Kto daje i odbiera dzieciom, ten…, czyli rzecz o częstochowskim magistracie

W miniony weekend (5-6.12) nasz Klub zorganizował w Hali Sportowej Częstochowa dwie imprezy halowe dla dzieci – 11. Memoriał Przemysława Kożucha dla rocznika 2011 oraz 10. edycję turnieju SKRA CUP dla 6-latków. Mimo trudnych warunków pandemii obie imprezy udało się przeprowadzić bez zastrzeżeń, a dzieciom dać wiele radości ze sportowej rywalizacji. Niestety ogromny niesmak pojawił się tuż przed wydarzeniami. Otóż władze Częstochowy postanowiły nie wypłacać wcześniej przyznanej skromnej dotacji na te imprezy. Tak się chyba nie robi…

”W nawiązaniu do złożonego przez Klub pisma oraz zaktualizowanych kosztorysów i harmonogramów z dnia 01.12.2020 r. informuję, że względu na nadzwyczajną sytuację (stan epidemii) do odwołania wstrzymane jest podejmowanie nowych zobowiązań finansowych, w tym zawieranie nowych umów. W związku z powyższym umowy na imprezy nie zostaną podpisane.”

Taka lakoniczna informacja wysłana została do nas 3 grudnia, a więc trzy dni przed imprezą! Z decyzją pozostałoby nam się z bólem pogodzić, gdyby nie fakt, że dotacje na te imprezy zostały nam przyznane ponad pół roku temu, bo już w kwietniu! Na każdą z imprez Skra otrzymała dofinansowanie w kwocie 3500 zł. – Z wiadomych względów impreza Skra Cup nie mogła się odbyć w pierwszym zaplanowanym terminie i musiała zostać przeniesione na późniejszy termin, a pierwszy możliwy termin to w tym wypadku 6 grudnia, na co magistrat wyraził zgodę. Memoriał im P. Kożucha odbywał się zgodnie z wcześniej ustaloną datą w ofercie i harmonogramie. W poniedziałek po konsultacji z przedstawicielem Urzędu Miasta, przed turniejami złożyliśmy zaktualizowane kosztorysy – mówi wiceprezes Skry Piotr Wierzbicki.

Co istotne, ministerstwo obecnie wyraża zgodę na organizację różnego rodzaju turniejów. Ograniczenie jest jedynie takie, że liczba uczestników nie może przekraczać 150 osób. Oba nasze turnieje oczywiście spełniały te kryteria. Miasto tłumacząc się pandemią nie chce jednak wypłacić przyznanych wcześniej środków.

Dostając taką informację tuż przed turniejem, mając rozplanowany budżet staje się przed dylematem czy nie odwołać imprez z krzywdą dla dzieci, dla których przecież jest to dużym przeżyciem. Bo skąd nagle wziąć środki, które wcześniej były przyznane, a co za tym idzie skalkulowane w budżecie? Dodajmy, że obie imprezy – Skra Cup i Memoriał im. Przemysława Kożucha to cykliczne turnieje wpisane do miejskiego kalendarza odpowiednio od 2011 roku (moment oddania boiska przy Loretańskiej) oraz 2013 roku.

Przekazując tę informację opinii publicznej chcemy zwrócić uwagę jak władze Częstochowy podchodzą do wspierania sportu najmłodszych. W jaki sposób zabierane są nawet najmniejsze środki wcześniej przyznane. Należy pamiętać, że organizacja wszelakich imprez oraz ich dofinansowanie to cała procedura, rozpoczynająca się od złożenia oferty, poprzez oczekiwanie na rozstrzygnięcie konkursów, ogłoszenie wyników, akceptację kosztorysów, podpisanie umowy, działanie w określonym harmonogramie, a na rozliczeniu zadania kończąc. Pogląd na działania władz Częstochowy pozostawiamy każdemu do indywidualnej oceny.