Drugi turniej 1 Liga PLE Cup za nami

Skra Częstochowa, reprezentowana przez Mikołaja Me7onidasa Baranowicza wzięła udział w drugim turnieju z cyklu 1 Liga PLE Cup. Tym razem na wirtualnej murawie zawodnicy rywalizowali w formule online.

W esportowym środowisku jeszcze nie umilkły echa premierowej edycji 1 Liga PLE Cup, a w środę, 7 grudnia, byliśmy świadkami odsłony online tej rywalizacji. W gronie dwunastu drużyn nie zabrakło naszego reprezentanta – Mikołaja Me7onidasa Baranowicza, który w Łodzi pokazał się z doskonałej strony i niewiele brakło, by znalazł się w fazie półfinałowej.

Rywalizacja online na platformie Play Station 5 w grę FIFA 23 odbywała się w podobnym formacie, jaki zastosowano podczas offline’owej inauguracji. Drużyny w wyniku losowania podzielone zostały na dwie sześcioosobowe grupy. Me7onidas trafił do grupy B, w której zmierzyć miał się z Chojniczanką Chojnice, GKS-em Tychy, Ruchem Chorzów, Wisłą Kraków oraz Zagłębiem Sosnowiec. Z obu grup awans uzyskiwały dwie najlepsze ekipy, które przystępowały do fazy play-off.

Zanim Mikołaj Me7onidas Baranowicz przystąpił do gry walka o miejsca premiowane awansem toczona była w grupie A. Tam prym wiodła Arka Gdynia. Zespół znad morza co prawda nieoczekiwanie stracił punkty w potyczce ze Stalą Rzeszów, jednak podrażniona ambicja dała o sobie znać w meczu wieńczącym grupową rywalizację z legitymującym się kompletem zwycięstw Górnikiem Łęczna. Arka rozgromiła klub z województwa lubelskiego 5:0.

Grupa, w której przyszło rywalizować Me7onidasowi była o wiele bardziej wymagająca. Do faworytów zaliczani byli bez wątpienia reprezentanci Ruchu Chorzów czy Wisły Kraków. Nasz zawodnik nie zamierzał jednak składać broni, co udowodnił już w pierwszym spotkaniu.

W początkowej fazie pojedynku Skrzacy zmuszeni byli cofnąć się do defensywy, gdzie wykazywali się konsekwencją i bardzo dobrą organizacją gry. Skra nastawiała się na grę z kontry i już pierwsza z nich, przeprowadzona prawym skrzydłem, przyniosła bramkę otwierającą wynik spotkania. mRn w przeciwieństwie do naszego zawodnika długo budował akcje i niestety dość szybko doprowadził do remisu, a w 32. minucie pojedynku wyszedł na prowadzenie, którego nie oddał do samego końca.

W drugiej kolejce naszego zawodnika czekało równie trudne zadanie. Mierzył się bowiem z reprezentantem Chojniczanki, który kilka chwil wcześniej rozgromił przedstawiciela krakowskiej Wisły aż 8:1. Co prawda Me7onidas stracił bramkę już w 3. minucie pojedynku, ale później skutecznie rozbijał akcje przeciwnika, regularnie zagrażając jego bramce. W 34. minucie postawa naszego zawodnika przyniosła skutek w postaci gola wyrównującego. Później jednak do bramki trafiał już tylko Neerven.

Po dwóch kolejkach w grupie B na czele znajdowały się trzy kluby z kompletem punktów. Pozostałe trzy ekipy wciąż czekały na pierwsze skalpy, pozwalające myśleć im o pokrzyżowaniu planów liderom i włączenie się do walki o awans do fazy pucharowej.

W trzecim meczu fazy grupowej Skrze przyszło zmierzyć się z Wisłą Kraków. Obie drużyny doskonale zdawały sobie sprawę, że kto straci punkty definitywnie pożegna się ze strefą medalową i slotem do Ekstraklasa Games. Presję wytrzymał Me7onidas, który wygrywając w stosunku 2:0 pozbawił marzeń swojego rywala.

W meczu z GKS-em Tychy długo utrzymywał się bezbramkowy remis. Obie strony grały czujnie, nie pozwalając sobie na nadmierne ryzyko. Więcej ciekawych akcji skonstruował nasz zawodnik, ale brakowało wykończenia i ostatniego podania. Wreszcie w 70. minucie spotkania udało się przełamać niemoc i Skra objęła prowadzenie. Z trafienia cieszyliśmy się jednak zaledwie kilka chwil, ponieważ trzy minuty później tyszanie wyrównali i pomimo ataków Skry dowieźli remis do końcowego gwizdka, po którym mogli dopisać do swojego dorobku jeden punkt.

Turniej zakończyliśmy meczem z Zagłębiem Sosnowiec. Sosnowiczanie już w 16. minucie objęli prowadzenie i nim się obejrzeliśmy prowadzili już 3:0. Wtedy jednak dała o sobie znać ambicja Me7onidasa, który zaczął odrabiać straty. Niestety do wyrównania stanu pojedynku zabrakło już czasu.

Po fazie grupowej przyszła pora na to, co tygrysy lubią najbardziej – a więc walkę w play-offach. Pierwszy półfinał śledzono z wypiekami na twarzy – i nic dziwnego. Arka Gdynia, która zmagania grupowe zakończyła kilka godzin wcześniej, nim się spostrzegła przegrywała już 0:3 z Zagłębiem Sosnowiec. Chociaż zawodnik znad morza w rewanżu mocno wziął się za odrabianie strat i w pewnym momencie prowadził 5:1 nie udało mu się utrzymać prowadzenia do końcowego gwizdka.

Kilka akapitów wcześniej wspomnieliśmy, że grupa Me7onidasa była o wiele bardziej wymagająca. Nie potrzeba lepszego dowodu na potwierdzenie tej tezy niż fakt, że w finale zmierzyły się drużyny, z którymi w fazie grupowej mierzył się nasz reprezentant. Dopełniając dodajmy tylko, że rewelacyjna dotychczas Chojniczanka przegrała po raz pierwszy właśnie w finale i to e-sportowiec reprezentujący Zagłębie Sosnowiec cieszył się z głównej nagrody finansowej oraz slotu na Ekstraklasa Games.

1 Liga PLE Cup. Edycja online (07.12.2022)

Stal Rzeszów – ŁKS Łódź 2:1

Arka Gdynia – Chrobry Głogów 3:0

Górnik Łęczna – Sandecja Nowy Sącz 4:0