Aktywna Młoda Skra w trakcie kwarantanny

Świat się zatrzymał. Także ten sportowy. Od 12 marca kluby przeszły w stan spoczynku i ciężko przewidzieć kiedy wrócą do normalnego funkcjonowania. Na szczęście pomimo trudnej sytuacji organizacje sportowe robią bardzo dużo, aby zawodniczki i zawodnicy mogli utrzymać formę sprzed kwarantanny. A jak to wygląda w Młodej Skrze? Porozmawialiśmy z trenerami i z trenerkami Skry, którzy wymienili się spostrzeżeniami dotyczącymi funkcjonowaniu swoich grup. Zapraszamy do lektury!

Sytuacja jaka jest obecnie myślę dla każdego nie jest komfortowa, bo każdy chciałby wyjść na trening, przeprowadzić zajęcia na boisku, rozegrać mecz, poczuć ten dreszczyk emocji. Bardzo tego brakuje, ale na tę chwilę musimy szukać innych rozwiązań. tak w skrócie sytuację opisuje Mariusz Czok, trener rocznika 2007. Mamy nadzieję, że cała ta sytuacja w niedługim czasie minie i będziemy mogli dalej rozwijać swoje umiejętności piłkarskie na boisku, bo każdy tydzień straty dla młodych chłopaków działa niestety na ich niekorzyść. – na tego typu problem uwagę zwraca Tomasz Szymczak, koordynator piłki 11. osobowej i trener rocznika 2001.

ZOBACZ I POLUB (!) MŁODĄ SKRĘ NA FB – [TUTAJ]

Jak w tym czasie trenerzy pracują ze swoimi zawodnikami? W tym wyjątkowym okresie drużyna 2008 w pierwszym tygodniu przymusowej przerwy trenowała cztery razy w tygodniu pracując nad elementami kontroli piłki oraz wykonując biegi tlenowe. W związku z ogłoszonym przedłużeniem kwarantanny zdecydowaliśmy się na indywidualne rozmowy z zawodnikami i na podstawie wywiadu opracowanie spersonalizowanych rozpisek treningowych, które zakładają zwiększenie objętości zajęć. Treningi podzielone są na trening specjalistyczny oraz motoryczny zbudowany zgodnie z zaleceniami klubowego Trenera przygotowania motorycznego. mówi Karol Pikoń, trener rocznika 2008. Staram się codziennie komunikować z zespołem poprzez rozmowy online na platformie classroom, rozmawiać na temat ich treningów indywidualnych, jak również pokazywać im różne materiały, które mogą zawrzeć w swoich treningach lecz bardziej wymagam od nich kreatywności. Każdy z zawodników dostał mikrocykl tygodniowy, do którego musi się dostosować. Każdy zawodnik w planie treningowy zawarł swój zestaw ćwiczeń, biorąc pod uwagę jakie ma do tego warunki. Nie wszyscy zawodnicy mogę wyjść z domu by zrobić trening, więc nie którzy pracują tylko w domu. – tak wygląda praca w roczniku 2007. Podobne działania realizują podopieczni trenera Tomasza Szymczaka Jeśli chodzi o moje grupy wiekowe, to u mnie w roczniku 2001 chłopcy dostali rozpiskę na podtrzymanie wytrzymałości tlenowej oraz na podtrzymanie motoryki z zakresu głownie siły funkcjonalnej oraz mobilności w stawach. Każdy z zawodników co tydzień melduje co udało mu się zrealizować z w/w zakresu. Ponadto zawodnicy biorą udział w webinarach organizowanych w internecie dotyczących motoryki we własnym mieszkaniu. O tym jak pracują najmłodsi adepci Młodej Skry opowiedział trener Maciej SuszczykW okresie kwarantanny zawodnicy z rocznika 2013 dostali ode mnie rozpiski z ćwiczeniami rozciągającymi, które mają wykonywać minimum 3 razy w tygodniu jak i ćwiczenia BALL MASTER, które po opanowaniu wysyłają do mnie a ja sprawdzam i oceniam. Mamy nadzieję, że okres ten szybko się skończy, gdyż najmłodsi adepci Młodej Skry są bardzo stęsknieni powrotem na boisko, gdzie wraz z kolegami będą mogli znów rywalizować, strzelać dużo bramek i mieć uśmiech na twarzy.

Ciężko pracują również kobiece grupy młodzieżowej a tak sytuację opisuje Małgorzata Mazur, trenerka rocznika 2012 Grupa najmłodszych dziewczyn, ma zadanie domowe z zakresu techniki PN. Przed epidemią grupa ciężko pracowała przygotowując się do turnieju tymbarka w przypadku 2012. Starsze dziewczyny z grupy ciężką pracą walczą o przejście bez żadnych kompleksów do grupy wyżej. Pomimo nie dużej konkurencji w PN kobiet dziewczyny w domu nie leniuchują mam informację zwrotną od rodziców, iż zadania domowe są realizowane. Nie próżnują również podopieczni Krystiana Kotarskiego, trenera rocznika 2010 Dzieciaki codziennie dostają rozpisany trening na naszej grupie FB. Realizujemy w głównej mierze fundamenty gry indywidualnej – prowadzenie piłki, podania, nauka zwodów. Do tego dzieciaki realizują zagadnienia związane ze stabilizacją oraz gimnastyką.

ZOBACZ I POLUB (!) MŁODĄ SKRĘ NA FB – [TUTAJ]

Czas kwarantanny nasi trenerzy wykorzystują również na samodoskonalenie. Tak rozszerza swoją wiedzę trener Szymczak W celu własnego rozwoju biorę udział w wielu webinarach organizowanych w internecie dotyczących szkolenia w każdym zakresie (taktyka, technika, motoryka i mental) aby jak najbardziej powiększyć swój zakres wiedzy pomimo istniejącej sytuacji. O kwestii pogłębiania wiedzy kilka słów powiedział Kamil Nowiszewski, trener rocznika 2009Ja, jak i wszyscy trenerzy Skry wykorzystujemy ten czas na zgłębianie wiedzy, niestety tylko teoretycznej. Chwała grupom trenerów takim jak: Deductor czy OnlyFutbol za to, że praktycznie codziennie organizują w formie live spotkania z wartościowymi trenerami, np.: Miłoszem Stępińskim czy Rafałem Górakiem. Bardzo mocno jest widoczna w obecnym czasie solidarność społeczności trenerów, którzy niezależnie od swojej pozycji i zajmowanego stanowiska bezinteresownie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami.

To, co jest bardzo potrzebne to pozytywne myślenie, zaangażowanie i konsekwencja w działaniu, na co uwagę zwrócił trener PikońW takich sytuacjach możemy z innej strony zwrócić uwagę na świadomość i mobilizację zawodników, którą jestem mocno zbudowany i pewien, że po powrocie na Loretańską cała drużyna będzie w odpowiedniej dyspozycji. Wtóruje mu trener SzymczakW drużynach 2004, 2005, 2006 są realizowane „prace domowe” w naprawdę zadowalającym skutkiem, co tylko świadczy o coraz większej świadomości młodych zawodników. Nie inaczej jest w roczniku 2010 Śmiało można powiedzieć, że mają sporą świadomość w jakim jesteśmy miejscu i jak ważne jest potrzymanie formy fizycznej. Trenują 5 razy w tygodniu a 6 jednostka treningowa, polega na tym, iż sami wymyślają sobie trening na bazie tego co realizowaliśmy w danym tygodniu, bądź 6 jednostka treningowa ma być luźną formą aktywności fizycznej.

Te wszystkie działania są po to, by nie zaprzepaścić pracy, którą trenerzy i zawodnicy wykonywali przed epidemią. Sztab szkoleniowy przez cały czas jest do Państwa dyspozycji. Przypominamy o stosowaniu się do zaleceń: zostania w domu, przestrzegania higieny, unikania kontaktu z obcymi co pomoże nam w jak najszybszym powrocie na boisko!

ZOBACZ I POLUB (!) MŁODĄ SKRĘ NA FB – [TUTAJ]

Close Menu