Skra młodzieżą stoi. Filozofia pozostaje niezmienna

Kolejny sezon z rzędu Skra budowana jest w oparciu o kilku doświadczonych liderów i wielu młodych, utalentowanych zawodników. Średnia wieku piłkarzy, którzy wystąpili w barwach naszej drużyny w rywalizacji z Chojniczanką Chojnice, wyniosła zaledwie 23,5 roku.

W rozgrywkach 2020/2021 Skra Częstochowa wygrała PRO Junior System na szczeblu 2 Ligi. Rok później triumfowała w klasyfikacji już na zapleczu PKO Ekstraklasy. Z kolei w ubiegłych rozgrywkach nasz klub był w czołówce, jeśli chodzi o liczbę rankingowych punktów, a biorąc pod uwagę liczbę minut, jaką rozegrali w jej barwach młodzieżowcy – ponownie była najlepsza!

O drodze, którą podążą Skra najlepiej świadczą liczby przytoczone przez CIES Football Observatory. Kilka miesięcy temu statystycy i badacze ze Szwajcarii opublikowali ranking dotyczący procentowego udziału w meczach ligowych piłkarzy, którzy nie ukończyli 20. roku życia na przykładzie poszczególnych klubów. Dane zebrane przez platformę statystyczną dotyczą ostatnich pięciu lat i odnoszą się do 1168 zespołów z 76 lig.

Jak się okazało, biorąc pod uwagę liczbę minut, jaką przebywali na boisku młodzi gracze, nasz klub uplasował się na 18. miejscu w ogólnoświatowym zestawieniu. Na krajowym podwórku wyżej znalazła się jedynie Stal Rzeszów. 

Odnosząc się do liczby wprowadzanych przez nas do gry zawodników do 20. roku życia również byliśmy na drugiej pozycji w Polsce. 

Letnie okno transferowe jasno pokazało, że filozofia budowania drużyny pozostanie niezmienna. Mimo rewolucji kadrowej związanej z ostatecznym niepowodzeniem misji pod tytułem “utrzymanie w Fortuna 1 Lidze”, skład zespołu w dalszym ciągu opiera się w dużej mierze na młodych, głodnych sukcesów zawodnikach, którzy w otoczeniu tak doświadczonych i dobrych piłkarzy jak Piotr Nocoń, Adam Olejnik czy Adam Mesjasz mogą rozwijać się w odpowiednim kierunku. 

Niska średnia wieku naszych graczy, którzy pojawili się na boisku podczas piątkowej rywalizacji z Chojniczanką (23,5) nie jest sytuacją wyjątkowa, acz powtarzającą się w każdej kolejce. Na regularne występy występy może liczyć kilku zdolnych młodzieżowców. Tobiasz Kubik, Jan Ciućka i Oliwier Kucharczyk często meldują się w podstawowej jedenastce. Z ławki regularnie wchodzą Fabian Grzelka, Jakub Niedbała czy Mateusz Malec.

Oprócz nich w pierwszym składzie wychodzą piłkarze, którzy wiek młodzieżowca dopiero niedawno przekroczyli. Pozostają perspektywicznymi zawodnikami, którzy już teraz stanowią o sile naszej drużyny.  

Skra stała się dla nich idealnym miejscem do rozwoju. Widać, że preferowany przez trenera Konrada Geregę sposób gry pozwala uwypuklić najlepsze cechy młodych piłkarzy, którzy potrafią wziąć odpowiedzialność za zespół i regularnie przesądzać o losach poszczególnych spotkań. 

Mieszanka doświadczenia z młodością przynosi w bieżącym sezonie dobre efekty, a postawa drużyny każe sądzić, że ambitne cele naszych piłkarzy zostaną zrealizowane na boisku.