Mamy licencję na II ligę !!
I Zespół | 20 czerwca 2018

Na razie Skra otrzymała licencję na grę na stadionie MOSiR-u przy …ul.Limanowskiego, ale uspokajamy w II lidze będziemy grać na „Lorecie".

Komunikat Komisji ds. Licencji PZPN w sprawie klubów II ligi wywołał małe zamieszanie, w punkcie V. czytamy bowiem:  „Komisja przyznała licencję upoważniającą do uczestnictwa w rozgrywkach II ligi w sezonie 2018/2019 z nadzorem infrastrukturalnym i sankcją regulaminową ostrzeżenia za naruszenie kryterium S.04 Podręcznika: KS Skra Częstochowa na stadion miejski w Częstochowie przy ul. Limanowskiego 83.”

O co chodzi?

Już wyjaśniamy. Komisja licencyjna po wizytacji naszego stadionu postawiła 23 warunki, które muszą być spełnione aby obiekt został dopuszczony do rozgrywek II ligi.

Ponieważ stadion jest własnością miasta, a administruje nim Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji to do MOSiR-u należy wykonanie niezbędnych prac. Do tej pory nic się jednak na stadionie nie działo. Jak wyjaśniał MOSiR z rozpoczęciem prac czekano na rozstrzygnięcie czy Skra wywalczy awans.

W tej sytuacji Skra – za wiedzą i zgodą MOSiR-u, który zarządza także stadionem na Limanowskiego – wystąpiła o licencję na grę na obiekcie gdzie na co dzień trenuje i gra Raków.

- Wszystko jest pod kontrolą – uspokaja wiceprezes Skry Piotr Wierzbicki. – Wczoraj na naszym stadionie byli przedstawiciele MOSiR-u wraz z inwestorami i można powiedzieć, że prace ruszyły. Mamy obietnice, dyrektora tej instytucji, nadzorowanej przez Urząd Miasta Częstochowy,  że obiekt za kilka tygodni będzie gotowy.

Gdy stadion przy Loretańskiej będzie spełniał postawione przez PZPN kryteria, wtedy nasz klub złoży aktualizację wniosku i po pozytywnych ocenie  przez komisję piłkarskiej centrali  nie będzie przeszkód by Skra rozgrywała mecze na Loretańskiej.

Dodatkowo, żeby się zabezpieczyć i dać MOSiR-owi więcej czasu na wykonanie niezbędnych zmian, Skra wystąpiła do PZPN o to, aby pierwsze trzy mecze rozegrać na wyjeździe. Co do tego wniosku jest przychylność departamentu rozgrywek krajowych PZPN, który powinien uwzględnić prośbę Zarządu KS Skra w tworzonym harmonogramie gier. Pierwszej rywalizacji  na "Lorecie"  o II-ligowe punkty możemy spodziewać się zatem prawdopodobnie 11-12 sierpnia.

Do tego czasu MOSiR powinien spokojnie poradzić sobie z przygotowanie obiektu, bo zakres prac nie jest bardzo szeroki. Najważniejsza inwestycja to wymiana części ogrodzenia i rozbudowa stadionowego monitoringu. Trzeba także będzie przedłużyć pas zieleni za końcowymi linia boiska z 3 do 5 metrów.

Poza tym trzeba wykonać takie drobniejsze prace jak przygotowanie stanowiska dla sędziego technicznego (takiego na stadionie nie ma, bo w III lidze nie ma sędziów technicznych) czy zorganizować trybunę prasową z pulpitami, a na ławkach rezerwowych musi być czternaście, a nie tak jak dotychczas trzynaście miejsc.

A co oznacza „sankcja regulaminowa ostrzeżenia za naruszenie kryterium S.04 Podręcznika?” – pytamy wiceprezesa Wierzbickiego?

- Nie przeprowadziliśmy obowiązkowego szkolenia z zasad przeciwdziałania rasizmowi i dyskryminacji. Odbędzie się ono gdy wszyscy wrócą z urlopów – wyjaśnia wiceprezes i dodaje:

- Prace ruszyły i jesteśmy spokojni o to, że wszystko będzie zrobione na czas.

Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN rozpatrzyła także  wnioski licencyjne klubów, które spadły do II ligi, oraz klubów awansujących z III ligi do rozgrywek II ligi w sezonie 2018/2019.

Po analizie komisja podjęła decyzje:

I. Przyznała licencję upoważniającą do uczestnictwa w rozgrywkach II ligi w sezonie 2018/2019 bez sankcji i nadzorów: Widzew Łódź

II. Przyznała licencję upoważniającą do uczestnictwa w rozgrywkach II ligi w sezonie 2018/2019 z nadzorem infrastrukturalnym: TKP Elana Toruń, CWKS Resovia Rzeszów.

III. Przyznała licencję upoważniającą do uczestnictwa w rozgrywkach II ligi w sezonie 2018/2019 z nadzorem finansowym: MKP Pogoń Siedlce, Górnik Łęczna SA.

IV. Przyznała n licencję upoważniającą do uczestnictwa w rozgrywkach II ligi w sezonie 2018/2019 z nadzorem finansowym i infrastrukturalnym: Olimpia Grudziądz.

V. Przyznała  licencję upoważniającą do uczestnictwa w rozgrywkach II ligi w sezonie 2018/2019 z nadzorem infrastrukturalnym i sankcją regulaminową ostrzeżenia za naruszenie kryterium S.04 Podręcznika: KS Skra Częstochowa na stadion miejski w Częstochowie przy ul. Limanowskiego 83.

VI. Przyznała licencję upoważniającą do uczestnictwa w rozgrywkach II ligi w sezonie 2018/2019 z nadzorem finansowym i sankcją regulaminową w postaci kary pieniężnej w wysokości 10.000 zł za naruszenie kryterium F.03 oraz F.04 Podręcznika: Ruch Chorzów.

Od powyższych decyzji klubom przysługuje odwołanie do Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych PZPN wnoszone za pośrednictwem Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN w terminie 5 dni.