W najbliższą sobotę (31 sierpnia) piłkarze Skry rozegrają kolejny mecz o punkty Betlic 2. Ligi. Tym razem ich rywalem będzie GKS Jastrzębie. Bilans ostatnich starć nie jest korzystny dla Skrzaków, ale wierzymy w to, że w sobotni wieczór przełamią złą passę i powiększą swój dorobek o trzy oczka.
GKS Jastrzębie rozpoczęło sezon od imponującego zwycięstwa nad Hutnikiem Kraków (5:0), ale później nieco spuściło z tonu. Porażki z Pogonią Grodzisk Mazowicki i Polonią Bytom przeplatane remisami z Olimpią Elbląg oraz Podbeskidziem Bielsko-Biała musiały zaniepokoić fanów GKS-u. Przełamanie przyszło dopiero w ubiegły weekend, kiedy w domowym starciu ze Świtem Szczecin jastrzębianie, dzięki bramce w doliczonym czasie gry, zainkasowali trzy oczka. To pozwoliło wywindować się naszemu najbliższemu rywalowi w okolice środkowej strefy tabeli.
Co ciekawe GKS w ligowych delegacjach radzi sobie całkiem przyzwoicie. Podopieczni Dawida Pędziałka dwukrotnie dopisywali do swojego dorobku punkt, jednak z pewnością chcieliby w sobotni wieczór wreszcie powiększyć swój dorobek o trzy oczka.
Tak się jednak składa, że taki sam plan mają nasi piłkarze. Nie ma co ukrywać, że potrzebujemy punktów, by zmniejszyć dystans do zespołów, które plasują się nad nami w tabeli Betclic 2. Ligi.
Zadanie nie będzie łatwe, tym bardziej, że bilans naszych ostatnich starć nie jest korzystny dla Skry. Po raz ostatni zgarnęliśmy pełną pulę 14 listopada 2021 roku! A sięgając pamięcią wstecz o dekadę trudno dopatrzeć się domowego zwycięstwa naszej ekipy. Połowa z ostatnich dziesięciu meczów pomiędzy Skrą a GKS-em kończyła się zwycięstwem naszych sobotnich gości, czterokrotnie padł remis.
Każda seria jednak kiedyś się kończy i wierzymy w to, że przełamując niekorzystne statystyki historyczne dopiszemy trzy oczka do tabeli.
Betclic 2. Liga – 7. kolejka
Skra Częstochowa – GKS Jastrzębie
Sobota, 31 sierpnia, godz. 18:00
Sędziują: Arkadiusz Nestorowicz (Międzyrzecz Podlaski, sędzia główny), Paweł Smyk (sędzia asystent), Patryk Zielant (sędzia asystent), Przemysław Burliga (sędzia techniczny)
GKS Jastrzębie, historia klubu:
Jastrzębie-Zdrój, położone jest niedaleko polsko-czeskiej granicy i przez lata było senną miejscowością. Wszystko zmieniło się w XIX wieku, kiedy podczas poszukiwań węgla natrafiono na solankę jodowo-bromową. Krótko później hrabia Feliks von Koenigsdorff rozpoczął budowę obiektów służących leczeniu, a sama miejscowość zmieniła nazwę na Bad Koenigsdorff-Jastrzemb, która utrzymała się aż do 1922 roku.
Historia klubu sportowego jest oczywiście krótsza, ale i tak bardzo interesująca. Górnik Jastrzębie powołany został do życia 15 czerwca 1961 roku. Przez lata klub kursował między II a III ligą. Po perturbacjach na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku mozolnie wydostawał się z szóstego poziomu rozgrywkowego, by wreszcie w 2018 roku zagościć na zapleczu ekstraklasy.
Przygoda z I ligą trwała przez cztery sezony. Najbardziej udana była pierwsza z kampanii, ukończona przez jastrzębian na piątej lokacie. Później było już nieco gorzej i ostatecznie po sezonie 2021/2022 GKS opuścił szeregi Fortuna 1. Ligi, lądując w 2. lidze.
Warto wspomnieć, że GKS w swojej historii zasmakował gry na najwyższym poziomie w naszym kraju. Miało to miejsce w sezonie 1988/89. Piłkarze z Jastrzębia wśród najlepszych walczyli dzielnie, odnosząc 8 zwycięstw i notując 8 remisów. Dało im to 14. miejsce w 16-zespołowej lidze, przez co sezon wydłużył się dla nich o potyczki barażowe z Zawiszą Bydgoszcz. Pierwsze starcie zakończyło się bezbramkowym remisem, natomiast w drugim bydgoszczanie triumfowali 2:0, gwarantując sobie miejsce w elicie.
Nieco ponad dekadę wcześniej piłkarze z Górnego Śląska osiągnęli swój największy sukces w Pucharze Polski. Dotarli bowiem aż do półfinału edycji 1975/76, eliminując kolejno Motor Praszka (4:2), Wisłę Kraków (1:0), Legię Warszawa (0:0, po karnych) oraz Stal Rzeszów (1:0 po dogrywce). Pochód jastrzębian zatrzymała dopiero Stal Mielec (z Grzegorzem Lato, Henrykiem Kasperczakiem czy Janem Domarskim w składzie), która w finale uległa Śląskowi Wrocław.
GKS Jastrzębie, kadra:
BRAMKARZE: Grzegorz Drazik, Jakub Trojanowski, Wiktor Rusin
OBROŃCY: Paweł Baranowski, Jan Flak, Jakub Iskra, Konrad Kargul-Grobla, Paweł Kucharczyk, Sebastian Rogala, Michał Walczak, Jan Ziewiec
POMOCNICY: Farid Ali, Karol Fietz, Kamil Jadach, Oliwier Jakuć, Wojciech Katus, Szymon Kiebzak, Kacper Masiak, Szymon Maszkowski, Krystian Mucha, Oskar Paprzycki, Gracjan Sajdak
NAPASTNICY: Michał Bednarski, Szymon Matysek, Kacper Zych
SZTAB: Dawid Pędziałek (I trener), Mateusz Wrana (asystent trenera), Patryk Szymik (asystent trenera), Mariusz Pawełek (trener bramkarzy), Kamil Błachut (kierownik drużyny), Patryk Maroszek (fizjoterapeuta), Dagmara Szczot (masażystka)