocie rezerw do piłki seniorskiej.

Zagłębie II zaczęło od czwartego poziomu rozgrywkowego, jednak po trzech sezonach spadło szczebel niżej. Banicja trwała tylko rok, bowiem po wygranych barażach lubinianie wrócili do III ligi. Tam szło im w kratkę, ale sezon 2021/2022 zwieńczono spektakularnym sukcesem – awansem na szczebel centralny, gdzie drużyna utrzymuje się do dzisiaj.

Akademia Zagłębia wielokrotnie podawana jest jako wzór do naśladowania. Młodzi piłkarze mogą korzystać z dwóch oświetlonych boisk ze sztuczną nawierzchnią, pięciu naturalnych (w tym dwóch oświetlonych), placu treningowego, a także bursy, stołówki czy siłowni. W takich warunkach zostaje tylko się rozwijać, co też młodzi zawodnicy czynią.

Warto zauważyć, że osobą, która w dużym stopniu wpłynęła na obranie ścieżki przez Akademię Zagłębia był Holender Richard Grootscholten. Schedę w 2015 roku przejął po nim Krzysztof Paluszek, którego po czterech latach zastąpił Henny Lee. W 2021 roku funkcję dyrektora objął Adam Buczek.

Jednym z najsłynniejszych piłkarzy, którym drogę do wielkiej piłki otworzyło właśnie Zagłębie jest Krzysztof Piątek, który spędził na Dolnym Śląsku trzy sezony. Nieco wcześniej do Lubina trafił Piotr Zieliński, skąd bezpośrednio wyemigrował do ligi włoskiej.

Zagłębie II Lubin, kadra 2024/25:

BRAMKARZE: Kacper Bieszczad, Michał Matys

OBROŃCY: Jan Dorożko, Martin Frankowski, Kacper Lepczyński, Mateusz Lipp, Bartosz Moczyński, Jeremi Osuch, Kamil Sochań

POMOCNICY: Mateusz Dziewiatowski, Jakub Kolan, Krzysztof Kolanko, Paweł Kruszelnicki, Aleksander Kubacki, Jakub Łoboda, Cyprian Popielec, Kacper Terlecki

NAPASTNICY: Dominik Gregorski, Dawid Gruszecki, Wojciech Szafranek

SZTAB SZKOLENIOWY: Paweł Sochacki (I trener), Marcin Ciliński (asystent trenera), Hubert Gajda (trener bramkarzy), Krzysztof Koszarski (kierownik zespołu)

Copy link
Powered by Social Snap