Za nami premierowy sezon Skry Częstochowa w Fortuna 1 Lidze! Jako beniaminek rozgrywek, nasza drużyna osiągnęła bardzo dobry wynik. Kilkukrotnie pisaliśmy także o wydatnym udziale młodych zawodników w sukcesie zespołu. Dzisiaj spojrzymy na minioną kampanię w sposób nieco bardziej analityczny – zwracając uwagę na liczby i statystyki.
Podopieczni trenera Jakuba Dziółki ostatecznie zajęli 13. miejsce w ligowej tabeli. Zgromadzili na swoim koncie 38 punktów.
Na początku poświęcimy chwilę na statystykę dotyczącą zdobytych goli. Zawodnicy naszej drużyny strzelili 28 bramek. Aż dziewięć z nich padło po dośrodkowaniach ze stałych fragmentów, a dwa gole piłkarze Skry zdobyli po strzałach bezpośrednio z rzutu wolnego. Wliczając w to jeszcze rzuty karne (6 bramek), dojdziemy do wniosku, że aż 17 bramek naszej drużyny padło po uderzeniach/dośrodkowaniach ze stojącej piłki. Świadczy to doskonale o pracy sztabu szkoleniowego, a także wysokim poziomie koncentracji naszych piłkarzy na poszczególnych zadaniach dotyczących SFG. Chyba nikomu nie trzeba udowadniać, iż jest to absolutnie kluczowy element futbolu.
Jak wspomnieliśmy, łącznie nasi piłkarze 28 – krotnie pokonywali bramkarzy rywali. Jednak, co ciekawe, liczba oczekiwanych goli (xG) w naszym przypadku wynosi 35,6. Szerzej na ten temat mówi nam asystent pierwszego trenera, Łukasz Ocimek: – Jeśli chodzi o xG, to sezon powinniśmy zakończyć z liczbą 35 bramek strzelonych, czyli mogliśmy zdobyć o 7 goli więcej niż uzyskaliśmy. Na pewno nad tworzeniem szans strzeleckich i oddawaniem większej ilości strzałów na bramkę musimy pracować, ale warto odnotować, że jakość naszych uderzeń (xG jednego strzału) średnio wynosi 0.11 i w tej klasyfikacji na tle ligi plasujemy się wysoko – wyjaśnia trener Ocimek.
Najwięcej goli (9) nasza drużyna zdobyła w trakcie ostatnich kwadransów poszczególnych spotkań. To jasno pokazuje, że piłkarze Skry mają mentalność na absolutnie topowym poziomie. Jest to także aspekt, który świadczy o ich dobrym przygotowaniu fizycznym.
Warto także odnieść się do statystyki goli straconych. Łącznie przeciwnicy 41 razy znajdowali drogę do naszej bramki. Trzeba zatem przyznać, że dobrą postawę naszej defensywy odzwierciedlają także liczby, mówimy wszak o całkiem niezłym wyniku. O analizę poprosiliśmy trenera, Łukasza Ocimka, który na statystykę dotyczącą straconych goli patrzy znacznie szerzej : – W tej rundzie ograniczyliśmy xGAgainst (oczekiwane gole przeciwnika) poprzez skoki pressingowe i wysokie pressingi. W wielu spotkaniach rywale nie zdołali “wykręcić” xG powyżej 1.00, a niektórych meczach przekraczali tę wartość poprzez rzuty karne, które mieli okazję wykonywać – tłumaczy asystent w sztabie trenera Jakuba Dziółki.
W rundzie wiosennej nietrudno było dostrzec zmianę w stylu gry naszej drużyny, która w wielu spotkaniach grała wysoko i stosowała intensywny pressing, co także miało przełożenie na statystyki. Trener Ocimek zwraca jednak uwagę na fakt, że zbyt często traciliśmy futbolówkę w pobliżu własnej bramki: – Jako drużyna musimy w ataku dalej dążyć do tego, aby nie doprowadzać do tak dużej liczby strat na własnej połowie, kiedy budujemy atak – ta liczba w naszym przypadku utrzymuje się w granicach 16-20 strat na mecz, a dobrze wiemy, że prawie dwa razy więcej goli pada z akcji po kontraktach, odbiorach na połowie przeciwnika i akacjach do kilku sekund niż po ataku pozycyjnym – tak się wygrywa mecze. – podsumowuje Łukasz Ocimek.
Nasza drużyna bardzo dobrze wygląda pod względem statystyk defensywnych. Piłkarze Skry przodują chociażby w statystyce zablokowanych strzałów. Średnio blokują bowiem 4,79 uderzeń na mecz. Takiego wyniku nie osiągnął żaden inny zespół.
Ponadto nasza drużyna notuje drugą największą średnią przechwytów na mecz, biorąc pod uwagę całą ligę!
A już jutro przedstawimy Wam kolejne liczby dotyczące minionego sezonu. Tym razem weźmiemy pod uwagę indywidualne statystyki naszych zawodników!