W poniedziałek w siedzibie Śląskiego Związku Piłki Nożnej wręczone zostały Certyfikaty PZPN dla najlepszych szkółek piłkarskich w kraju. Skra Częstochowa przynajmniej do końca 2023 roku może pochwalić się najwyższą, Złotą Gwiazdką w programie Certyfikacji PZPN, co jest najlepszym dowodem na to, że praca z młodzieżą zmierza w naszym klubie w bardzo dobrym kierunku.
Gdyby ktoś siadł na trybunach stadionu przy ulicy Loretańskiej i od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora obserwował, co dzieje się na płycie boiska, szybko nabrałby pewności, że obiekt Skry przez cały czas tętni życiem. Liczne grupy młodzieżowe wręcz mijają się w drzwiach szatni, a gwar trenujących dzieci oraz młodzieży, unosi się nad obiektem. Nic dziwnego, bowiem w naszej Akademii trenuje kilkuset młodych piłkarzy oraz piłkarek! Nikogo nie trzeba przekonywać, że praca z najmłodszymi, jest jednym z priorytetów funkcjonowania naszego klubu, a najlepszym dowodem na wysoki poziom szkolenia, jest najwyższy Certyfikat Polskiego Związku Piłki Nożnej.
– Certyfikacja obowiązuje od rocznika 2009 do rocznika 2015, a w tych ramach wiekowych posiadamy trzynaście zespołów, w tym dwa kobiece. Na co dzień jednak mamy do czynienia z treningami dwudziestu czterech drużyn – mówi dyrektor Akademii Skry Częstochowa, Tomasz Musiał.
Program Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich wprowadzony został pod koniec 2019 roku. Wówczas Komisja Weryfikacyjna z prawie 1200 zgłoszeń wybrała 694 podmioty, którym przyznała wedle trzystopniowej klasyfikacji złotą, srebrną, bądź brązową gwiazdkę. Skra, jako jeden z nielicznych klubów, od samego początku projektu może pochwalić się najwyższym odznaczeniem i tak będzie przynajmniej do końca 2023 roku. Jakie są wymogi PZPN dotyczące takiego wyróżnienia, jeśli chodzi o kwestie organizacyjne bądź też dotyczące kadry trenerskiej?
– Długo można byłoby o tym mówić, ponieważ sam regulamin certyfikacyjny liczy ponad sto stron. Mówiąc w dużym skrócie drużyny nie mogą liczyć więcej niż dwudziestu czterech adeptów, jeden trener przypada na dwunastu zawodników, pierwszy trener musi mieć co najmniej licencję UEFA B – wylicza Tomasz Musiał. – Wiadomo, że musimy spełniać szereg wymogów dotyczących boisk, odpowiedniej ilości jednostek treningowych czy sprzętu. Wymagania są naprawdę ogromne, nawet związane z kwestią lekarza klubowego, a nawet fizjoterapeuty. My jesteśmy w certyfikacji od programu pilotażowego, więc przeszliśmy ten najtrudniejszy etap weryfikacji, gdzie z prawie siedmiuset szkółek w tym momencie zostało niecałe trzysta. Na Śląsku początkowo było dwadzieścia szkółek ze złotą gwiazdką, teraz jest ich sześć, co najlepiej świadczy o wymaganiach PZPN-u.
Bardzo ważne jest, by trenerzy pracujący z dziećmi i młodzieżą cały czas się rozwijali. Jednym z nowych warunków otrzymania najwyższego odznaczenia PZPN dla szkółki było stworzenie przez trenerów programu autorskiego. Jak poradzili sobie z nim nasi szkoleniowcy?
– Muszę powiedzieć, że trenerzy stanęli na wysokości zadania i zrealizowali ciekawy program, który został zatwierdzony przez PZPN odpowiednią ilością punktów – przyznaje dyrektor Akademii. – Warto zauważyć, że pracujemy na tym programie, a jednocześnie już go udoskonalamy, żeby wprowadzić jeszcze korzystniejsze rzeczy dla naszych adeptów. Cały czas trzeba utrzymywać wysoki poziom, ponieważ naszym celem jest wykształcenie jak najlepszego piłkarza i dostarczenie go do futbolu dorosłego. Myślę, że ilość zespołów, jakość zespołów, poziom lig, w których bierzemy udział, świadczą o tym, że to szkolenie jest na naprawdę dobrym poziomie. Zawodnicy i zawodniczki powoływani są do AMO, do kadr regionu śląskiego. Trzeba mieć na uwadze, że jesteśmy jedną z sześciu drużyn na Śląsku ze Złotym Certyfikatem, a ostatnio dowiedziałem się, że co tydzień na Śląsku do rozgrywek przystępuje ponad dwa tysiące drużyn!
Praca z młodzieżą, to jeden z najtrudniejszych elementów trenerskiego rzemiosła. Wykształcenie dobrego piłkarza to składowa wielu czynników. W Skrze szkolenie jest bardzo kompleksowe, a praca z młodym człowiekiem stara się wykraczać poza granice samych jednostek treningowych. Jednym z najlepszych przykładów wprowadzanych przez naszą Akademię innowacji, jest projekt Skra Elite Group.
– Pracuję tutaj ponad dwadzieścia lat i widziałem kilka osób, które miały niesamowity talent, po czym ta droga przejścia z piłki juniorskiej do seniorskiej zweryfikowała ich bardzo szybko. Bez wielu czynników, które złożą się na całość, nie odniesiemy sukcesu, choćbyśmy nie wiem jak tego chcieli. Najważniejszy jest chyba charakter młodego człowieka, zdolność do ciężkiej pracy i poświęceń. Nie ukrywajmy jednak, że to przejście z juniorów do seniorów, jest bardzo trudne. Dlatego też między innymi powstał program Skra Elite Group, w którym uczestniczą trenerzy pierwszej drużyny, gdzie nacisk kładzie się na pracę indywidualną, a nawet sferę mentalną. Mamy nadzieję, że SEG pozwoli łatwiej przejść naszym adeptom do dorosłej piłki – kończy Tomasz Musiał.
Nie ma wątpliwości, że droga, którą podążają adepci Akademii Skry pod kierunkiem swoich trenerów, jest słuszna. Najlepszym tego dowodem, jest zaangażowanie szkoleniowców oraz działaczy, które przekłada się na Złotą Gwiazdkę Certyfikacji Polskiego Związku Piłki Nożnej. Możemy być chyba spokojni, że spośród adeptów na co dzień trenujących w Akademii Skry, rosną talenty, z których już niedługo będziemy dumni.