Powalczyć o niespodziankę

Wyjątkowo w środę piłkarze Skry powalczą o kolejne punkty w rozgrywkach Betclic 2. ligi. Rywalem naszej ekipy będzie Polonia Bytom. Początek zaległego meczu 9. kolejki o godzinie 16:00.

Nie mają szczęścia piłkarze Skry i Polonii. W ubiegłym sezonie zaplanowany na jesień mecz obu drużyn w Bytomiu nie doszedł do skutku w pierwotnym terminie z powodu opadów śniegu. Nie minęło dwanaście miesięcy, a tym razem opady deszczu uniemożliwiły pojedynek obu zespołów na Lorecie. Mamy nadzieję, że w środowe popołudnie nic już nie stanie na przeszkodzie i oba zespoły rozstrzygną między sobą losy 9. kolejki.

Od momentu pierwotnego terminu rywalizacji w teorii nic się nie zmieniło. O punkty powalczą drużyny, które znajdują się na przeciwległych biegunach tabeli. Zresztą jej układ może być odrobinę mylący, jeśli chodzi o potencjał naszej drużyny. Pamiętamy bowiem, że piłkarze Skry startowali z ujemnego pułapu (-7). W tym momencie legitymujemy się dorobkiem pięciu oczek, mając na koncie cztery ligowe triumfy.

Polonia Bytom w bieżącym sezonie potknęła się tylko raz – na inaugurację. Od tego momentu bytomianie są niepokonani i zanotowali serię dziesięciu zwycięstw z rzędu. Każda passa jednak kiedyś się kończy, a podopieczni Dariusza Rolaka są mocno zmotywowani, by się do tego przyczynić, tym bardziej, że po słabym meczu w Sosnowcu z pewnością chcą zatrzeć po sobie złe wrażenie.

Nie wypada nie dodać, że Skra i Polonia, to drużyny, które w tym roku jeszcze nie zremisowały. Na podział punktów z pewnością byśmy się nie obrazili.

Warto podkreślić, że w zespole naszego najbliższego rywala zobaczymy parę znajomych twarzy. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście Kamil Wojtyra. Były król strzelców 2. ligi w barwach Skry w tym roku umieścił futbolówkę w siatce już ośmiokrotnie. Oprócz niego trykot w barwach Polonii zakładają Olivier Wypart, Mikołaj Łabojko czy Karol Szymkowiak. Jest też Konrad Andrzejczak oraz Szymon Michalski, a w sztabie szkoleniowym znalazło się miejsce choćby dla Łukasza Ocimka. Miło będzie zatem zobaczyć się po jakimś czasie. A czy te smaczki przełożą się na boisko? Czas pokaże.

Betclic 2. liga – 9. kolejka

Skra Częstochowa – Polonia Bytom

Środa (15 października), godz.: 16:00

Polonia Bytom, historia klubu:

Historia Polonii Bytom sięga wczesnych czasów międzywojennych. Klub powstały w styczniu 1920 roku długo jednak nie nacieszył się swoim istnieniem, bowiem zawirowania polityczne i wybuch jednego z powstań śląskich sprawiły, że nieco ponad dwa lata później został zlikwidowany i odrodził się dopiero po II wojnie światowej.

Długo można byłoby wymieniać sukcesy, jakie zapisała na swoim koncie bytomska Polonia. Z pewnością do najważniejszych zaliczyć trzeba dwukrotne mistrzostw Polski (1954, 1962), czterokrotne wicemistrzostwo (1952, 1958, 1959, 1961) oraz obecność na najniższym stopniu podium w latach 1966 oraz 1969.

Warto podkreślić, że Polonia, to jedyny polski klub, który ma na koncie zwycięstwo w europejskich rozgrywkach. Bytomianie triumfowali bowiem w Pucharze Intertoto, zwanym też Pucharem Rappana, w 1965 roku, kiedy okazali się lepsi od SC Lipsk.

Jak widać jednak, największe sukcesy Polonii, to dość odległe czasy. Wpływ na to miał kryzys, jaki dotknął klub na początku drugiej dekady XXI wieku. W pewnym momencie zasłużona dla polskiej piłki Polonia wylądowała w IV lidze. Od tego momentu klub sukcesywnie pnie się w górę. W Bytomiu wierzą, że w tym sezonie ich ulubieńcy wykonają kolejny krok w ligowej hierarchii.

Polonia Bytom, kadra:

BRAMKARZE: Axel Holewiński, Jakub Rybacki, Karol Szymkowiak

OBROŃCY: Michał Bedronka, Dominik Konieczny, Szymon Michalski, Oliwier Miller, Adrian Piekarski, Radosław Seweryś, Remigiusz Szywacz, Olivier Wypart

POMOCNICY: Konrad Andrzejczak, Tomasz Gajda, Oliwier Kwiatkowski, Mikołaj Łabojko, Sebastian Steblecki, Patryk Stefański, Wojciech Szumilas, Grzegorz Szymusik, Daniel Ściślak, Piotr Topolewski, Lucjan Zieliński, Filip Żagiel

NAPASTNICY: Kamil Siudak, Kamil Wojtyra, Kacper Żabiński

SZTAB SZKOLENIOWY: Łukasz Tomczyk (I trener), Łukasz Ocimek (II trener), Dawid Mróz (asystent trenera), Wojciech Mróz (asystent trenera), Mirosław Kuczera (trener bramkarzy), Jerzy Szpernalowski (kierownik drużyny), Szymon Woźniak (fizjoterapeuta), Wiesław Handziuk (fizjoterapeuta), Piotr Szymik (lekarz), Łukasz Juchnik (trener przygotowania motorycznego), Paweł Leksy (analityk)