Znamy datę testów i plan powrotu do treningów w drugiej lidze

W poniedziałek (04.05) rozpoczęło się wielkie testowanie w klubach ekstraklasy na obecność koronawirusa. Coraz więcej szczegółów jest znanych również w kontekście wznowienia sezonu w drugiej lidze. Piłkarze, sztab trenerski oraz wszystkie osoby zgłoszone wcześniej na 50-osobowej liście zostaną poddane testom przesiewowym (z krwi) w najbliższy piątek (08.05) w godzinach rannych. Powrót do zajęć w kilkuosobowych grupach będzie możliwy 11 maja.

Testy na COVID-19, których koszt w ligach centralnych pokryje Polski Związek Piłki Nożnej mają być w pełni profesjonalne i dać pełen obraz, czy dana osoba miała kontakt z wirusem, czy przeszła już chorobę czy też aktualnie jest chora. Członkowie każdego z klubów od 24 kwietnia codziennie raportują swój stan zdrowia (zdjęcie). Każda ze zgłoszonych osób będzie miała wyznaczoną indywidualną godzinę testu w sterylnych warunkach. Wyniki testów pozostaną tajne.

Wynik testów da tak naprawdę pierwszą realną odpowiedź na to, jakie są szanse na dokończenie ligowych zmagań w tym sezonie. Zakładając optymistyczny wariant, czyli znikomą ilość wyników dodatnich, drużyny będą mogły powrócić do zajęć na obiektach klubowych w poniedziałek, 11 maja. Na początek będą to zajęcia oczywiście w kilkuosobowych grupach. Jeśli całe przedsięwzięcie będzie toczyło się niezakłóconym torem, to najwcześniejszym terminem wznowienia walki o ligowe punkty wydaje się być 6 czerwca. Zagralibyśmy wówczas w Łodzi z liderem pewnie zmierzającym do pierwszej ligi – Widzewem. Na oficjalne daty i komunikaty piłkarskich władz będziemy musieli jednak jeszcze trochę poczekać.

Mecze niemalże do końca rozgrywek (pozostało 12 kolejek) toczyć będą się systemem sobota-środa. Skrę czekać będą m.in. bardzo dalekie, liczące około 1000 kilometrów w dwie strony wyjazdy do Bytowa czy Elbląga. – Wyjazdy będą prawdziwą misją choćby z tego powodu, że według planu nie będzie się można po meczach nawet wykąpać – mówi nasz golkiper Mateusz Kos. Wiadomo już natomiast, że nasza drużyna na najdalsze wyprawy podróżować będzie wraz z noclegiem w hotelu. To wszystko jednak wciąż jeszcze melodia przyszłości. Po piątkowych testach mogąca jednak nabrać zdecydowanie bardziej realnych kształtów.

Close Menu