Skra II Częstochowa – jak zagrają rezerwy?

Awans pierwszego zespołu Skry do Fortuna 1 Ligi sprawił, że nasz klub otrzymał możliwość wystawienia drużyny rezerwowej do rozgrywek klasy okręgowej. Z tej możliwości postanowiliśmy oczywiście skorzystać. – Mamy w końcu dla młodych ludzi środowisko dorosłej piłki, które zawsze jest lepsze niż gra na poziomie A1 – mówi wiceprezes Skry ds. piłki młodzieżowej Tomasz Musiał.

Drużynę naszych rezerw poprowadzi trener Tomasz Szymczak, a w zespole zagrają zawodnicy z rocznika 2003, 2004 oraz 2005. – Będą to w zdecydowanej większości uczniowie naszej Akademii, uczący się na co dzień w SMS Nobilito. Najzdolniejsi otrzymają szansę zagrania w lidze okręgowej – opowiada o Skrze II prezes Tomasz Musiał. Sezon 2021/2022 w okręgówce wystartuje w przyszły weekend (14-15.08). Skra na inaugurację podejmować będzie Spartę Szczekociny (14.08, godz. 12.00). Drużyna póki co rozgrywa mecze kontrolne. W pierwszym sparingu zremisowaliśmy 1:1 z Victorią Częstochowa. – W całym spotkaniu stworzyliśmy kilka dobrych sytuacji strzeleckich, ale wykorzystaliśmy tylko jedną. Pierwsza połowa była rozgrywana pod nasze dyktando, natomiast w drugiej optyczna przewaga należała do rywali – relacjonuje trener Tomasz Szymczak.

W drugim meczu kontrolnym młodzi Skrzacy aż 5:1 rozbili KS Panki. – Przez cały mecz kontrolowaliśmy grę będąc w ataku pozycyjnym. Do przerwy było 1:1, ale po zmianie stron strzeliliśmy rywalom cztery bramki i to bardzo cieszy, gdyż głównie była to była zasługa chłopców z rocznika 2004 i 2005 – dodaje trener Szymczak. Trzecie spotkanie sparingowe rezerwy Skry rozegrały w środę (04.08). Bardzo młoda drużyna przegrała 0:2 z Zielonymi Żarki, ale była to bardzo pożyteczna lekcja na przyszłość. Najbardziej bramkostrzelnym zawodnikiem okazał się Oskar Krawczyk, który zdobył jedyną bramką w meczu z Victorią, a w starciu z Pankami dołożył hat-tricka. W sobotę ostatnim sparingpartnerem drugiej Skry będzie Pogoń Kamyk.

Ostateczny skład naszych rezerw opublikujemy wkrótce, w sparingach znaleźli się tam m.in. Jakub Hajda, Daniel Błędowski, Adrian Cheliński czy Adrian Żabik, a więc piłkarze, którzy mieli już styczność z pierwszym zespołem. – Zawodników na pewno nam wystarczy, gdyby było inaczej nie zgłaszalibyśmy drużyny rezerw. Kadra zostanie na pewno uzupełniona o takich zawodników, którzy nie będą mieścić się w pierwszym zespole, będą wracać po kontuzjach i będą mieli możliwość grania. Chcemy, aby była możliwość rotacji pomiędzy zespołami – kontynuuje Tomasz Musiał.

Zgłoszenie drużyny rezerw nie spowodowało bynajmniej abyśmy mieli zrezygnować z drużyny w A1 występującej w pierwszej lidze wojewódzkiej. Do niej zostanie przesunięty rocznik 2004 i wyróżniający się zawodnicy z rocznika 2005. Struktura zostanie zachowana z poszerzeniem o naszą drugą drużynę. Trenerowi Szymczakowi, który był dotychczasowym opiekunem drużyny w A1 będą pomagali Karol Pikoń (trener rocznika 2006) oraz Michał Jelonek. W środę (04.08) Śląski Związek Piłki Nożnej podjął decyzję o dopuszczeniu do okręgówki Znicza Kłobuck, który wycofał się z czwartej ligi. Oznacza to, że na tym szczeblu wystąpi aż 18 drużyn i nikt nie będzie musiał pauzować. Runda jesienna zacznie się 14 sierpnia i potrwa do 20 listopada.

Mariusz Rajek