Dominik Smykowski zagra w Skrze

Piątek (29.01) przyniósł nam podpisanie kolejnej umowy kontraktowej. Na zasadzie półrocznego wypożyczenia trafił do nas z Warty Poznań Dominik Smykowski. 19-letni pomocnik podkreśla, że ma ze Skrą bardzo ambitne plany na najbliższe miesiące, a kiedy wróci do Poznania chciałby, aby jego macierzysta drużyna nadal występowała w ekstraklasie. Witamy na pokładzie i zapraszamy do pierwszej rozmowy z nowym nabytkiem.

Dominik, kiedy rozpoczęły się rozmowy na temat wypożyczenia do Skry?
– Kontakt ze Skry pojawił się dwa dni po obozie, który spędzałem z Wartą Poznań. Wspólnie z trenerem Tworkiem doszliśmy do porozumienia, że najlepiej będzie jak poszukam sobie klubu, bo w ekstraklasie nie będę miał szans na grę. Dostałem ofertę ze Skry, aby przyjechać na tygodniowe testy. Pokazałem się z dobrej strony i doszło do mojego wypożyczenia na pół roku.

Tydzień w temu zagrałeś w sparingu jako zawodnik testowany, jutro w meczu z Rakowem II będziesz już mógł zagrać na „legalu”.
– Dokładnie tak. Zagrałem drugą połówkę meczu z GKS-em Bełchatów. Strzeliłem bramkę, pokazałem się z dobrej strony, a w jutrzejszym sparingu będę mógł już oficjalnie reprezentować barwy Skry.

Jesteś nominalnym pomocnikiem. Gdzie na boisku czujesz się najlepiej?
– Moja nominalna pozycja to „dziesiątka”, ale już w Warcie trener przekwalifikował mnie na bocznego pomocnika i to są dwie pozycje na których gram najczęściej.

W Warcie miałeś okazję tylko dwa razy wejść z ławki w Pucharze Polski. Tych minut na pewno brakowało?
– Zagrałem jedynie dwa razy w Pucharze Polski po 60 minut i raz ze Stomilem Olsztyn, jeszcze w pierwszej lidze. Gry brakowało, więc pora była zmienić otoczenie. Mam nadzieję, że pomogę Skrze w walce o awans do Fortuna 1. Ligi.

Widzę, że cele stawiasz sobie bardzo ambitne. To musi cieszyć, jakie są twoje pierwsze odczucia z pobytu w naszym klubie?
– Po dwóch tygodniach tutaj widzę, że poziom drużyny jest naprawdę wysoki. Myślę, że cała drużyna myśli o walce o awans. Chcę dołożyć trochę swojej jakości i mam nadzieję, że całą drużyną o to powalczymy. Odczucia są bardzo pozytywne, drużyna mnie dobrze przyjęła, atmosfera jest bardzo dobra. Poziom treningów jest również na bardzo wysokim poziomie, więc myślę, że to będzie ciekawa przygoda.

Trzy lata byłeś w Akademii Zagłębia Lubin uchodzącej za jedną z najlepszych w Polsce. Jak wspominasz ten okres?
– Spędziłem tam trzy lata, cały okres gimnazjum i bardzo dobrze ten czas wspominam. Nauczyłem się wtedy naprawdę sporo, szczególnie pod kątem technicznym. W Lubinie jest bardzo dobra infrastruktura, boiska na wysokim poziomie. Naprawdę na nic tam nie mogłem narzekać.

Pochodzisz z Poznania, prawie całe życie związany byłeś z Wartą. Nie kusiło spróbować sił w Lechu?
– Przyznam szczerze, że nie, bo moja cała rodzina – dziadek, wujek rozpoczynali swoje przygody w Warcie. Mnie też naturalnie ciągnęło do zielonej części Poznania. Jest to klub, któremu rodzinnie kibicujemy.

Zapewne śledzisz losy byłego klubu. Myślisz, że Warta utrzyma się w ekstraklasie?
– Mam nadzieję, ze tak. Będę im kibicował z całego serca, bo to mój macierzysty klub, więc życzę im wszystkiego dobrego. Jeśli wrócę za pół roku do Warty, to chciałbym aby dalej była tam ekstraklasa.

A wiesz co łączy Wartę i Skrę?
– Nie mam pojęcia.

Oba mają najniższe budżety w swoich ligach.
– O tym nie pomyślałem (śmiech). Budżety na szczęście nie grają i nie zawsze przekładają się na wynik na boisku.

Rozmawiał Mariusz Rajek